پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 31650208 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 50944659
کد خبر : 264245 تاریخ ثبت : 1398/3/8 11:55 نظرات تایید شده : 18
اهالی «سرتل» بوشهر از مهم‌ترین کمبودهای محله‌شان با «خلیج فارس» و شهردار منطقه می‌گویند

تلنبار مشکلات در جنوبی‌ترین محله بوشهر

خلیج فارس: در راستای انعکاس کاستی ها و کمبودهای محلات بوشهر، «خلیج فارس» در نظر دارد به صورت هفتگی در قالب گزارش هایی با اهالی هر محله، تریبون و گوش شنوایی برای واگویه های مردمی باشد.

رقیه زیرک

در راستای انعکاس کاستی ها و کمبودهای محلات بوشهر، «خلیج فارس» در نظر دارد به صورت هفتگی در قالب گزارش هایی با اهالی هر محله، تریبون و گوش شنوایی برای واگویه های مردمی باشد.

با توجه به درخواست چند هفته پیش اهالی محله سرتل، شروع این گزارش ها از آخرین بخش از محلات جنوبی شهر بوشهر آغاز کردیم و روی همین حساب، شماری از معتمدان سرتل در مسجد این محل منتظرمان نشسته بودند.

از "آرمین پژمان" شهردار منطقه دو بوشهر نیز درخواست کردیم تا با همراه شود و شنونده مشکلات و خواسته های اهالی سرتل باشد که وی نیز ضمن استقبال از این موضوع، همزمان با ما وارد مسجد این محله شد.

جاده سرتل- نیروگاه نیاز مهم اهالی

رضا سرتلی از جوانان محله سرتل یکی از مهمترین درخواست های اهالی را تکمیل آسفالت جاده سرتل به نیروگاه اتمی می داند و می گوید: با توجه به سکونت دهها هزار نفر در این محله و محلات پیرامونی، این پروژه ضروریست، اما با وجود آنکه شهرداری در سال گذشته کلنگ زنی آن را انجام داد، ولی بعد از مدتی نیمه تمام ماند و صرفا مشکلات ناشی از کند وکاری ها در این خیابان خاکی باقی ماند.

وی همچنین خیابان سبزآباد حدفاصل محله امامزاده تا سرتل به عنوان اصلی ترین محور تردد به محلات جنوبی را نیازمند روکش آسفالت می داند و یادآور می شود: ریختن قیر در چاله و چوله ها چاره اصلی درد این خیابان و خسارت به ماشین شهروندان نیست و اینجا نیازمند روکش کامل آسفالت است.

شهردار منطقه دو بوشهر با بیان اینکه درباره روکش آسفالت خیابان امامزاده تا سرتل حق با مردم است، اظهار داشت: دلیل تاخیر در روکش این بوده که پروژه نوسازی شبکه آب که کمک زیادی به بهبود توزیع آب می کند در این محلات به اتمام برسد که قرار است تا خردادماه خاتمه یافته و 3 پیمانکار توانمند برای آسفالت محلات جنوبی انتخاب گردیده که روکش آسفالت هم در همین راستا دنبال می شود.

به گفته آرمین پژمان، می توانیم قول دهیم تا پایان سال همه معابر خاکی محلات منطقه دو آسفالت می شود، مگر گذرهای جدیدی که طی این مدت ایجاد شده باشد که در اولویت بعدی است.

پژمان همچنین با تایید اینکه گذر 24 متری سرتل به نیروگاه خواسته به حق اهالی محلات جنوبی جهت تسریع در تردد و نیاز مهم برای پدافند غیرعامل در مواقع بحرانی است بیان کرد: اجرای این پروژه نیازمند 12 میلیاردتومان می باشد و شهرداری وقتی کلنگ این پروژه را در سال گذشته به زمین زد، مصمم به اجرای فاز اول آن و به عبارتی آسفالت بخش پرترددتر مسیر بود؛ اما جدا از مشکلات حین پروژه با برخی مغازه داران، به دلیل نوسانات شدیدی که گریبانگیر کشور شد، پیمانکار این جاده از ادامه کار سرباز زد.

وی ادامه داد: در بودجه امسال شهرداری 4 میلیاردتومان برای این جاده اعتبار تامین شده و تا پایان خردادماه پیمانکار توانمندی انتخاب می شود تا استارت پروژه زده شود، هرچند برای تکمیل آن نیازمند اجرایی شدن تعهد استانداری به منظور تامین مابقی اعتبار پروژه هستیم.

اینجا سالم ماندن جوانان سخت است

باقر دانایی فر از معتمدان محله سرتل نیز نبود پارک و فضای ورزشی در محل زندگی را یادآور می شود و می گوید: با کمبود حداقل های موردنیاز تفریح و ورزش جوانان و نوجوانان، سالم ماندن این قشر دشوار است و از شهرداری تقاضا داریم ما را هم مانند محلات مجاور ببیند و برای پارک بازی و زمین چمن مصنوعی اقدام کند.

وی یادآور شد: پارک لیان هم سالهاست به حال خود رها شده و بین استانداری و شهرداری پاسکاری می شود و همه چیز در حد حرف مانده است.

شهردار منطقه در این خصوص اظهار داشت: پارک لیان ظرفیت خوبی برای محلات جنوبی و شهر بوشهر است که در این راستا پیمانکار بهسازی این پارک انتخاب و شروع بکار کرده و قطعا اولین محله برخوردار از این پارک به دلیل همجواری محله سرتل می باشد. البته با توجه به گرانی زمین در بوشهر و نداشتن فضا در محله سرتل، از شهروندان تقاضا داریم افراد خیر و نیکوکاری که امکان تامین زمین در محله برای ساخت سرای محله، زمین چمن مصنوعی و پارک دارند، شهرداری آمادگی تامین هزینه جهت احداث را دارد، کما اینکه این پروژه ها برای محلات ریشهر و تنگک ها اجرا شده یا در دست اجراست.

مرکز بهداشت فقط یک روز در هفته پزشک دارد

منصور مالکی هم که از حضور خبرنگار «خلیج فارس» و شهردار منطقه در مسجد سرتل مطلع شده و خود را به جمع ما رسانده، از عدم رسیدگی به وضعیت نابسامان مرکز بهداشت محله سرتل سخن می گوید و اظهار می دارد: مرکز بهداشت سرتل درحالی که تابلوی مرکز جامع دارد، ولی در هفته فقط یک روز پزشک در آن حضور می یابد که جوابگوی حجم مراجعات نیست، از این رو مردم ناچار به صرف هزینه مضاعف برای حضور در مطب های پزشکان سطح شهر هستند.

به گفته وی، طی سال های قبل قرار بود این مرکز بهداشت تعطیل شود که با مخالفت و پیگیری اهالی، ماندگار شد، ولی دانشگاه علوم پزشکی و مرکز بهداشت شهرستان بوشهر اکنون آنجا را مورد کم لطفی قرار داده اند.

دو صد گفته چون نيم كردار نيست!

عبدالمهیمن نیکمنش شورایار محله سرتل نیز از مسئولان گلایه مند است که حرف ها و عمل شان فاصله زیادی دارد و باعث ناامیدی برای پیگیری مشکلات مردمی شده اند.

وی گفت: چندماه پیش فرماندار، شهردار و مسئولان شهری در جمع اهالی در مسجد حضور یافتند و وعده های زیادی برای حل مشکلات از جاده سرتل-نیروگاه، آسفالت کوچه های خاکی و بهبود وضعیت آب دادند، اما مصداق این ضرب المثل شد که «دو صد گفته چون نیم کردار نیست». ما مقدورات شهردار منطقه دو را می دانیم و از اینکه با همراهی سایت «خلیج فارس» در جمع اهالی حضور یافته تشکر می کنیم، ولی توقع داریم اگر قرار است قولی دهند، واقعا قابل برای اجرای آن نیز تعهد داشته باشند.

شهردار منطقه دو بوشهر با بیان اینکه مشکلات محلات پیرامونی نیروگاه اتمی از جمله سرتل محصول حدود دو دهه کم توجهی به این مناطق است ادامه داد: سالها این محلات به دلیل قرارگیری در حریم نیروگاه اتمی طرح جامع و تفصیلی نداشتند و زمانی این طرح ها مصوب شد که بخش عمده زمین ها ساخت و ساز شده بود. از این رو کارگروه محلات هدف به ریاست فرمانداری برای رسیدگی به سرانه های عمومی و بهبود محل زیست ساکنان 7 محل جنوبی بوشهر برگزار و اعتباراتی هم در این راستا اختصاص می یابد که البته چون مشکلات مربوط به چندین سال بوده، نمی توان توقع داشت طی یک سال و دو سال برطرف شود؛ ولی شاهدیم که فرمانداری به عنوان نهاد حاکمیتی به همراه شهرداری و شورای شهر توجه بهتری به محلات جنوبی نشان داده و امسال قریب 70 درصد اعتبار پروژه های عمرانی شهرداری در این محلات پیش بینی شده است. به عبارتی این محلات در مسیر توجه مسئولان قرار گرفته، ولی نیازمند بردباری و صبر مردم است.

اینجا کوچه 8 متری ناگهان به 4 و 2 متری مبدل می شود!

محمدعلی تلیانی از دیگر اهالی محله سرتل که خود را به این نشست رسانده، ضمن تشکر از حضور خبرنگاران «خلیج فارس» و شهردار منطقه از وضعیت نابسامان ساخت و سازها سخن گفت.

وی عقیده داشت: وقتی شهرداری و نظام مهندسی هزینه های بالایی برای صدور پروانه و مجوز از مردم طلب می کنند یا تفکیک زمین مشروط به حدنصاب های بالایی می باشد که تامین آن از عهده مردم خارج است، وضعیت مثل امروز می شود که نظارتی بر ساخت و سازها نیست و شاهد کوچه های 8 متری هستیم که در وسط آن ناگهان 4 متری و انتها 2 متری می شوند، طوری که 3 کوچه در محله داریم که راه آن ها به نوعی بسته شده است. از سویی کمیسیون ماده 100 هم بیشتر با هدف درآمدزایی برای شهرداری فعالیت دارد و دستورات تخریب ساخت و سازهای غیراصولی اجرایی نمی شود و این مشکلات بر دوش مردم محل می ماند.

این شهروند با بیان اینکه گشت های شهربان در محله سرتل برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز و غیراصولی بازدارنده نیست، تصریح می کند: اغلب اهالی نیازمند نوسازی بناها جهت فرزندان خود هستند و تا زمانی که شرایط ساخت و ساز تسهیل نشده و حداقل مانند محلات مرکزی شهر نشود، همین آش و همین کاسه است.

وی همچنین از سد معبر و تصرف پیاده رو برای پارکینگ خودرو و فروش اجناس مغازه انتقاد کرد و خواستار قاطعیت شهرداری در برابر این تخلفات و بعضا ساخت و سازها شد.

شهردار منطقه دو در این خصوص می گوید: ابلاغ طرح تفصیلی محلات پیرامون نیروگاه اتمی که پس از سالهای پیگیری شهرداری و شورای شهر امسال محقق شد، اتفاق خوبی برای ساماندهی ساخت و سازها در این محلات است و معضلات طرح قبلی هم ندارد، طوری که افرادی که سند مالکیت ندارند، با سندهای بنچاق و قولنامه ای هم امکان صدور پروانه ساخت و احداث بنا در چارچوب اصول مهندسی وجود دارد. در همین راستا پرونده های کمیسیون ماده 100 کمتر می شود و کیفیت ساخت و ساز و سرانه های موردنیاز مردم بهبود می یابد.

آلایندگی کارخانه رنگ سازی سرتل

بشیر قنبری از اهالی سرتل نیز به آلایندگی کارخانه رنگ سازی که در این محله قرار دارد اشاره می کند و می گوید: چندین سال است اهالی نسبت به بوی نامطبوع و مشمئزکننده این کارخانه در برخی ساعات روز که موجب سردرد می شود پیگیری و نامه نگاری کرده اند، اما گوش هیچ مسئولی به این درد مردم بدهکار نیست. واقعا اگر این کارخانه که ترکیبات شیمیایی اش مضر می باشد کنار خانه فرماندار، استاندار و شهردار این شهر بود هم چنین بی تفاوت بودند؟

پژمان شهردار منطقه از این شهروند خواست تا نسخه ای از نامه نگاری ها را در اختیار وی قرار دهد و در کارگروه مرتبط در شهرستان با حضور سازمان مدیریت پسماند شهرداری، محیط زیست، مرکز بهداشت و اصناف مورد پیگیری جدی تر قرار بگیرد.

روستایی در شهر

در پایان این جلسه، خبرنگاران «خلیج فارس» به همراه اهالی سرتل به بازدید میدانی از محله پرداختند.

در گذر از کوچه پس کوچه های محله قدیمی سرتل که هنوز هم سبک قدیمی خود را حفظ کرده، حمید پیکار از معتمدان محله می گفت: 50 سال پیش وقتی از این کوچه رد می شدی از تمیزی و باصفا بودن آن لذت می بردی، ولی الان با گذشت سالها هنوز این کوچه ها آسفالت نشده و مملو از لجن و نیزار شده که محل جمع شدن انواع حشرات و جانوران موذی است. در این بین، کودکان هم بر اثر گزش این حشرات به انواع بیماری ها دچار می شوند.

شهردار منطقه دو یکی از مهمترین پروژه های در دست اجرا در محله سرتل را ساماندهی آب های سطحی مجاور دیوار سپاه از محله رایانی تا سرتل دانست و گفت: در حال نقشه برداری طرح هستیم و تا 2 ماه آینده به مناقصه می رود و قطعا دغدغه اهالی درباره لجن زار شدن برخی کوچه های سرتل در این پروژه بزرگ که 4 میلیارد تومان اعتبار دارد مرتفع خواهد شد.

تصاویر بیشتر اینجا