پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 43697592 تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 20945082
کد خبر : 255491 تاریخ ثبت : 1398/1/21 20:31 نظرات تایید شده : 13
حکایت مرکز آموزشی 36 کلاسه بوشهر ادامه دارد

از نیروگاه اتمی اصرار، از استاندار مخالفت

خلیج فارس: نیروگاه اتمی بوشهر که خود را جزیره ای جدا از بوشهر می داند، مدت هاست خواستار مدیریت اختصاصی بر مرکز آموزشی در حال احداث سازمان انرژی اتمی می باشد.

خلیج فارس: نیروگاه اتمی بوشهر که خود را جزیره ای جدا از بوشهر می داند و مسئولیت های اجتماعی اش در قبال این شهر و استان را به هیچ می انگارد، مدت هاست خواستار مدیریت اختصاصی بر مرکز آموزشی در حال احداث سازمان انرژی اتمی می باشد.

به گزارش «خلیج فارس»؛ این مرکز آموزشی که در چهار راه فضیلت شهر بوشهر و جایگزین یک فضای آموزشی فرسوده شده، از سال 90 استارت خورد و طی تفاهم نامه ای که میان رییس سازمان انرژی اتمی، استاندار و مدیرکل وقت آموزش و پرورش استان در آن زمان امضاء شد، قرار بود این مرکز آموزشی بصورت هیات امنایی و کمک سازمان انرژی اتمی فعالیت نماید تا فرصتی برای حمایت از دانش آموزان مستعد تا پیش از ورود به دانشگاه باشد.

این مرکز آموزشی که دارای سه طبقه و 36 کلاس درس، آزمایشگاه و فضاهای جانبی نظیر سالن آمفی تئاتر، بخش اداری و... خواهد بود، طبق برنامه باید در سال 93 تکمیل می شد تا گامی کوچک در راستای مسئولیت های اجتماعی نیروگاه اتمی قلمداد شود.

اما مدیران این مجموعه از سالیان اخیر بارها بر مدیریت اختصاصی این مرکز آموزشی اصرار داشته و طرح هایی مبنی بر سپردن امور آن به یکی از موسسات آموزشی پایتخت روانه جلسات شورای آموزش و پرورش استان نمودند، پیشنهاداتی که آخر و عاقبت آن پولی شدن این مرکز و محدود کردن پذیرش آن به افراد متمول و خاص می باشد.

اقدامی که خلاف تفاهم نامه اولیه برای واگذاری این زمین به نیروگاه اتمی محسوب می شود و عملا فضای آموزشی که باید زمینه بهره مندی عمومی تر را فراهم نماید، اختصاصی می کند.

ضمن اینکه خلاف اصول بدیهی در زمینه مسئولیت های اجتماعی نیروگاه اتمی می باشد که قرار بود در قالب هیات امنا، کمک های خود را در زمان بهره برداری این مرکز آموزشی ادامه دهد.

برخی معتقدند مخالفت افکار عمومی و شورای آموزش و پرورش با خواسته نابجای نیروگاه اتمی باعث شد تا روند تکمیل این مرکز آموزشی کند شده و درحالی که گفته می شد مهرماه 97 به بهره برداری می رسد، همچنان خبری از تحویل آن به آموزش و پرورش نیست.

گمانه ای که سال گذشته نیز از سوی مدیرکل آموزش و پرورش استان در نشست خبری اش مطرح شد و البته وی اضافه کرد که مسئولان نیروگاه اتمی این موضوع را رد می کنند و می گویند عدم تامین اعتبارات دلیل کامل نشدن پروژه است.

اصرار نیروگاه اتمی بر پیشنهاد خود

در اولین نشست شورای آموزش و پرورش استان طی سال جاری که روز چهارشنبه در استانداری بوشهر برگزار شد، بار دیگر مجری طرح نیروگاه اتمی بوشهر بر پیشنهاد این مجموعه اصرار کرد.

محمود جعفری گفت: نیروگاه اتمی بوشهر در راستای اهداف و برنامه‌های خود در زمینه ساخت مدرسه شهدای نیروگاه اتمی بوشهر هزینه‌های زیادی داشته، طوری که تاکنون برای ساخت این مدرسه ۲۰ میلیارد تومان هزینه کرده ایم و با وجود ۳۶ کلاس درس، آزمایشگاه، کارگاه و … سالانه این مدرسه ۳ میلیارد تومان هزینه دارد و احساس ما این است مدیریت آن با این هزینه‌های بالا فقط توسط نیروگاه بر می‌آید.

وی همچنین گفته: سال گذشته ۴۰ درصد اعتبارات ساخت این مرکز آموزشی را دریافت نکردیم ولی بخش ساختمانی آن را تکمیل نموده ایم.

 مدیریت هیات امنایی آموزشگاه هسته ای بوشهر الزامیست

استاندار بوشهر نیز در این جلسه خاطرنشان کرد: آموزشگاه شهدای هسته ای بر اساس توافقنامه منعقد شده باید به صورت هیات امنایی اداره شود.

به گزارش ایرنا، عبدالکریم گراوند افزود: مدرسه شهدای هسته‌ای بوشهر بر اساس مسئولیت‌های اجتماعی به همت نیروگاه اتمی بوشهر ایجاد شده و توافق بر هیات امنایی بودن آن بوده و نباید اعتماد مردم سلب شود.

وی تاکید کرد: شورای آموزش و پرورش نیز به هیچ وجه با تغییر کاربری این آموزشگاه موافق نیست.

گراوند با تاکید بر تسریع در تکمیل این مدرسه افزود: در این زمینه هیاتی سه نفره مرکب از معاون سیاسی اجتماعی استانداری، مدیرکل آموزش و پرورش استان و نماینده نیروگاه اتمی در تکمیل مدرسه شهدای هسته ای مامور رسیدگی و تعیین نتیجه نهایی وضعیت آموزشگاه شهدا هسته ای بوشهر هستند.

ضرورت ورود امام جمعه و نمایندگان استان

برخی شنیده ها حکایت از آن دارد که سازمان انرژی اتمی با اطلاع از مخالفت استان در زمینه اختصاصی سازی مرکز آموزشی در حال احداثش، تلاش هایی برای انتقال تصمیم گیری در این خصوص به تهران دارد، طوری که بجای استان، وزارت خانه های آموزش و پرورش و کشور اعلام نتیجه نمایند.

موضوعی که اگر صحت داشته باشد، درصورت آنکه منجر به تامین خواسته نیروگاه اتمی شود، قطعا به بی اعتمادی مردم منتهی خواهد شد و افزون بر آن نگاهی منفی در میان بوشهری ها در قبال نیروگاه اتمی را شکل می دهد.

چرا که احداث یک مرکز آموزشی استاندارد در کنار تجهیز و حمایت از فعالیت های آن به منظور تبدیل به یک برند خوشنام آموزشی، کمترین سهم نیروگاه اتمی در مسیر مسئولیت های اجتماعی اش در بوشهر است، وگرنه درخصوص نیروگاههای اتمی جهان، مناطق پیرامونی آنها از تخفیف هزینه برق مصرفی و موارد دیگر بهره مندند که در بوشهر از این خبرها نیست!

از این رو شایسته است نماینده ولی فقیه در استان، نماینده خبرگان رهبری و نمایندگان مجلس در راستای احترام به خواسته مردم، از ظرفیت خود بهره برده تا سازمان انرژی اتمی متقاعد به پذیرش تصمیم استان شود.