پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 32528471 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 51821285
کد خبر : 266134 تاریخ ثبت : 1398/3/20 12:57 نظرات تایید شده : 11
«خلیج فارس» گزارش می‌دهد؛

خیابان‌های شخم‌زده بوشهر معطل شرکت آبفا و شهرداری

فرماندار بوشهر: گلایه مردم به حق است و بزودی مشکل رفع می شود/ شورای شهر: حفاری های آبفا متوقف شود/ رییس شورا: احساسی نظر ندهید

خلیج فارس: از زمستان گذشته بود که حفاری های شرکت آبفا در محدوده بافت تاریخی بوشهر و مرکز شهر به منظور اجرای شبکه فاضلاب شروع شد؛ پروژه ای که مطالبه دیرینه اهالی این مناطق محسوب می شده و یکی از پیش نیازهای بهبود شرایط بافت تاریخی مرکز استان است.

به گزارش «خلیج فارس»؛ همچنین از اوایل سالجاری نیز بخش دیگری از فعالیت های عمرانی شرکت آبفا با تمرکز بر محلات جنوبی شهر بوشهر به منظور نوسازی شبکه انتقال آب آغاز شد تا بتواند توزیع این مایع حیات برای مشترکان را قبل از تابستان به وضعیت مطلوب تری رسانده و میزان هدر رفت 40 درصدی در شبکه آب تا حدود زیادی کاهش یابد.

اما این دو پروژه ضروری بوشهر، مدتیست که با رها شدن نوارهای حفاری مواجه گردیده و برای شهروندان مشکل ساز شده، طوری که تردد موتورسیکلت ها از کنار آن احتمال واژگونی را در پی دارد، به خودروها خسارت می زند و گردوخاک را نصیب منازل و مغازه های پیرامون این حفاری ها می کند.

این شرایط درحالیست که بعضا 6 ماه از خاتمه پروژه فاضلاب در برخی محلات جنوبی مثل دواس و ریشهر زمان می گذرد، اما برای ترمیم نوارهای حفاری اقدامی نشده است.

از سویی شهرداری بوشهر تاکید دارد که ترمیم این نوارهای حفاری برعهده شرکت آبفا می باشد و با توجه به بالا بودن هزینه آن، مقدور نیست شهرداری از اعتبارات داخلی اش این مشکل را مرتفع کند.

شورای شهر: حفاری های آبفا متوقف شود/ رییس: احساسی نظر ندهید

در جلسه عصر یکشنبه شورای شهر که بصورت علنی برگزار شد، عدم ترمیم نوار حفاری های شرکت آبفا در خیابان های مرکز استان نیز مطرح شد.

روح الله نصرتی نایب رییس شورای شهر گفت: وقتی شرکت آبفا پول ترمیم حفاری ها که برعهده خودش است را ندارد، باید به اندازه اعتباراتش لوله گذاری کند تا مثل امروز ترمیم نوارهای حفاری 5،6 ماه بلاتکلیف نماند. شهرداری باید حفاری های این شرکت را متوقف کند تا تکلیف ترمیم آسفالت ها مشخص شود.

ندا عبدالله زاده دیگر عضو شورا با بیان اینکه مردم رها شدن حفاری های شرکت آب را از چشم شورا و شهرداری می بینند، درحالی که وظیفه آب بوده گفت: از شهردار تقاضا داریم برای آسایش شهروندان آسفالت این نوارهای حفاری را انجام دهد

همچنین طاهره شمشیری عضو شورا نیز با اشاره به نطق سال گذشته خود مبنی بر اینکه حفاری های شرکت آبفا در خیابان های بوشهر به دلیل ضعف نظارت شهرداری، بدون ترمیم رها خواهد شد، ادامه داد: متاسفانه به این هشدار توجهی نشد. از این رو باید در اولین جلسه مدیرعامل آبفا استان را دعوت کرده تا پاسخگوی این وضعیت باشد و حتی با ادامه این شرایط، حفاری های این شرکت را متوقف کرد.

در این بین، ابوذر دهدار، ریس شورای شهر، همکارانش را مورد خطاب قرار داد و گفت: درباره آبادانی و توسعه نمی شود احساسی نظر داد و پروژه مهمی مثل ترمیم لوله های فرسوده آب شهر را تعطیل کرد.

وی افزود: از شهروندان می خواهیم صبوری کنند. قطعا با اتمام پروژه نوسازی لوله های آب، این خوشحالی بابت بهبود وضعیت آب و کاهش هدر رفت آن به خانه شهروندان هم می رسد. برای جلسه سه شنبه نیز از مدیرعامل آب استان دعوت می کنیم.

بخش نخست سخنان دهدار با انتقاد نصرتی، برزگرزاده و عبدالله زاده مواجه شد که معتقد بودند شرکت آب نباید صرفا اجرای فعالیت خود را ببیند و حق و حقوق شهروندان نادیده بگیرد، طوری که این حفاری ها احتمال بروز حادثه برای موتورسواران و شهرودانن در پی دارد.

شهردار: ترمیم نوار حفاری وظیفه آبفا است

امیری، شهردار بوشهر نیز در این جلسه گفت: طبق قانون، آسفالت نوار حفاری برعهده دستگاه مربوطه است و شرکت آب باید سریع تر این کار را انجام دهد.

وی افزود: آجر به آجر شهرداری متعلق به شهروندان است و شاید روی من فشار بیاورند که با اعتبارات داخلی حفاری های شرکت آب را ترمیم کنم، ولی به نوعی حق شهروندان برای پروژه های عمرانی ضایع کرده ایم. بنابراین از فرماندار تقاضا شده اعتباری برای این منظور تخصیص دهند که موافقت اولیه شده و بزودی این مشکل رفع می شود.

مدیرعامل آبفا: در ترمیم حفاری ها با کمبود بودجه مواجه شدیم

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر در گفتگو با «خلیج فارس» گفت: به دلیل مشکلات اعتباری که وجود دارد، قادر به نوسازی شبکه آب استان که هدر رفت بالایی دارد نبودیم، از این رو با پیگیری های صورت گرفته، 5 استان معین برای اجرای این کار در بوشهر توسط وزارت نیرو مشخص شد و در فاز اول در شهر بوشهر فعالیت خود را آغاز کردند که قطعا پروژه ماندگاری است و در تابستان جاری و سال های آینده اثرات خود را در توزیع بهتر آب میان مشترکان نشان می دهد.

حمزه پور درباره عدم ترمیم نوارهای حفاری که بعضا 6 ماه از آن می گذرد اظهار داشت: کارهای عمرانی این هم لوله گذاری در زمین دشواری های خاص خود را دارد و در شرایط اعتباری کشور، تامین همه بودجه موردنیاز دشوار است. با این حال در نشست مشترک استاندار و شهرداری، قرار شد شهرداری نسبت به ترمیم نوارهای حفاری اقدام کند و فرمانداری نیز در کمیته برنامه ریزی اعتبار لازم را تخصیص دهد، البته شهرداری برخی معابر در محلاتی مثل دواس را ترمیم کرده و طی همین هفته مجوز ترک تشریفات پیمانکار مربوطه از استانداری صادر می شود تا ترمیم نوارهای حفاری تسریع گردد.

فرماندار بوشهر: گلایه مردم به حق است و بزودی رفع مشکل می شود

فرماندار بوشهر نیز با بیان اینکه اگرچه پروژه نوسازی شبکه آب پروژه ای قابل توجه برای شهر است، اما معطل ماندن ترمیم نوارهای حفاری آن برای مردم مشکل ساز شده، اظهار داشت: گلایه مردم در این خصوص به حق است و فرمانداری برای تخصیص اعتبار موردنیاز جهت ترمیم حفاری ها در کمیته برنامه ریزی اعلام آمادگی کرده و متعهد است.

عباس جمشیدی ادامه داد: اکنون در انتظار مجوز ترک تشریفات برای پیمانکار ترمیم نوار حفاری آبفا هستیم که باید شورای فنی استان این مجوز را صادر نماید و با حساسیتی که معاون عمرانی استانداری هم دارند، طی همین هفته نهایی خواهد شد و ترمیم ها آغاز می شود.

وی از  شهرداری بوشهر که پیش از تخصیص اعتبار نسبت به ترمیم آسفالت برخی نوارهای حفاری مثل خیابان 20 متری دواس اقدام کرده تشکر نمود و بیان کرد: برخی از محلات مثل ریشهر ماههاست که نوارهای حفاری باقی مانده و به مردم قول می دهیم با پیگیری صورت گرفته، در همین ماه ترمیم ها آغاز می شود.