پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 31642748 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 50937217
کد خبر : 266150 تاریخ ثبت : 1398/3/20 14:41 نظرات تایید شده : 0

فرماندار گناوه: اقدامات لازم برای پیشگیری از حوادث فصل گرما انجام شود

خلیج فارس: فرماندار گناوه گفت: اقدامات و تمهیدات لازم برای جلوگیری از وقوع آتش سوزی در مراتع، جنگل ها و اسکله های شهرستان گناوه انجام شود.

به گزارش«خلیج فارس» به نقل ازمهر؛ سید علی پاک نژاد صبح دوشنبه در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان گناوه اظهار داشت: با توجه به فصل گرما و شیوع خطرات ناشی از آتش سوزی در این فصل و با توجه به پوشش گیاهی خوب تمهیدات لازم برای پیشگیری از آتش سوزی‌های احتمالی جنگل‌ها و مراتع این شهرستان انجام شود.

اقدامات لازم برای پیشگیری از حوادث فصل گرما در گناوه انجام شود

رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران گناوه با اشاره به ضرورت توجه به پیشگیری‌های لازم در زمینه آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع شهرستان یادآور شد: در پیشگیری از آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع همه دستگاه‌ها تا کنون همکاری لازم را داشته‌اند و نگاه مسئولان شهرستان نیز همواره نگاه تعاملی بوده و بازهم همه دستگاه‌های اجرایی شهرستان جهت همکاری با منابع طبیعی و سایر دستگاه‌ها مرتبط در این مورد همکاری کنند.

پاک نژاد گفت: در زمینه مهار آتش و اطفا حریق، ایستگاه‌های آتش نشانی شهر نقش بسیار مهمی دارند و با توجه به قرار گرفتن جنگل‌ها و مراتع شهرستان در خارج از شهرها و اینکه خروج آتش نشانی‌ها از شهر نیاز به کسب مجوز از فرماندار است به منظور ارائه خدمات در اسرع وقت در مواقع بحرانی به آنها اختیار داده شده در صورت هرگونه حادثه ازجمله آتش سوزی اعزام شوند.

وی خاطر نشان کرد: شناسایی و آمار دقیق جنگل‌ها و مراتع به طور مستمر در دستور کار منابع طبیعی شهرستان باشد تا پیش بینی‌ها و پیشگیری‌های لازم انجام و بتوان در مواقع بحران به سرعت عمل کرد.

فرماندار گناوه تصریح کرد: علاوه بر پیش بینی برای جلوگیری از آسیب به جنگل‌ها، توسعه جنگل‌ها بخصوص در فصل‌های پاییز و زمستان و کشت نهال و ازدیاد جنگل‌ها در دستور کار همه ادارات بخصوص اداره منابع طبیعی و جهاد کشاورزی شهرستان باشد.

وی پیرامون رعایت موارد ایمنی و پیشگیری در بنادر و اسکله‌ها با تقدیر از اقدامات اداره بندر این شهرستان بیان کرد: با توجه به آتش سوزی چندین شناور تجاری در بندرهای جنوب استان، اداره بندر و دریانوردی برنامه ریزی و پیش بینی‌های لازم برای پیشگیری از هرگونه حادثه در محل استقرار شناورهای تجاری در گناوه و ریگ با همکاری لنج داران انجام دهد.

پاک نژاد با اشاره به مسائل مهم در زمینه ایمنی در اسکله و بندر گفت: نظارت و کنترل جدی بر کپسول‌های اطفا حریق در زمان تمدید پروانه شناورها حتماً مدنظر قرار گیرد و از آیتم‌های مهم تمدید پروانه کپسول‌های آتش نشانی شناورها باشد.

ممنوعیت نگهداری بنزین در شناورها

رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران گناوه تصریح کرد: ممنوعیت استفاده از تجهیزات و موتورهای بنزینی در شناورها از موارد مهم است و شناورهای موتوری تعمیرات مربوط به تجهیزات بنزینی را در خارج از حوضچه انجام دهند.

فرماندار گناوه ممنوعیت نگهداری بنزین در شناورها، ممنوعیت نگهداری کپسول گاز در فضای سربسته شناورها و نگهداری کپسول مورد استفاده جایی که احتمال انفجار کم باشد را از دیگر موارد ضروری جهت ایمنی شناورها برشمرد و افزود: هنگام ورود شناورها به خور تا زمان خروج حداقل یک نفر ملوان با توانایی لازم در شناور حضور داشته باشد و توصیه این موارد در دستور کار اداره بندر بوده تا از طریق تعاونی لنج داران به صاحبان شناورها یادآوری شود.

فرماندار گناوه با اشاره وضعیت تأمین آب شهرستان بیان کرد: سهمیه ورودی آب شهرستان تغییری نیافته و باید با مدیریت و مصرف صحیح از بروز مشکلات جلوگیری کرد و از شهروندان انتظار داریم در فصل تابستان نسبت به مصرف بهینه اقدام و صرفه جویی کنند.

رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران گناوه گفت: تأمین آب شرب مردم در اولویت است و شهرداری‌ها باید آب مورد نیاز فضای سبز را خود تأمین کنند و این مورد در دستور کار شهرداری‌های گناوه و ریگ باشد.

احتمال وقوع آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع

محمود حسنی سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناوه نیز گفت: با توجه به بارش‌های بسیار خوب در سال زراعی و پوشش گیاهی انبوه احتمال وقوع آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع در فصل تابستان وجود دارد.

وی افزود: در این شهرستان سه هزار هکتار جنگل دست کاشت وجود دارد که هزینه‌های زیادی در این امر شده و باید همگان در نگهداری و مراقبت از آنها مشارکت کنند.

حسنی گفت: در صورت وقوع آتش سوزی احتمالی این اداره به تنهایی قادر به مهار و اطفای حریق نیست و نیاز به همکاری دیگر دستگاه‌های اجرایی و همیاری مدیریت بحران شهرستان است.