پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 23744474 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/05/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 807875
کد خبر : 255457 تاریخ ثبت : 1398/1/21 18:34 نظرات تایید شده : 0

هشدار به مردم اهواز برای تخلیه شهر

خلیج فارس: رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با تاکید بر لزوم تخلیه برخی مناطق اهواز گفت: ممکن است بخش‌هایی از اهواز گرفتار سیلاب شود.

اسماعیل نجار در حاشیه بازدید از کانال سلمان که امروز (21 فروردین.ماه) انجام شد، اظهار کرد: با توجه به اینکه هم‌اکنون آب به سمت اهواز منحرف شده است، ضرورت دارد مناطق سلیم‌آباد، عین دو، گلدشت، سادات و سیاحی در اهواز تخلیه شوند. همچنین اهالی کیانشهر و ملاشیه به حالت آماده‌باش قرار گیرند.

وی تاکید کرد: از شهروندان می‌خواهیم در مناطقی که دستور تخلیه داده شده است حتما تخلیه کنند؛ هر چند تخلیه منازل کار سختی است اما چاره‌ای جز حفظ جان مردم نداریم که امیدواریم بتوانیم کمک‌های امدادی را به موقع داشته باشیم.

نجار ادامه داد: جز مناطقی که اعلام شد دیگر مناطق اهواز مشکل خاصی ندارند و وضعیت فعلی آنها باثبات و پایدار است.

وی بیان کرد: در حال حاضر ماشین‌آلات زیادی در حال فعالیت هستند تا سیل‌بندها را استحکامبخشی و تقویت کنند.

گزیده ای از خبرهای منتشر شده از بحران سیل در خوزستان را در ادامه به نقل از ایسنا، ایرنا و فارس می‌خوانیم:
 
در حالیکه در روز گذشته بیم پیشروی سیلاب از بالادست خوزستان به اهواز و روستا‌های بیشتر و متاثر از سیل می‌رفت، اما با تلاش مردم و مسئولان و با وجود امکانات محدود کنترل شد و از سوی دیگر از سوی کارشناسان حوضه آب اطمینان داده شد که خطری سد کرخه را تهدید نمی‌کند و نگرانی از شکسته شدن سد معنی ندارد.

سیل زدگان از کودک گرفته تا پیر روستا دست به کار شدند و تلاش کردند با ایجاد خاک ریز جلوی ورود سیلاب به روستا‌های در محاصره آب را بگیرند. کمک‌های امدادی هم از جمله قایق‌ها از آلمان و دیگر استان‌ها می‌رسد، اما در مقابل انبوه جمعیت سیل زدگان که بالغ بر ۴۰ هزار نفر می‌شوند اندک است و کمک‌های بیشتری نیاز است.

به گفته مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان و بر اساس آخرین آمار اعلام شده ۲۳۴ روستای حاشیه رودخانه‌های دز، کرخه و کارون از زمان وقوع سیلاب تاکنون تخلیه شده‌اند و از این تعداد روستای تخلیه‌شده، ۹۵ روستا دچار آب‌گرفتگی شده‌اند.

تاکنون ۴۶ هزار نفر از اهالی مناطق سیل‌زده در اردوگاه‌های موقت اسکان اضطراری یافته‌اند و برای این تعداد، ۵۶ اردوگاه اضطراری در نظر گرفته شده است. همچنین تاکنون به ۶۷۰۰ واحد مسکونی آسیب وارد شده است و ۵۱ هزار واحد مسکونی نیز در معرض خطر هستند.

تعطیلی مدارس و دانشگاه‌های برخی مناطق خوزستان تا روز دوشنبه

مدارس و دانشگاه‌های برخی مناطق خوزستان تا روز دوشنبه تعطیل اعلام شدند.

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان اظهار کرد: مدارس و دانشگاه‌های اهواز، شوش، باوی، کارون، حمیدیه، دشت آزادگان، هویزه و شعیبیه، روز‌های شنبه، یکشنبه و دوشنبه هفته آینده، تا ۲۶ فروردین ماه ۹۸ تعطیل خواهند بود.
 
از اعلام محل اسکان اضطراری تا احتمال پایان سال تحصیلی؛ گزارشی از بحران سیل در خوزستان

احتمال اعلام پایان سال تحصیلی در مناطق سیل‌زده خوزستان

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان گفت: اگر شرایط مناسبی نداشته باشیم مجبور می‌شویم سال تحصیلی را پایان یافته اعلام کنیم.

محمد تقی‌زاده اظهار کرد: ما تابع شرایط هستیم؛ باید دید در یکی دو روز آینده شرایط چه خواهد شد. اگر شرایط به همین شکل ادامه پیدا کند، ما هیچ راهی نداریم و مدارس باید تعطیل شوند. اگر در چند روز آینده شرایط پایدار و رو به بهبودی داشتیم، سعی می‌کنیم ادامه سال تحصیلی را داشته باشیم.

وی افزود: این احتمال نیز وجود دارد که سال تحصیلی را در خوزستان تا همین جا به پایان برسانیم؛ چراکه بخشی از مدارس ما اشغال هستند و بخشی نیز تخریب شده‌اند. شهر اهواز نیز از نظر عبور و مرور و وضعیت فاضلاب، شرایط مناسبی ندارد و در چنین شرایطی ممکن است ناچار شویم همین حجم کتابی را که تاکنون تدریس شده است، امتحان بگیریم.

اعلام محل‌های اسکان اضطراری شهروندان مناطق تخلیه شده شهر اهواز

فرماندار اهواز با اشاره به دستور تخلیه پنج منطقه شهر اهواز، گفت: محل‌های اسکان شهروندان اهوازی این مناطق از سوی جمعیت هلال احمر در اهواز مشخص شده‌اند.

جمال عالمی نیسی با اشاره به صدور دستور تخلیه پنج منطقه شهر اهواز از سوی استاندار خوزستان، اظهار کرد: محل‌های اسکان شهروندان اهوازی این مناطق از سوی جمعیت هلال احمر در اهواز مشخص شده‌اند.

وی افزود: مدرسه نور در انتهای خیابان ۱۶ ملاشیه، پادگان شهید مسعودیان در فاصله بین میدان شهید بندر (چهار شیر) و سه راهی تپه و سالن‌های ورزشی مجمو عه ناصر خسرو در خیابان کمپلو جنوبی از محل‌هایی هستند که جهت اسکان مردم اهواز پیش‌بینی شده‌اند.

عالمی نیسی گفت: همچنین سالن‌های ورزشی خانه والیبال در خیابان امیر کبیر شمالی نبش شرف در منطقه کمپلو، سالن چند منظوره جهان پهلوان تختی نرسیده به پل هوایی امانیه، سالن شهید علی هاشمی روبه‌روی راه بند لوله‌سازی در زیباشهر و سالن ورزشی مجموعه قدس در چهار راه آبادان جهت اسکان شهروندان مناطق تخلیه شده اهواز در نظر گرفته شده‌اند.
 
از اعلام محل اسکان اضطراری تا احتمال پایان سال تحصیلی؛ گزارشی از بحران سیل در خوزستان

مردم اهواز دیشب ۲۵ هزار گونی خاک برای جلوگیری از سیل تهیه کردند

استاندار خوزستان گفت: شب گذشته فراخوان نیاز به گونی‌های پر از خاک برای اهواز منتشر شد که ظرف سه ساعت ۲۵ هزار گونی پر از خاک توسط مردم تهیه شد که این حس وحدت جلوه‌های زیبایی است که رخ داده است.

غلامرضا شریعتی در بازدید از مرکز جانبازان قطع نخاعی اهواز با تبریک روز جانباز اظهار کرد: در این ایام استان‌های مختلف کشور مخصوصا خوزستان شرایط سختی را می‌گذرانند؛ وقوع سیل اخیر و بارش‌های سال آبی ۹۸-۹۷ موجب شده که روستاییان مجبور به ترک منازل شوند. همچنین برخی شهر‌های خوزستان در معرض تهدید قرار بگیرند.

وی افزود: با تلاش و جدیت جهت مدیریت این شرایط اقدام کرده‌ایم. همچنین استان‌های دیگر به کمک ما آمده‌اند تا این شرایط پشت سر گذاشته شود.

استاندار خوزستان گفت: آورد حوضه‌های آبریز خوزستان در طول یک سال آبی نرمال حدود ۲۸ میلیارد مترمکعب است، اما در ۱۲ سال اخیر که دچار خشکسالی بودیم این آورد روز به روز کاهش یافته است؛ سال گذشته که سال خشکی بود آورد حوضه‌های آبریز خوزستان ۱۳ میلیارد مترمکعب بود.

شریعتی ادامه داد: این آورد حوضه‌های آبریز خوزستان موجب شرایط سختی شد و کشاورزی، تالاب‌ها و محیط زیست خوزستان را تحت الشعاع قرار داده بود. همچنین مساله ریزگرد‌ها را ایجاد کرده بود. مرطوب‌سازی، مالچ‌پاشی و نهال‌کاری از جمله اقدامات جهت کنترل ریزگرد‌ها بود.

وی تصریح کرد: امسال شرایط متفاوت بود. خوزستان تنها پاسخگوی خود نیست و باید روان‌آب‌ها و سیلاب‌های استان‌های بالادست را نیز کنترل کند.

استاندار خوزستان عنوان کرد: در سال‌های نرمال ۲۳۰ تا ۲۶۰ میلیمتر بارندگی در خوزستان داریم، اما در سال آبی امسال تاکنون بیش از ۵۰۰ میلیمتر بارندگی داشته‌ایم. همچنین استان لرستان ۹۰۰ میلیمتر و ایلام ۸۵۰ میلیمتر بارندگی داشتند که همه این روان‌آب‌ها به سمت خوزستان می‌آید. این موضوع موجب شده که امسال آورد خوزستان تا پایان اسفندماه ۲۸ میلیارد مترمکعب باشد یعنی به میزان آورد یک سال نرمال، که این مساله شرایط را سخت کرده است.
 
از اعلام محل اسکان اضطراری تا احتمال پایان سال تحصیلی؛ گزارشی از بحران سیل در خوزستان

شریعتی گفت: زیرساخت‌ها و سد‌های خوزستان برای آورد آب ۲۷ تا ۲۸ میلیارد مترمکعب در سال پیش‌بینی شده است، اما پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از ۵۲ میلیارد مترمکعب آورد خوزستان باشد که باید آب مازاد مدیریت و هدایت شود.

استاندار خوزستان تصریح کرد: حُسن این آورد این است که تالاب‌ها پر و مساله ریزگرد‌ها در یک سال حل می‌شود، اما مشکلاتی نیز ایجاد می‌کند؛ در زمان سیلاب و بارش‌ها حجم بسیار زیادی آب پشت سد‌ها می‌آید که همه آن‌ها قابل کنترل نیست و باید به تدریج رها شوند و برخی مواقع مجبور به رهاسازی با سرعت بیشتری هستیم.

وی خاطرنشان کرد: روستا‌ها در کنار رودخانه‌ها قرار دارند و اگر بیش از بستر رودخانه آب رهاسازی شود مشکلاتی به بار می‌آورد که اکنون با این مساله موجه هستیم.

شریعتی گفت: در سال‌های گذشته که بارش‌های زیادی رخ می‌داد، بارندگی تنها در یک حوضه آبریز بوده است و دیگر حوضه‌ها نرمال بوده‌اند، اما امسال با افزایش بارش کل حوضه‌های آبریز خوزستان مواجه هستیم و همه حوضه‌ها ما را درگیر کرده‌اند.

استاندار خوزستان بیان کرد: این شرایط مشکلات جدی ایجاد کرده است، اما علاوه بر حسن‌هایی که در محیط زیست داشته، حس نوع‌دوستی و نما‌هایی از شرایط هشت سال دفاع مقدس نشان داده شده است.

وی تصریح کرد: این سیل خسارت‌هایی داشت که دولت تعهد کرده در کنار مردم باشد و مقام معظم رهبری نیز دستور پرداخت خسارات را داده‌اند که عملی خواهد شد، اما این سرمایه‌های اجتماعی را که داریم نباید از دست دهیم. همیشه دشمنانی وجود دارند که می‌خواهند از افزایش سرمایه‌های اجتماعی جلوگیری کنند که باید مانع آن شویم.

شریعتی تصریح کرد: حمایت و همراهی، وظیفه مسئولان است. برخی مواقع به گونی‌های پر از خاک نیاز داشتیم که در یک شهر فراخوان منتشر شد و مردم کمک زیادی کردند. شب گذشته فراخوان نیاز به گونی‌های پر از خاک برای اهواز منتشر شد که ظرف سه ساعت ۲۵ هزار گونی پر از خاک توسط مردم تهیه شد که این حس وحدت جلوه‌های زیبایی است که رخ داده است.

استاندار خوزستان با اشاره به لزوم افزایش سرمایه‌های اجتماعی گفت: با همت مردم حمیدیه و کمک‌های دولت، نیرو‌های مسلح، سپاه پاسدران و بسیج از زیر آب رفتن منازل حمیدیه جلوگیری شد، اما بسیاری از این منازل دیگر قابل سکونت نیستند که باید به وعده‌ها عمل کنیم.

کوت سید صالح از توابع شهرستان کارون در نزدیکی اهواز با افزایش اورد آب رود خانه‌های خوزستان در خطر سیلاب قرار دارد.

قطبی: بهتر است داربی در ورزشگاه فولاد برگزار شود

سرمربی فولاد می‌گوید بهتر است که بازی فولاد برابر استقلال خوزستان در استادیوم شهدای فولاد برگزار شود.
 
از اعلام محل اسکان اضطراری تا احتمال پایان سال تحصیلی؛ گزارشی از بحران سیل در خوزستان
 
افشین قطبی در نشست خبری قبل بازی تیمش برابر استقلال خوزستان در هفته بیست و پنجم لیگ‌برتر، اظهار کرد: از مردم ایران تشکر می‌کنم که به خاطر سیل پیش آمده تمام کمک‌های خود را انجام دادند. صحنه‌هایی را می‌بینم که تمام ایران دارند این کمک را انجام می‌دهند و بسیار این مساله خوب است. فردا بازی مهمی است و اگر این بازی در استادیوم فولاد برگزار شود از کیفیت خوبی برخوردار می‌شود و امنیت بازیکنان و تماشاگران بهتر خواهد بود. این استادیوم افتخار خوزستان است و چه بهتر این رقابت در این استادیوم برگزار شود.

در روز‌های اخیر برای تردد پل معلقی توسط ارتش ساخته شد که امروز فرمانده قرارگاه امداد ذوالفقار ارتش، امیر دریادار سیاری از آن بازدید کرد. خانه‌ها حاشیه نهر‌ی که زمانی خشک شده بود حالا با سر ریز شدن آب در بستر نهر نشست پیدا کرده اند و آب از زمین وارد خانه‌ها می‌شود.

چنگلوایی خبرداد: پرداخت غرامت سیل ۹۵ و ۹۷ به کشاورزان خوزستان

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: مبلغ ۴۰ میلیارد تومان به حساب صندوق بیمه کشاورزی خوزستان واریز شده است تا خسارت وارد شده به کشاورزان در سیلاب بهمن ماه سال گذشته کشاورزان به آن‌ها پرداخت شود.

کیخسرو چنگلوایی در گفتگو با ایسنا با اشاره به بحث پرداخت خسارت سیلاب سال ۹۵ به کشاورزان اظهار کرد: حدود ۳.۵ میلیارد تومان از پول خسارت گندمکاران شعیبیه که در اثر سیلاب سال ۹۵ دچار خسارت شده بودند پرداخت نشده بود.

وی افزود: این مبلغ در حال حاضر تامین و به حساب بانک رفته است تا از طریق سازمان تعاون روستایی به گندم کاران پرداخت شود و دیگر کشاورزان نگران پرداخت خسارت سال ۹۵ نباشند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان تصریح کرد: روز گذشته مبلغ ۴۰ میلیارد تومان نیز به حساب صندوق بیمه کشاورزی خوزستان واریز شده است تا خسارت وارد شده به کشاورزان در سیلاب بهمن ماه سال گذشته کشاورزان به آن‌ها پرداخت شود.

اخطار هواشناسی خوزستان نسبت به بارندگی هفته آینده

اداره‌کل هواشناسی خوزستان با اشاره به پیش‌بینی بارندگی اخطاریه‌ای صادر کرد.

در اخطاریه شماره ۶ امروز (۲۱ فروردین‌ماه) اداره‌کل هواشناسی خوزستان آمده است: "ورود سامانه بارش‌زا از اواسط پنجشنبه تا اواخر جمعه هفته جاری در نیمه شمالی و از اوایل جمعه تا اواسط روز شنبه هفته آینده در نیمه شرقی سبب بارش‌ها به صورت رگباری و منطقه‌ای خواهد شد.
 
از اعلام محل اسکان اضطراری تا احتمال پایان سال تحصیلی؛ گزارشی از بحران سیل در خوزستان

با توجه به ماهیت سامانه‌های بارشی فصل بهار و امکان تقویت این سامانه در مناطق کوهستانی و همچنین وضعیت بحرانی سد‌های استان، در این خصوص هشدار صادر می‌شود. "

کوت سید صالح از توابع شهرستان کارون در نزدیکی اهواز با افزایش اورد آب رودخانه‌های خوزستان در خطر سیلاب قرار دارد. در روز‌های اخیر برای تردد پل معلقی توسط ارتش ساخته شد که امروز فرمانده قرارگاه امداد ذوالفقار ارتش، امیر دریادار سیاری از آن بازدید کرد.

خانه‌ها حاشیه نهری که زمانی خشک شده بود حالا با سر ریز شدن آب در بستر نهر نشست پیدا کرده اند و آب از زمین وارد خانه‌ها می‌شود. ساکنین با پمپ‌های آب، آب وارد شده به خانه‌ها را خارج می‌کنند.

دستور تخلیه ۵ منطقه شهر اهواز صادر شد

استاندار خوزستان دستور تخلیه پنج منطقه در اهواز را صادر کرد و گفت: ساکنان منطقه کیانشهر نیز در حالت آماده‌باش قرار گیرند.

غلامرضا شریعتی اظهار کرد: مناطق عین دو، گلدشت، سیاحی، سادات و سلیم‌آباد اهواز باید به صورت فوری تخلیه شوند.

وی افزود: ساکنان منطقه کیانشهر اهواز نیز در حالت آماده‌باش قرار داشته باشند.

ضرورت افزایش ارتفاع جداره‌های رود کارون برای تامین امنیت اهواز

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور گفت: بایستی ارتفاع جداره‌ها و لبه‌های رود کارون را بالا برد تا با افزایش حجم آب امنیت شهر اهواز تهدید نشود و آب نیز به داخل شهر نفوذ نکند.

مهدی جمالی نژاد با اشاره به اینکه در حال بازدید از نقاط مختلف شهر اهواز هستیم، گفت: ضلع شمالی رود کارون را بازدید کردیم. جداره‌سازی‌های رود به واسطه عقب نشینی، ساختار سکونتی و به دلیل اینکه اولین نقطه‌ای است که شهر را تحت تاثیر قرار می‌دهد بسیار مهم است.

وی ادامه داد: ارتفاع رود کارون به دلیل بازگشت آب از شهرستان‌های بالادست به بستر این رود افزایش یافته است. یعنی از سطح دشت‌های اطراف آب‌ها به بستر اصلیشان یعنی همان رود کارون باز گشته‌اند، بنابراین سطح آب در رودخانه کارون به واسطه برنامه ریزی و کنترل آب‌های رها شده در حال افزایش است.

معاون عمرانی وزیر کشور با بیان اینکه جداره سازی و لبه سازی برای رود کارون اهمیت دارد گفت: بایستی ارتفاع جداره‌ها و لبه‌های این رود را بالا برد تا با افزایش حجم آب امنیت شهر اهواز تهدید نشود و آب نیز به داخل شهر نفوذ نکند. همچنین در قسمت جنوبی رود کارون که از شهر خارج می‌شود نیز بایستی از جداره‌سازی اطمینان حاصل کنیم تا با سر ریز رود کارون هنگام عبور جریان بالای آب مواجه نشویم.

امکان تردد در ۲۷۰ روستای خوزستان وجود ندارد

معاون وزیر راه تشریح کرد: آخرین وضعیت جاده‌ها و راه‌آهن در مناطق سیل زده خوزستان

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه امکان تردد در ۲۷۰ روستای خوزستان وجود ندارد، گفت: برآورد اولیه خسارت وارد شده به جاده‌های استان ۳۰۰ میلیارد تومان است، اما برآورد نهایی خسارت به راه‌های مواصلاتی خوزستان پس از فروکش آب مشخص خواهد شد.

خیرالله خادمی در جمع خبرنگاران در اهواز اظهار کرد: با وقوع سیل در استان خوزستان، وزیر راه و شهرسازی حضور یک نماینده از وزارتخانه به منظور هماهنگی‌های لازم با استان‌های معین و مرکز در این استان را ضروری دانست.

وی افزود: در بخش‌های مختلف وزارت راه، یک هزار دستگاه ماشین آلات سنگین برای نگهداری جاده‌های موجود و احداث سیل‌بند در مسیر جاده‌های در معرض سیلاب عملیات اجرایی انجام داده و به حل مشکلات در شرایط موجود کمک کردند.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنایی حمل و نقل کشور ادامه داد: در این زمینه علاوه بر انجام وظایف ذاتی وزاتخانه، از سوی ستاد بحران استان خوزستان حفاظت از برخی شهر‌ها و روستا همچون سوسنگرد در اختیار اداره کل راه وشهرسازی قرار گرفت و اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای استان با حضور موثر در کنار سایر دستگاه‌های عضو ستاد بحران استان در سایر شهرستان‌ها، درگیر احداث سیل‌بند بودند و عملکرد مناسبی در این راستا داشتند.

خادمی اشاره به مسدود شدن جاده ترانزیتی اهواز- اندیمشک، تصریح کرد: روزانه ۴۰ هزار خودرو از جمله کامیون‌های حمل بار به سمت لرستان و مرکز کشور از این مسیر شریانی تردد دارند که با آبگرفتگی ۲۰ کیلومتر از این جاده هماهنگی‌هایی با پلیس صورت گرفت تا این محور مسدود اعلام شود و مسیر جایگزین برای تردد خودرو‌ها تعیین شد.

وی ادامه داد: مسیر جایگزین برای تردد خودرو‌ها محور اهواز- ملاثانی-شوشتر-دزفول - اندیمشک است، اما با توجه به ترافیک سنگین در این محور، از رانندگان می‌خواهیم که از تردد‌های غیرضروری به شمال استان پرهیز کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به زیرآب رفتن ۲۰ کیلومتر از خط ریلی اهواز به اندیمشک، بیان کرد: در حال حاضر تردد ریلی به شمال خوزستان و کشور قطع است، اما برای جابجایی مسافران، با هماهنگی‌های صورت گرفته میان راهداری خوزستان و راه‌آهن جمهوری اسلامی حمل و نقل ترکیبی در حال انجام و مسافران خط ریلی پس از پیاده شدن در ایستگاه اندیمشک ادامه مسیر را با اتوبوس به سمت اهواز طی می‌کنند و در نقطه مقابل نیز مسافران عازم به دیگر استان‌ها با استفاده از اتوبوس مسیر اهواز - اندیمشک را طی کرده و مابقی مسیر را به صورت ریلی ادامه خواهند داد.

خادمی عنوان کرد: در ۲۷۰ مسیر روستایی خوزستان امکان تردد وجود ندارد و مسیر تردد در ۱۲۰ روستا از این تعداد به طور کامل قطع است. درصد بالایی از جاده‌ها دچار آبگرفتگی شده‌اند و امکان بررسی خسارت وجود ندارد.

وی بیان کرد: بلافاصله پس از کاهش سطح آب در جاده‌ها، بازگشایی مسیر‌های اصلی و مسیر‌های روستایی آغاز خواهد شد. درصورتی که خسارت وارد کم باشد بازگشایی مسیر‌ها سرعت بیشتری به خود می‌گیرد، اما اگر با خسارت بالایی مواجه باشیم، این بازگشایی نیازمند اعتبار و زمان بیشتری خواهد بود.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنایی حمل و نقل کشور خاطرنشان کرد: با کاهش سطح آب برآورد خسارت به جاده‌های استان امکان پذیر خواهد بود. در حال حاضر برآورد اولیه خسارت وارد شده به جاده‌های استان ۳۰۰ میلیارد تومان است، اما پیش بینی می‌شود این رقم افزایش پیدا کند.

خادمی گفت: دولت به دنبال تأمین اعتبار جبران خسارت در تمامی حوزه‌ها از جمله حوزه جاده‌ای و پل‌ها است و جبران این خسارت‌ها با توجه به حجم آن‌ها، به زمان نیاز دارد.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور: بارندگی‌های پیش رو در خوزستان باید مدیریت شوند

رییس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: بارندگی‌های پیش رو در خوزستان باید مدیریت شوند تا بیش از این برای این استان مشکل ایجاد نشود.

اسماعیل نجار که روز چهارشنبه به منظور بررسی وضعیت سیلاب در خوزستان وارد خوزستان شد، اظهار کرد: دبی آب در منطقه ملاثانی تا ۲۰ سانتیمتر کاهش یافته است و این کاهش امشب به اهواز می‌رسد.

وی افزود: با توجه به وضعیت دبی ورودی و خروجی سد‌ها و افزایش دبی کارون تا بیش از ۳ هزار و ۲۰۰ مترمکعب بر ثانیه، احتمال آبگرفتگی در بعضی نقاط شهری نیز وجود داشت.

نجار با اشاره به تخلیه روستا‌های در معرض خطر و دستور تخلیه برخی شهر‌ها توضیح داد: اسکان موقت مردم و رسیدگی به امور تغذیه‌ای و امدادی آن‌ها کار بسیار سنگینی است که در حال انجام است و در کنار آن موکب‌های مسیر نجف به کربلا نیز ماموریت یافتند در محل‌های اسکان موقت مستقر شوند.

فردا، ورود سامانه بارشی جدید به خوزستان

مدیرکل هواشناسی خوزستان از ورود یک سامانه بارشی به استان از روز پنجشنبه خبر داد.

محمد سبزه‌زاری اظهار کرد: با بررسی نقشه‌های پیش‌یابی در روز جاری جوی نسبتا پایدار بر روی خوزستان حاکم خواهد بود.
 
از اعلام محل اسکان اضطراری تا احتمال پایان سال تحصیلی؛ گزارشی از بحران سیل در خوزستان

وی افزود: از اواسط روز پنجشنبه هفته جاری تا اوایل روز یکشنبه هفته آینده سامانه بارش‌زا وارد خوزستان می‌شود که ابتدا سبب ابرناکی و سپس رگبار، رعد و برق و در بعضی ساعات وزش باد خواهد شد.

تمام تاسیسات آبرسانی روستایی دزفول در مدار هستند

مدیر امور آبفا روستایی شهرستان دزفول از پایداری آب شرب همه روستا‌ها و در مدار قرار داشتن کلیه تاسیسات آبرسانی روستایی این شهرستان خبر داد.

محمد گلچین پور اظهار کرد: در ایام بارندگی و طغیان رودخانه دز تاسیسات آبرسانی روستایی بنه علوان، دیلم عزیب، ۷ روستای زاویه‌ها، دهنو باقر و بنه عاطی دچار آبگرفتگی و از مدار خارج شدند.

وی افزود: مشکل رخ داده منجر به قطعی موقت آب مورد نیاز اهالی روستا‌های تحت پوشش شد که این امور از طریق تانکر سیار و مخازن ذخیره آب، مشکل بوجود آمده را کاهش داد.

گلچین پور بیان کرد: ۸ روستای شهرستان دزفول نیز در ایام سیلاب بوجود آمده و بنا بدستور فرماندار تخلیه و در اردوگاه‌های پیش بینی شده مستقر شدند و امور آبفا روستایی از طریق تانکر سیار و نصب مخازن ذخیره آب در اردوگاه، به اهالی روستایی خدمت رسانی کرد.

کمک‌های مردمی عراق از مرز شلمچه

سرپرست فرمانداری خرمشهر از ورود نخستین محموله کمک‌های مردمی کشور عراق برای کمک به سیل‌زدگان خوزستان از مرز شلمچه خبر داد.

کورش مودت اظهار کرد: نخستین محموله کمک‌های مردمی کشور عراق برای کمک به سیل‌زدگان خوزستان امروز از مرز شلمچه وارد کشور شد.

وی افزود: این کمک‌های مردمی شامل ۱۰۰ تن مواد غذایی و خشکبار از جمله روغن، آب آشامیدنی، برنج و رب گوجه است که با تعداد زیادی خودرو از استان بصره و از طریق مرز شلمچه وارد ایران شد.

سیلاب ۱۷۰ میلیارد ریال به شبکه برق خوزستان خسارت وارد کرد

سیل در شهر‌ها و روستا‌های استان خوزستان (به‌جز اهواز) ۱۷ میلیارد تومان به شبکه و تجهیزات برق خسارت وارد کرده است.

در این باره حسن کریمی، سرپرست شرکت توزیع برق خوزستان با اشاره به خسارت ۱۷ میلیارد تومانی سیل به شبکه و تجهیزات برق خوزستان (به‌جز اهواز) گفت: برآورد اولیه نشان می‌دهد علاوه بر شبکه‌های توزیع، ترانس‌ها و حتی ساختمان‌های اداری برق شهرستان‌ها نیز از خسارت‌های سیلاب مصون نبوده‌اند.
 
از اعلام محل اسکان اضطراری تا احتمال پایان سال تحصیلی؛ گزارشی از بحران سیل در خوزستان

وی، بیش‌ترین حجم خسارت‌های وارد شده به شبکه برق را مربوط به شهر "هویزه" با تخریب ۳۰ کیلومتر شبکه و "عبدالخان" با ۲۰ کیلومتر شبکه عنوان کرد و افزود: خدمت‌رسانی در این شهر‌ها حتی با قایق نیز ادامه دارد و کارکنان این شرکت در سخت‌ترین شرایط و در وضعیت اضطراری به نگهداری از شبکه و تأسیسات برق مشغول هستند.

تاکنون دستور تخلیه هیچ منطقه‌ای در شهر اهواز صادر نشده است

فرماندار اهواز با اشاره به شایعات منتشر شده در خصوص تخلیه برخی مناطق شهری، گفت: تاکنون دستور تخلیه هیچ منطقه‌ای در شهر اهواز صادر نشده است.

مدیرعامل استقلال خوزستان: با برگزاری داربی در ورزشگاه فولاد مخالف هستیم

مدیرعامل باشگاه استقلال خوزستان می‌گوید این باشگاه با برگزاری دیدار این تیم برابر فولاد در ورزشگاه شهدای فولاد مخالف است و منافع استقلال خوزستان که میزبان داربی است نیز در نظر گرفته شود.

محمد رحیمی اظهارکرد: این‌که گفته می‌شود بازی فردا استقلال خوزستان و فولاد به میزبانی ما قرار است در ورزشگاه شهدای فولاد برگزار شود، تصمیم هیات فوتبال استان است، ولی قوانین می‌گوید تیم میزبان باید رضایت کامل داشته باشد و حتی خود آقای فتاحی هم در مصاحبه‌ای اعلام کرده که برگزاری بازی در ورزشگاه فولاد در گرو رضایت باشگاه استقلال خوزستان است.

جزئیات آبگرفتگی دو بیمارستان اهواز / ادامه استحکام‌سازی سیل‌بند عین ۲

فرماندار اهواز گفت: عملیات احداث و استحکام‌سازی سیل‌بند در منطقه عین ۲ در حال انجام است.

جمال عالمی نیسی در خصوص وضعیت سیل‌بند منطقه عین ۲ اظهار کرد: از روز‌های گذشته کانال چمران اهواز، محدوده پلیس راه قدیم را تحت تاثیر قرار داده و آب به سمت منطقه عین ۲ حرکت کرده است. با اقدامات انجام شده آب منحرف شد تا از حرکت آب به سمت اهواز و منطقه عین ۲ جلوگیری شود.

عالمی نیسی در خصوص اخبار منتشر شده درخصوص آبگرفتگی بیمارستان امام خمینی (ره) و بیمارستان فاطمه الزهرا (س) گفت: این آبگرفتگی یا به علت بالا زدن فاضلاب‌های این مناطق است و یا اینکه نشتی آب زیرزمین‌ها در زمان بالا رفتن سطح آب اتفاق افتاده است.

وی در پایان با بیان اینکه این اتفاق قابل پیش‌بینی بود، افزود: در نقاط مختلف اهواز گرفتگی فاضلاب وجود دارد و این بیمارستان‌ها که در حاشیه رودخانه قرار دارند و سطح آن‌ها از سطح رودخانه پایین‌تر است، دچار آبگرفتگی می‌شوند.

مسدود شدن محور‌های "اهواز - اندیمشک" و "اندیکا - شهرکرد"

رئیس پلیس راه خوزستان از مسدود شدن محور‌های "اهواز - اندیمشک" و "اندیکا - شهرکرد" خبر داد.

سرهنگ رضا دولتشاهی اظهار کرد: در پی وقوع سیلاب محور‌های "اهواز - اندیمشک" و "اندیکا - شهرکرد" مسدود شده است. رانندگانی که قصد تردد از محور اهواز - اندیمشک را دارند می‌توانند از محور جایگزین اهواز – ملاثانی - شوشتر – دزفول - اندیمشک استفاده کنند.

رئیس پلیس راه خوزستان گفت: همچنین برای تردد از اندیکا به شهرکرد محور ایذه – دهدز - شهرکرد به عنوان محور جایگزین تعیین شده است.

آب هنوز به حمیدیه وارد نشده است

سرپرست فرمانداری حمیدیه با اشاره به ادامه عملیات استحکام‌بخشی سیل‌بند‌های شهر گفت: آب هنوز به حمیدیه وارد نشده است.

شاهین هاشمی اظهار کرد: اقدامات لازم جهت استحکام‌بخشی سیل‌بند حمیدیه در حال انجام است و تاکنون آب وارد شهر نشده است.

وی افزود: بسیاری از منازل در معرض آبگرفتگی جابه‌جا شده‌اند و احشام ساکنان این مناطق نیز به جای امن انتقال یافته است. با این وجود برخی از مردم در تپه‌ها و دشت‌ها جهت مراقبت از احشام و منازل زندگی می‌کنند که در حال خدمات‌رسانی به این افراد هستیم.

درگیر شدن سه پست خوزستان با سیلاب/ تاکنون خاموشی ناشی از سیلاب نداشته‌ایم

مدیرعامل برق منطقه‌ای خوزستان از درگیر شدن سه پست خوزستان با سیلاب خبر داد و تاکید کرد: با تلاش‌های صورت گرفته، تاکنون پایداری برق خوزستان در سطوح انتقال و فوق توزیع حفظ شده است.

محمود دشت‌بزرگ، از احداث سیل‌بند در اطراف سه پست غرب اهواز، کوت امیر و آهودشت خبر داد و گفت: بر اساس اعلام سازمان آب و برق خوزستان، خروجی آب سد‌ها به‌منظور کنترل آب در پایین‌دست کاهش یافته است و این فرصتی خواهد بود تا بتوانیم اقدامات بیش‌تری را برای حفظ پایداری و ایمنی پست‌های فشارقوی خوزستان انجام دهیم.

دشت‌بزرگ یادآور شد: تاکنون در خوزستان هیچ پستی در سطح انتقال و فوق توزیع به دلیل درگیر شدن با سیلاب، دچار خاموشی و قطعی نشده است.

خطر سیلاب فعلاً کوشک حمیدیه را تهدید نمی‎کند

معاون میراث فرهنگی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان گفت: باتوجه به میزان فعلی دبی رودخانه در حمیدیه، در حال حاضر خطر جدی‎ای اثر تاریخی کوشک حمیدیه را تهدید نمی‎کند.

محمدحسین ارسطوزاده در بازدید از مناطق سیل‎زده دشت‎آزادگان، حمیدیه و سوسنگرد اظهار کرد: پس از وقوع سیلاب‎های اخیر در سطح استان خوزستان، همه امکانات شهرستان و استان در قالب ستاد بحران و باحضور مردم در تلاش برای به حداقل رسانیدن آسیب‎ها به زیرساخت‎های شهری و روستایی و حفاظت از جان و مال مردم هستند.

او با بیان این‎که در همین راستا، حفاظت از میراث فرهنگی منطقه نیز در دستورکار مسئولان میراث فرهنگی استان است افزود: همکاران ما در منطقه تا بدین‎جا در ستاد‌های بحران ضمن کمک‎رسانی به مردم تمام سعی و تلاش خود را برای حفاظت از آثار تاریخی به عمل آورده‎اند.

معاون میراث فرهنگی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان ادامه داد: باتوجه به جاری شدن سیلاب در شهرستان حمیدیه و همجواری کوشک تاریخی این شهرستان با رودخانه، نگرانی از وضعیت آن وجود دارد. البته اثر یادشده در سطحی بالاتر از شهر واقع و احداث شده که این موضوع باعث عدم آسیب رسیدن به این بنای تاریخی درحال حاضر شده است.

تشکیل قرارگاه عملیاتی امداد و نجات در خوزستان

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان از تشکیل قرارگاه عملیاتی امداد و نجات در استان خبر داد.

علی خدادادی اظهار کرد: جهت ارزیابی و پایش وضعیت موجود در مناطق سیل‌زده خوزستان و اتخاذ تصمیم‌ها و تدابیر لازم برای امدادرسانی مؤثر، قرارگاه عملیاتی امداد و نجات در خوزستان تشکیل شده است.

وی افزود: پس از نشست مشترک وزیر کشور با استاندار خوزستان و مسئولان سایر دستگاه‌های درگیر، دستور تشکیل دو قرارگاه عملیاتی امداد و نجات با هدایت جمعیت هلال احمر و قرارگاه امنیتی امام علی (ع) صادر شد. قرارگاه عملیاتی امداد و نجات وظایفی از جمله ارزیابی و پایش وضعیت موجود، مشکلات، نواقص و ارائه راهکار‌ها و اتخاذ تدابیر لازم برای تسریع در روند امدادرسانی در مناطق سیل زده خوزستان را بر اساس این گزارش، بر عهده دارد.

انتشار فراخوان کمک‌رسانی «کاروان مهر هنرمندان استان خوزستان» به مردم سیل‌زده

کاروان مهر هنرمندان استان خوزستان با هدف کمک به مردم سیل‌زده استان‌های غرب و جنوب غرب کشور فراخوان کمک‌رسانی را منتشر کرد.
کلمات کلیدی خبر : خوزستان سیل اهواز شریعتی
-->