پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/13 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1872631 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 2864650
کد خبر : 255665 تاریخ ثبت : 1398/1/22 22:41 نظرات تایید شده : 2

بارندگی‌های امیدبخش در استان بوشهر

خلیج فارس: سیل همانند چاقوی دو لبه ای است که اگر مدیریت و کنترل شود می تواند برای منابع آبی کشورمفید واقع شود.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از خبرگزاری صداوسیما؛ بارندگی های ابتدای امسال کشورمان برغم مشکلات سیل برای برخی هموطنان ، نوید بخش طراوت و شادابی است .

سیل مختص ایران نیست

چند روز پیش مطلبی درخبرگزاری  ایسنا  به نقل از اینهبیتت (UN-Habitat) منتشر شده بود که وضعیت سیل در آمریکا در سال 2019 بعنوان رکود سیل مخرب اینگونه معرفی کرده بود :

 در حال حاضر بسیاری از رودخانه‌ها و دریاچه‌های آمریکا در بالاترین سطح خود قرار دارند و احتمال سیل در چند ماه آینده افزایش خواهد یافت. احتمال بروز این مشکلات در رودخانه‌های میسوری، سرخ شمالی، می سی سی پی، کمبرلند و حوضه رودخانه تنسی و رودخانه اوهایو است.

اد کلارک از مرکز ملی آب NOAA گفت: این سیلاب‌های فصلی تاکنون بی‌سابقه بوده است و جان بیش از ۲۰۰ میلیون نفر ( این میزان حدود ۶۰ درصد کل جمعیت ایالات متحده آمریکا است ) در معرض خطر قرار دارد.

به دلیل بارش فراوان باران در فصل بهار و عدم قابلیت زمین برای جذب، سیل‌های ویرانگر ایجاد شده است و متاسفانه هیچ‌کس نمی‌تواند از بروز این سیلاب‌ها پیشگیری کند.

سیل بهار امسال در کشورمان

در هفته های اخیر، ایران با سیلاب شدید مواجه شده که بیش از یک سوم از استان های ایران را تحت تاثیر قرار داده است و ده ها هزار نفر از مردم این کشور را با مشکلاتی روبرو کرده است. همچنین جاده ها، زیرساخت ها و منازل بسیاری بر اثر وقوع سیل آسیب دیده و یا تخریب شده اند. به نقل از وزارت کشور ایران، حدود 400 شهر و روستا در 15 استان ایران با مشکلات مواجه شده اند و 70 نفر نیز جان خود را از دست داده اند. اینها همه خسارت هایی بوده که تابحال سیل ها در ایران بوجود آورده اند، اما آیا سیل ها می توانند مفید هم واقع شوند؟

بنا به اظهارات مسوولان محیط زیست وآب و فاضلاب ؛ بعد از مدتها بسیاری از تالاب های ما آبگیری شدند و وضعیت تالاب هورالعظیم، تالاب شادگان، تالاب بامدژ، تالاب میانگران، تالاب شینبا در استان خوزستان الان در بهترین شرایط خودشان هستند ، در تالاب گاوخونی در استان اصفهان ورود جریان آب را داریم، دریاچه ارومیه 40 درصدش آبگیری شده است، تالاب بختگان، دریاچه مهارلو، تالاب کاسترد، دریاچه ارژن در حال آبگیری است تالاب کمجان و تالاب طشک در واقع آبگیری شده است. خیلی شرایط محیط های تالابی ما به خاطر این سیل بهتر شده است.

استان بوشهر هم در بارندگی های بهاری امسال دچار بحران هایی شد  از جمله باعث مسدود شدن راه ارتباطی  و جاده ساحلی گناوه به بوشهر یکی از پرترددترین مسیرهای استان بوشهر براثر سیلاب شد .

استان بوشهر در سال های گذشته با کم آبی شدید روبرو بود و سال 97 این خشکسالی به اوج خود رسید تا جاییکه در برخی از بخش ها و شهرهای این استان در تابستان 97 آب شهری بصورت جیره بندی سهمیه آب حتی تا یکروز در هفته رسید .

کارشناس اداره کل هواشناسی استان بوشهر از افزایش 50 درصدی بارندگی‌ها در سال آبی جدید خبر می دهد و می گوید : بارش‌ها از ابتدای سال آبی جدید یعنی از اول مهرماه 97 تاکنون از نظر کمی و کیفی نسبت به پارسال وهمچنین میانگین بلند مدت افزایش قابل توجهی داشته است.

بهادری اضافه  می کند: از ویژگی‌های سال آبی امسال آغاز زود هنگام بارش‌ها و فاصله زمانی مناسب بارش‌ها بوده است.

بارندگی های امیدبخش در استان بوشهر

کارشناسی هواشناسی استان با اشاره به میزان افزایش بارش‌ها در شهرستان‌های استان گفت: تاکنون در شهرستان دیلم 56 درصد و در شهرستان‌های بوشهر و تنگستان 48 درصد بیش از پارسال باران داشته‌ایم.

بهادری همچنین در مورد پیش بینی‌ بلند مدت هم گفت: تا اردیبهشت بارش‌ها در حد نرمال هستند و نمی توان انتظار بارش‌های قابل ملاحظه‌ای را داشت

مدیرعامل آب منطقه‌ای آب استان بوشهر می گوید :  یکی از منابع تامین آب استان بوشهر ، سد کوثر در استان کهگیلویه و بویر احمد است و این  سد  بیش از 50 درصد آب آشامیدنی استان بوشهر را تأمین می‌کند و پارسال شرایط مطلوبی نداشت  و 100 میلیون مترمکعب کاهش داشته است.

شاهپور رجایی با بیان اینکه 40 درصد آب آشامیدنی استان بوشهر از کازرون تامین می‌شود می گوید : پارسال چشمه‌ها در 13 روستا خشکیده و باران هم به صورت مقطعی آن را شارژ می‌کند و چاه‌ها که دومین منبع آب  از کازرون است کف آن به چندصد متری رسیده بود  و حتی کف شکنی و عمق اضافی آن نمی‌تواند بر افزایش آب موثر باشد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان بوشهر می گوید : بارش های اخیر و پرآب شدن منابع تامین آب استان بوشهر نوید بخش تابستانی بدون کم آبی است.

رجایی افزود: بارش های اخیر باعت آب گیری 90 درصد سد کوثر در استان کهکیلویه و بویراحمد و آب گیری مناسب چشمه ساسان و چاههای کازرون به عنوان دو منبع مهم تامین آب استان بوشهر شده است. بنابراین از برای تامین آب در تابستان نگرانی نداریم.

وی می گوید : در بارش های اخیر 30 میلیون متر مکعب آب پشت سد رئیسعلی ذخیره شده است و اکنون 268 میلیون متر مکعب از 695 میلیون متر مکعب مخزن این سد آب گیری شده است.

رجایی افزود: سد تنگ ارم دشتستان با 4 میلیون متر مکعب سرریز شده است و لوله تخلیه رسوب  آن فعال است.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای بوشهر  میانگین بارندگی امسال در استان را 344 میلیمتر عنوان کرد و افزود: این میزان نسبت به میانگین بارش پارسال 241درصد و نسبت به میانگین بارش بلند مدت 143درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به آبگیری 51 میلیون مترمکعبی سد رئیسعلی دلواری در 16 روز ابتدایی فروردین ماه خاطرنشان کرد: هم اکنون حجم ذخیره این سد به 290 میلیون مترمکعب افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه این میزان معادل 42 درصد از ظرفیت مخزن این سد است یادآور شد: پارسال در همین زمان حجم ذخیره سد رئیسعلی دلواری 128 میلیون متر مکعب بود.

رجایی با اشاره به اینکه هم اکنون چهار سد بزرگ دالکی، باغان، دشت پلنگ و خاییز در حال ساخت هستند تصریح کرد: با پایان ساخت این سدها امکان بهره‌برداری حداکثری از روان‌آب‌ها و سیلاب‌های استان بوشهر فراهم خواهد شد

احیای تالاب حله در استان بوشهر

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان  می گوید : تا پارسال فقط 10درصد از تالاب حله زنده بود که امسال به دلیل  بارش‌های مناسب به دریا متصل شد و چرخه زیست در این تالاب حیاتی دوباره یافت.

محمود مقیمی از ایجاد یک منطقه امن در تالاب حله برای پرندگان خبر داد و گفت:  ماموران پاسگاه محیط بانی حله برای ایجاد محیط امن برای پرندگان به صورت مستمر در حال گشت‌زنی هستند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بوشهر تصریح کرد: احیای مجدد تالاب حله فرصتی را برای علاقمندان به طبیعت و پرنده‌نگاران فراهم ساخته است تا از زیبایی‌های آن استفاده کرده و از نزدیک شاهد طبیعت خاص این منطقه باشند.

وی تاکید کرد: احیای تالاب حله در نتیجه انجام اقدامات حفاظتی در زمان خشکسالی بوده که از نابودی کامل آن جلوگیری کرده و با بارندگی‌های اخیر تالاب مذکور به آبگیری و احیای کامل رسیده است.

مقیمی گفت: اکنون 70 تا 80 درصد تالاب حله پر آب شده و سال آینده می‌توانیم میزبان خوبی برای پرندگان مهاجر و زمستان‌گذر باشیم.

این منطقه حفاظت شده پناهگاه مناسب و امن برای پرندگان مهاجر و زمستان‌گذران همچون مرغابی، غاز و پرستوی دریایی است .

خوشحالی کشاورزان از بارندگیهای امسال

معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی استان بوشهر با  پیش‌بینی برداشت 130هزار تن گندم از مزارع این استان می گوید : امسال 15هزار هکتار از مزارع زیر کشت آبی و 85 هزار هکتار زیر کشت دیم رفته است که پیش‌بینی می‌شود به‌دلیل بارش‌های مناسب، برداشت این محصول با افزایش بیش از 4برابری نسبت به پارسال به 130 هزار تن برسد.

معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی استان بوشهر خاطرنشان کرد: 570 دستگاه کمباین که از استان فارس به این استان اعزام شده کار برداشت گندم از مزارع را آغاز کرده‌اند و با برنامه‌ریزی انجام شده به‌زودی 100 کمباین دیگر نیز وارد استان می‌شود .

بارش های بهاری و جاری شدن سیل در برخی از استانهای کشور برغم مشکلات فراوان و خساراتهای سنگین موجب همدلی ،اتحاد و ایثارگری مردم در التیام این مشکلات می گردد .

ازجمله می توان به بسیج همگانی پایگاههای جمع آوری کمک ها ی مردمی حتی در مدارس ؛ حضور همه جانبه جوانان و امدادگران هلال احمر ، تشکیل موکب های مردمی و اعزام آشپزخانه های سیار به مناطق سیل زده اشاره کرد و این  تنها گوشه ای از اتحاد و همدلی مردم نوعدوست استان بوشهر است

که به مصداق  شعر " بنی آدم اعضای یکدیگرند ، که در آفرینش زیک گوهرند

چو عضوی به درد آورد روزگار ، دگر عضوها را نماند قرار " جامه عمل می پوشاند.

نگارنده : سیده فرخنده موسویکلمات کلیدی خبر : سیل