پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 32523167 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 51815989
کد خبر : 265825 تاریخ ثبت : 1398/3/19 10:18 نظرات تایید شده : 4
رییس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری بوشهر:

سومین دوسالانه ملی ادبی بوشهر آغاز بکار کرد+عکس

خلیج فارس: سعیدی خاطرنشان کرد: تجلیل دو چهره ادبی بوشهر در آئین پایانی به همراه برگزاری کارگاههای شعر و ادبیات طی 19 تا 23 خرداد از برنامه های دیگر این مراسم است.

خلیج فارس: رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بندر بوشهر با تشریح برنامه‌های دوسالانه ملی جایزه ادبی بوشهر گفت: بیش از 1500 اثر از سراسر کشور به دبیرخانه این رویداد ملی ارسال شد.

به گزارش«خلیج فارس»؛ محمدصادق سعیدی در نشست خبری این جشنواره ملی اظهار داشت: با وجود توقف چهارساله این جایزه ملی، با انتشار فراخوان سومین دوره در بهمن ماه سال گذشته، تا پایان اسفندماه گذشته که مهلت ارسال آقار بود،  ۵۳۹ اثر در بخش داستان کوتاه منتشرشده، ۵۷۱ شعر منتشرنشده، ۵۸ رمان منتشرنشده، ۶۷ رمان چاپ‌شده، ۷۰ مجموعه‌شعر منتشرشده و ۱۴۵ مجموعه‌شعر چاپ‌شده به دبیرخانه ارسال شد.

سعیدی خاطرنشان کرد: داوری آثار در سه مرحله از سوی هیئت داوران در دو بخش داستان و شعر غیر کلاسیک صورت گرفت.

وی تصریح کرد: از مرحله نخست در بخش داستان بر اساس آرای هیئت داوران ۲۶ مجموعه داستان، ۲۰ رمان چاپ‌شده، ۱۲ رمان منتشرنشده و ۴۵ داستان کوتاه چاپ نشده و در بخش شعر نیز بر اساس آرای داوران ۴۴ مجموعه‌شعر چاپ‌شده و ۲۴۲ شعر منتشرنشده به مرحله دوم راه یافتند.

دبیر سومین دوسالانه ملی جایزه ادبی بوشهر با اشاره به اینکه در مرحله دوم در هر بخش ۱۰ اثر برای حضور در مرحله نهایی معرفی شدند، گفت: نفرات برتر این رویداد نیز ۲۳ خردادماه در آئین پایانی که در مجتمع فرهنگی هنری بوشهر برگزار می‌شود، معرفی و از آنها با اهدای لوح تقدیر و جوایز نقدی تجلیل می‌شود.

کارگاههای شعر و داستان در حاشیه جایزه ادبی بوشهر

سعیدی در خصوص ویژه‌برنامه‌هایی که در طول پنج روز یعنی از ۱۹ تا ۲۳ خردادماه برگزار می‌شود، ادامه داد: همزمان با نخستین روز سومین دوسالانه ملی جایزه ادبی بوشهر ۱۹ خردادماه ویژه‌برنامه «غزل پیشرو ایران؛ با درنگی بر شعر زنده‌یاد دکتر حسین جلال‌پور» با حضور حسن صادقی‌پناه ساعت ۱۹ در سالن اجتماعات اداره‌کل تأمین اجتماعی بوشهر برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: ۲۰ خردادماه، کارگاه تخصصی «اقتباس ادبی در سینما؛ کلیات و جزئیات» با حضور امیر پوریا ساعت ۲۰ در مرکز رفاهی فرهنگیان و ۲۱ خردادماه کارگاه «هنر و ادبیات پست‌مدرن با حضور علی قنبری ساعت ۱۹ در مرکز رفاهی فرهنگیان شماره ۲ برگزار می‌شود.

سعیدی بیان کرد: ۲۲ خردادماه کارگاه «بوم و پسابوم در ادبیات داستانی» با حضور احمد آرام ساعت ۲۰ در مرکز رفاهی فرهنگیان شماره ۲ و شب سپید (شعرخوانی و تحلیل شعر) با حضور شمس آقاجانی ساعت ۲۰ در کافه آوان و ۲۳ خردادماه پنل تخصصی داستان با حضور داوران جایزه ادبی بوشهر ساعت ۹ در سالن کنفرانس مجتمع فرهنگی هنری بوشهر و پنل تخصصی شعر با حضور داوران جایزه ادبی ساعت ۹ در مرکز رفاهی فرهنگیان شماره ۲ برگزار می‌شود.

تجلیل از 2 چهره‌ ادبی استان

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و شهرداری بندر بوشهر گفت: با توجه به اینکه در این رویداد مهمانانی از خارج استان داریم، با تبلیغات محیطی از تصاویر شاعران و چهره های هنری بوشهر، کوشیدیم که ظرفیت ادبی و چهره‌های شاخص ادبیات بوشهر را به نحو مطلوبی هم برای مهمانان و هم برای شهروندان بوشهری بازشناسی کنیم.

وی اظهار داشت: همچنین در کنار این برنامه‌ها ۱۲۰ دقیقه خوانش شعر و داستان و معرفی نویسندگان بوشهر را برای فضای مجازی تولید کرده‌ایم که در جریان این رویداد منتشر و پخش خواهد شد.

به گفته وی، در آئین پایانی سومین دوسالانه جایزه ملی ادبی بوشهر از احمد آرام داستان نویس و علی قنبری شاعر در آئین پایانی که 23 خرداد در مجتمع فرهنگی هنری برگزار می شود، تجلیل به عمل می آید. همچنین گروه موسیقی کامکارها در آیین پایانی به اجرای برنامه می پردازند.

سعیدی در پایان یادآور شد: پس از پایان این برنامه، بزودی فراخوان چهارمین دوسالانه ملی جایزه ادبی بوشهر منتشر می شود و تلاش داریم دوره بعد با رویکرد گفت‌وگوی بین‌الملل باشد در آن بر ادبیات عرب و ادبیات فارسی‌زبانان کشورهای همسایه نیز مورد توجه قرار بگیرد.

وی ابراز امیدواری کرد: گام کوچک ما بتواند آسمان پرستاره ادبیات بوشهر را به کشور و هم استانی ها بیش از پیش معرفی کند و جایزه ادبی بوشهر با حضور داوران برجسته ای که در آن حضور دارند، به برندی در این عرصه در کشور مبدل شود.

گفتنی است در این نشست خبری مجید اجرایی و سینا برازجانی دبیران بخش های شعر و داستان این جشنواره نیز توضیحاتی درباره بخش مرتبط با خود ارائه کردند.