پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 32157186 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 51450628
کد خبر : 253797 تاریخ ثبت : 1398/1/11 11:14 نظرات تایید شده : 0

وزیر نیرو: ۷۰ درصد سد‌های کشور پر شد!

خلیج فارس: وزیر نیرو با اشاره به اینکه حجم فعلی آب موجود در مخازن سد‌های کشور به ۳۵ میلیارد مترمکعب رسیده است، تاکید کرد: وقوع سیلاب‌های اخیر در کشور موجب شده است تا ۷۰ درصد ظرفیت مخازن سد‌های کشور پر شود.


به گزارش «خلیج فارس» به نقل از ایلنا؛ رضا اردکانیان در تماس تلفنی با گفت‌وگوی ویژه خبری با تاکید بر اینکه بارندگی‌های چند روز اخیر در کشور موجب افزایش ۵۶ میلیمتری ارتفاع بارندگی‌ها در ایران شده، گفت: در سوابق موجود ما سامانه و موج بارشی با این شدت، وسعت و مدت بی‌سابقه بوده است و وقوع این سه عامل در کنار هم اتفاق بزرگی را رقم زده است.
 
وزیر نیرو: ۷۰ درصد سد‌های کشور پر شد!

وی با اشاره به اینکه حجم فعلی آب موجود در مخازن سد‌های کشور به ۳۵ میلیارد مترمکعب رسیده است، اظهار داشت: این رقم سال گذشته در همین بازه زمانی حدود ۲۳ میلیارد مترمکعب بوده است.

وزیر نیرو حجم کل مخازن سد‌های کشور را ۵۰ میلیارد مترمکعب دانست و تصریح کرد: وقوع سیلاب‌های اخیر در کشور موجب شده است تا ۷۰ درصد ظرفیت مخازن سد‌های کشور پر شود و امیدواریم تا پایان سال آبی جاری مابقی مخازن سد‌های کشور نیز آبگیری شوند.

اکثر تالاب‌های کشور احیا شد
اردکانیان با اشاره به اینکه بارندگی‌های چند روز اخیر موجب آبگیری تالاب‌های وسیعی در کشور شده است، خاطرنشان کرد: وقوع سیلاب‌های فروردین‌ماه باعث شده است تا در حال حاضر ۲۰ درصد تالاب هامون و هیرمند، ۷۰ درصد تالاب حله بوشهر، ۱۰۰ درصد تالاب گندمان بروجن، ۸۰ درصد تالاب چغاخور چهارمحال و بختیاری، ۹۰ درصد بخش ایران تالاب هورالعظیم، ۸۰ درصد تالاب بامدژ اهواز و ۴۰ درصد تالاب مهارلو استان فارس آبگیری و پر شود.

وی با اشاره به سرریز تالاب زریوار کردستان ابراز داشت: در پی وقوع بارش‌های شدید چند روز اخیر در کشور حدود ۴۰ درصد تالاب مهارلو استان فارس، ۵۵ درصد تالاب‌های میقان و آقگل در استان مرکزی آبگیری شده و چهار تالاب گمیشان، آلاگل، اجی‌گل و آلماگل استان گلستان پر شده‌اند. افزایش حجم وسیع آب تالاب‌های کشور در طی همین چند روز در حالی است که بسیاری از تالاب‌ها سال‌های متمادی رنگ آب به خود ندیده بودند.

افزایش ۳۲ سانتی‌متری ارتفاع آب در دریاچه ارومیه
وزیر نیرو با اشاره به افزایش ۷۰۰ میلیون مترمکعبی آب دریاچه ارومیه بر اثر وقوع بارندگی‌های چند روز اخیر، بیان کرد: تراز این دریاچه نیز حدود ۳۲ سانتی‌متر افزایش پیدا کرده است.

اردکانیان با اشاره به اینکه در طی یک هفته اخیر حدود ۳.۸ میلیارد مترمکعب سیلاب وارد مخازن سد‌های استان خوزستان شده است، یادآور شد: حدود ۷۱ درصد از سیلاب‌های خوزستان در مخازن سد‌ها آرام گرفته و مابقی آن نیز به سمت پایین سد‌ها از جمله برای بهره‌مندی در تالاب‌ها رهاسازی شده است.

وی ادامه داد: براساس پیش بینی‌های صورت گرفته سیلاب‌های چند روز آینده خوزستان سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب وارد مخازن سد‌های خوزستان خواهد کرد که بخشی از آن در سد‌ها آرام خواهد گرفت و مابقی آن نیز مطابق برنامه‌ریزی انجام شده رهاسازی خواهد شد.

بازدید وزیر نیرو از سد‌های مخزنی کرخه، دز و گتوند
وزیر نیرو با اشاره به بازدیدش از سد‌های مخزنی کرخه، دز و گتوند عنوان کرد: در وهله نخست بحث پایداری این سازه‌های آبی بزرگ به شدت مورد توجه است چراکه پایداری این سد‌ها ارتباط مستقیمی با سلامت و امنیت جامعه دارد.

اردکانیان افزود: سد کرخه به عنوان بزرگترین سد کشور از حیث حجم مخزن این روز‌ها مقاطع زمانی بی‌سابقه‌ای را در تاریخ حیات خود تجربه می‌کند به طوری که در حال حاضر ۵.۲ میلیارد مترمکعب آب در مخزن این سد ذخیره شده است و از حیث پایداری نیز شرایط مناسبی دارد.


کلمات کلیدی خبر : وزیر نیرو سیل وضعیت سدها