پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 32447065 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 51740069
کد خبر : 255993 تاریخ ثبت : 1398/1/25 10:20 نظرات تایید شده : 0

فقط مرزبان و تاج نام سرمربی را می‌دانند؟

خلیج فارس: پروژه انتخاب سرمربی تیم ملی حساس‌ترین و مهم‌ترین تصمیم فدراسیون فوتبالی است که به نظر می‌رسد از داستان کنار رفتن بازنشسته‌ها بی‌سر و صدا عبور کرده و حالا در آستانه یک آزمایش بزرگ قرار دارد.

به گزارش«خلیج فارس» به نقل از ایلنا؛ رییس فدراسیون فوتبال در تازه‌ترین مصاحبه خود صراحتاً اعلام کرد تیم ملی در بازی‌های دوستانه پیش روی خود در فیفا دی خردادماه سرمربی خواهد داشت. قرار است در دو فیفا دی این ماه مقابل کره جنوبی و سوریه بازی کنیم و اینطور که تاج گفته در هر دو بازی سرمربی جدید را در راس کادر فنی خواهیم دید.

تاج گفته اسامی که تا الان در این باره در رسانه‌ها مطرح شده را نشنیده و خبری از این گزینه‌ها ندارد اما امیدواریم واقعاً همینطور باشد و فدراسیون طبق قولی که داده بزودی جانشین کی‌روش را انتخاب کند.

پروژه پنهانی که صدایش در می‌آید

تیم ملی سرمربی ندارد و خبری هم از گزینه‌های فدراسیون فوتبال نیست. هر گزینه‌ای هم که در رسانه‌ها اعلام می‌شود فدراسیون هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد. این یعنی که رسانه‌ها برای خودشان مشغولند و فدراسیون هم کار خودش را می‌کند. یعنی فدراسیون دارد این پروژه حساس را بی سر و صدا دنبال می‌کند هر چند مدیران این نهاد می‌دانند سرانجام خبر مذاکرات پنهانی‌شان جایی درز می‌کند و احتمالاً تا لحظه نهایی باید مشغول تکذیب کردن اخبار رسانه‌ها یا ادامه تاکتیک دو ماه اخیر مهدی تاج باشند که فقط می‌گوید نام گزینه‌های مطرح شده را از رسانه‌ها شنیده است.

فدراسیون تصورش را نمی‌کرد خبر پیشنهادشان به مونتلا در رسانه‌های ایتالیایی بازتاب پیدا کند و خبرنگاران ایرانی از اخبار توتو اسپورت آگاه شوند. یا در مورد ویلموتس کسی تصور نمی‌کرد از فدراسیون این خبر درز کند که مربی بلژیکی را به مسوولان پیشنهاد داده‌اند و او هم در بین گزینه‌ها قرار گرفته است.

در مورد لوران بلان و هروه رنار هم این مساله مصداق دارد. نام این گزینه‌ها را مقام مسوولی در فدراسیون یا وزارت ورزش اعلام نکرده اما بالاخره نام گزینه یا گزینه‌های مد نظر از جایی درز کرده و این جریانی است که مهدی تاج قادر به مقابله با آن نخواهد بود. حالا که قرار است سرمربی تیم ملی را احتمالاً تا یک ماه دیگر در ایران ببینیم حتماً از الان مذاکره با او آغاز شده و به زودی نامش از قوطی بیرون خواهد آمد. شاید هم مربی مدنظر یکی از گزینه‌های باقیمانده در بین اسامی مطرح شده تا اینجا باشد.

گمانه‌زنی از مصاحبه مرزبان

علیرضا مرزبان سرمربی تیم نفت مسجدسلیمان اخیراً در مصاحبه‌ای گفته اطلاعات خوبی از سرمربی بعدی تیم ملی دارد و می‌داند او چه کسی است. اینکه مرزبان از کجا و چطور به این اطلاعات دست یافته محل سوال است چرا که تاج سعی می‌کند این پروژه را به‌شدت مخفیانه و انفرادی پیش ببرد و حتی اعضای هیات رییسه فدراسیون و کمیته فنی را در جریان نمی‌گذارد. در این صورت دو نکته پیش خواهد آمد. یکی اینکه سرمربی تیم ملی همین الان انتخاب شده و فقط مهدی تاج و علیرضا مرزبان از آن خبر دارند و دیگر اینکه مرزبان نه به خاطر ارتباط با تاج یا خبر گرفتن از فدراسیون، بلکه احتمالاً از طریق ارتباط با گزینه مد نظر به این اطلاعات رسیده است.

بر اساس همین مساله دوم و حضور چندین ساله مرزبان در آلمان است که یکی از سایت‌های ورزشی گمانه‌زنی کرده که گزینه مورد نظر فدراسیون فوتبال آلمانی است. به همین خاطر این سایت در گزارشی فهرستی از مربیان نامدار آلمانی بیکار را ردیف کرده با و ذکر رزومه‌ای از آنها شرایط آنها را بررسی کرده است. در این مطلب نام‌های آشنایی از مربی با تجربه‌ای مثل کریستوف دام تا مربی جوانی مثل تورستن فینک، هافبک سابق بایرن مونیخ دیده می‌شود. یورگن کلینزمن، ماتیاس سامر، لوتار ماتیوس، آرمین فه و فلیکس ماگات در این فهرست دیده می‌شوند که بعید است بیشتر این نام‌ها به ایران بیایند. هر چند بیشتر این مربیان گرانقیمت و لاکچری نیستند اما شرایط حضور در ایران را ندارند یا دنبال بازار کار در آسیا نیستند.

از طرفی مثلاً مربی مثل لوتار ماتیوس همین چند روز قبل اعلام کرد از دنیای مربیگری خداحافظی کرده یا دو مربی ۶۵ ساله این فهرست یعنی دام و ماگات بعد از حضور در رومانی و چین، دو سال است که تیم ندارند و به نوعی دیگر در بورس نیستند.

انتخاب نهایی انفرادی است یا جمعی؟

به نظر می‌رسد به انتخاب نهایی سرمربی تیم ملی نزدیک شده‌ایم. با وجود برخی گمانه‌زنی‌ها فدراسیون نمی‌تواند منتظر هروه رناری بماند که تا آخر تیرماه درگیر جام ملت‌های آفریقا خواهد بود و باید گزینه دیگری را انتخاب کند. البته با توجه به شرایط اقتصادی کشور قطعاً فدراسیون دنبال مربیان گرانقیمت نخواهد بود و برخلاف آنچه طالقانی عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال گفته مربیان دو میلیون دلاری دیگر جایی در ذهن و فکر مهدی تاج نخواهند داشت. در عین حال همچنان این مساله به صورت جدی محل طرح سوال است که پروسه انتخاب سرمربی تیم ملی چگونه است؟ آیا بدون برگزاری جلسه و بی‌خبر ماندن کمیته فنی سرمربی انتخاب شده یا خواهد شد؟ آیا تمام معیارهای سرمربی تیم ملی را مهدی تاج به تنهایی در نظر خواهد گرفت یا از خرد جمعی ناشناخته‌ای که تنها خودش از آن خبر دارد بهره خواهد گرفت؟