پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/02/21 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1758965 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/02/14 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 2939098
کد خبر : 251345 تاریخ ثبت : 1397/12/21 13:36 نظرات تایید شده : 0

در آیین بزرگداشت همایون شهنواز در بوشهر چه گذشت؟

خلیج فارس: یکمین سالروز درگذشت همایون شهنواز کارگردان سریال 'دلیران تنگستان' در آیینی با حضور شماری از مسئولان و دوستداران فرهنگ و هنر در مجتمع فرهنگی هنری پردیس انقلاب بوشهر گرامی داشته شد.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از ایرنا؛ خواهر همایون شهنواز در این آیین گفت: این هنرمند عاشق ملت، وطن و ساخت تاریخ و ارزش های باستانی و مبارزات دلیرانه مردم ایران بود.

شاهناز شهنواز افزود: این کارگردان نشان داد که ایران سربلند، مبارز وعاشق عدالت و آزادی بوده و به هیچ وجه ودرهیچ شرایطی تن به بدبختی نمی دهد.

وی بیان کرد: سریال 'دلیران تنگستان' بزرگترین سند تاریخی برای همه ملت ایران است که در آن بشر درس هایی بزرگ آموخته و بازهم خواهد آموخت.

یک کارگردان سینما گفت: همایون وقتی قصد دارد که در دریای فکرش شنا کند خود را در آن غرق می کند.

شهرام اسدی افزود: در عرصه هنر نیز اثری ماندگار است که با دل آمیخته باشد و اثری که از دل سیراب شود می تواند ماندگار شود که سریال 'دلیران تنگستان' نیز چنین ویژگی بارزی را در خود جای داده است.

دیگر کارگردان سینمای ایران گفت: این سریال بعد از انقلاب 17 بار نمایش داده شد ولی اسمی از آن کارگردان آن به میان نیامده است.

پوران درخشنده افزود: وقتی هنرمندی شیره کار خود را در یک اثر ریخته ولی نسل امروزی نمی داند کارگردان اثر 'دلیران تنگستان' چه کسی بوده این نشان می دهد که خالق اثر چه دردی با این رویکرد تحمل کرده است.

وی ادامه داد: اینکه کارگردان دلیران تنگستان در دیار محل تولید اثر هنری فاخرش خاکسپاری شده این یک اتفاق میمون و خوشایند و نشان از قدرشناسی مردم این خطه است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری بوشهر گفت: برای بزرگداشت شخصیت همایون شهنواز موزه آثار این کارگردان فقید مجموعه موزه شهید رئیسعلی دلواری پیش بینی شده است.

سعید زرین فر افزود: ابزار کار شهنواز مانند دوربین های عکاسی و فیلمبرداری و آثار مکتوبی که وی از مبارزات ضد استعماری جنوب در دوران حیات خود جمع آوری کرده می تواند در قالب موزه در معرض دید عموم قرار گیرد.

وی یادآور شد: دین داری، دین محوری و دار العباده بودن از یک سو، دلیری، دلاور مردی و دارالحماسه بودن و از سوی دیگر دریا و عظمتش از ویژگی های مردم خطه جنوب و بویژه استان بوشهر است که این ویژگی ها بخوبی در سریال دلیران تنگستان نمایان شده است.

مدیرعامل سازمل سازمان فرهنگی، اجتماعی و تفریحی شهرداری بوشهر گفت: همایون شهنواز به واسطه اثر فاخر خود مردی برای همه ملت ایران است.

محمد صادق سعیدی افزود: اکنون وجود سردیس و خیابانی با نام این کارگردان فقید در تهران با حمایت شورای این شهر رخ داده که این اتفاق بسیار خوبی است.

وی ادامه داد: انتظار می رود این ضرورت ها در بوشهر نیز درک شود تا با وجود نام و سردیس چنین شخصیتی در سطح شهر شهروندان از نام و آوازه آن لذت ببرند.

اکران اختصاصی فیلم ' آن همایون هنر' به کارگردانی شهرام اسدی و و رونمایی از کتاب 'روزگار همایون' اثر محمد ولی از دیگر برنامه های این آیین بود.

این فیلم در قالب گفت و گو با شخصیت های برجسته از جمله خانواده و دوستان همایون شهنواز از زاویه های مختلف به زندگی این هنرمند پرداخته است.

نویسنده کتاب 'روزگار همایون' گفت: این کتاب شامل پنج همایون شهنواز به روایت همایون شهنواز، گپ و گفت های دیگران با همایون شهنواز، دلیران تنگستان، درباره همایون شهنواز است.

محمد ولی زاده افزود: همچنین عکس ها و اسناد منتشر نشده از از پشت صحنه سریال دلیران تنگستان از جمله پیوست های کتاب یاد شده است.

تجلیل کارگردانان از خانواده شهنواز و 2 کارگردان مطرح سینمای ایران به نام های پوران درخشنده و شهرام اسدی از دیگر برنامه های آیین بزرگداشت یکمین سالروز درگذشت همایون شهنواز در بوشهر بود.

همایون شهنواز کارگردان سریال «دلیران تنگستان» روز چهارشنبه 16 اسفند سال 1396 بر اثر سوختگی و ایست قلبی درگذشت.

مرحوم شهنواز که پس از سال ها به کشور بازگشته بود، پنجم اسفند ماه به علت انفجار گاز در منزل، دچار سوختگی شدید و به بیمارستان منتقل شد.

مرحوم شهنواز کارگردانی سریال تلویزیونی «دلیران تنگستان» و فیلم سینمایی «شاه خاموش» را در کارنامه حرفه ای خود دارد.

سریال خاطره انگیز «دلیران تنگستان» به کارگردانی همایون شهنواز در اوایل دهه 50 شمسی از تلویزیون پخش شد و پخش مجدد آن در اوایل دهه 60 شمسی با استقبال مردم مواجه شد.

«دلیران تنگستان» به روایت مبارزان بوشهری به رهبری رئیسعلی دلواری می پرداخت.

مرحوم محمود جوهری در این سریال نقش رییسعلی دلواری را برعهده داشت، شهروز رامتین، مرحوم اسماعیل داورفر، عنایت‌الله شفیعی، مرحوم نعمت‌الله گرجی، ولی شیراندامی و حسین محجوب دیگر نقش آفرینان این سریال بودند.کلمات کلیدی خبر : همایون شهنواز