پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 32523396 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 51816218
کد خبر : 256662 تاریخ ثبت : 1398/1/28 11:03 نظرات تایید شده : 0

ترکیه: بجای تحریم باید با ایران به توافق رسید

خلیج فارس: سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفت: از دیدگاه ما به جای تحریم باید با ایران به توافق رسید. ترکیه از همان آغاز از برجام حمایت کرد و ما خواهان تداوم برجام هستیم.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از عصر ایران؛ ابراهیم کالین که برای شرکت در سی و هفتمین کنفرانس مشترک سالانه شورای همکاری ترکیه – آمریکا و شورای آمریکایی-ترک در واشنگتن به سر می برد، طی سخنانی در این کنفرانس تأکید کرد: نباید از ترکیه انتظار داشته باشید که از ایران روی برگرداند. ترکیه از بدو امر حمایت خود از توافق هسته ای را اعلام کرد و اکنون نیز بر همین دیدگاه می باشد.

کالین با اشاره به اینکه ایران یکی از مهمترین تأمین کنندگان نفت ترکیه می باشد، اظهار داشت: ایران همسایه ترکیه بوده و دو کشور در بسیاری از زمینه ها از جمله روند صلح آستانه برای حل بحران سوریه هماهنگ عمل می کنند.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه افزود: آنکارا انتظار دارد آمریکا معافیت از تحریم های نفتی علیه ایران را برای این کشور تمدید کند تا به واردات نفت از ایران ادامه دهد.

مقام ترک در بخش دیگری از سخنان خود به مسایلی همچون پ.ک.ک و نیز شمال سوریه پرداخت و با بیان اینکه آمریکا می بایستی سیاست خود را درباره پ.ک.ک تغییر دهد، تصریح کرد: برای برقراری صلح و امنیت در سوریه، فاصله گرفتن از این عناصر ضروری به نظر می رسد.


کالین با تأکید بر اینکه در صورت ایجاد منطقه امن در شمال سوریه، کنترل آن باید به دست ترکیه باشد، از ضرورت پاکسازی شرق فرات از گروه پ ک ک و یگان های کرد مدافع خلق سخن گفت.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اردیبهشت ماه سال گذشته خروج کشورش از برجام را اعلام کرد و تحریم های رفع شده به واسطه این توافق را علیه ملت ایران بازگرداند.

دولت ترامپ به رغم اینکه سیاست خود را به صفر رساندن صادرات نفت ایران اعلام کرده بود، مجبور شد به برخی کشورهای واردکننده نفت از ایران از جمله ترکیه معافیت دهد.

در حال حاضر معافیت عراق تمدید شده است و خبرها حاکی است که آمریکا قصد دارد معافیت چین، هند و کره جنوبی را نیز تمدید کند.کلمات کلیدی خبر : ترکیه تحریم برجام