پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/02/21 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 2041308 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/02/14 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 3220683
کد خبر : 250853 تاریخ ثبت : 1397/12/19 00:59 نظرات تایید شده : 5
جزئیات جدید از پرونده میلیون یورویی فساد

بزرگترين اختلاس کشور در پتروشیمی رقم خورد+فیلم

خلیج فارس: دومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده فساد در پتروشیمی در شرایطی برگزار شد که به میان آمدن اسامی جدید از جمله نقش یک زن و حضور داماد یکی از وزیران سابق در میان متهمان از مهم‌ترین حواشی بود.

خلیج فارس: دومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده فساد در پتروشیمی در شرایطی برگزار شد که  به میان آمدن اسامی جدید از جمله نقش همسر متواری شده یکی از چهره‌های اپوزیسیون در این فساد، حضور داماد یکی از وزیران سابق در میان متهمان در جلسه دادگاه  و تیتر یک روزنامه با عنوان «فساد 100 هزار میلیارد تومانی» که با تکذیب رئیس دادگاه مواجه شد و آغاز دفاعیات متهم ردیف اول پرونده از مهم‌ترین نکات و حواشی این دادگاه بود.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از خبرگزاری ها؛ نماینده دادستان تهران با قرائت ادامه کیفرخواست گفت: رضا حمزه لو  اولین مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی بعد از خصوصی سازی این شرکت در سال 88 است که با همدستی خانم مرجان شیخ‌الاسلامی آل‌آقا  در تشکیل شرکت‌های دنیز و پلیکان ضوابط قانونی را رعایت نکرده است.

وی افزود: حمزه لو مبلغ 312 میلیون و 696 هزار و 449 یورو را به صورت منشأ خارجی به شرکت هترا تجارت واریز و سپس این مبلغ را به شرکت بازرگان پتروشیمی منتقل کرده است و در این میان مبلغ 347 میلیون و 238 هزار و 313 یورو با منشأ خارجی به داخل کشور منتقل نشده است.

به گفته نماینده دادستان، این موضوع باعث شد این دو متهم 7 میلیون و 65 هزار و  529 یورو و 8 میلیون و 710 هزار و 384 دلار تحصیل مال غیر مشروع داشته باشند که این مبالغ غیر از سودهای مربوط به 934 میلیون و 763 هزار و 650 یورو از ارزهای حاصل از فروش محصولات پتروشیمی متعلق به خود در شرکت‌ها بوده است.

مرجان شیخ الاسلامی کیست؟

در این میان، نام یک زن بیش از ۱۳ متهم دیگر موردتوجه افکار عمومی و فضای مجازی قرار گرفت.

«مریم شیخ الاسلامی» که مقابل نامش ذکر شده مدیرعامل شرکت‌های بازرگانی دنیز و هترا تجارت بوده و پیش‌تر اخباری درخصوص فرار او از کشور در برخی منابع رسانه‌ای منتشر شده بود. چنان که بنابر گزارشی که مردادماه ۹۶ در پایگاه خبری «بولتن‌نیوز» منتشر شد، «شرکت نفت و گاز سپانیر وابسته به قرارگاه خاتم‌الانبیا ناآگاهانه مبادرت به عقد قرارداد با فردی مشکوک به‌نام «م. ش» کرده، اما این فرد پس از گرفتن مبالغی هنگفت، از کشور متواری شده و به کانادا گریخته است.»

این درحالی است که پایگاه خبری «خبر فوری» با ذکر این مهم، مدعی شد: «در عکس‌هایی که از جلسه دادگاه متهمان پتروشیمی منتشر شده، در ردیف اول یک زن نیز نشسته است. در تصاویر منتشر شده صورت متهمان شطرنجی شده، اما همین حضور یک زن در جمع متهمان نیز این احتمال را تقویت می‌کند که «م. ش» اکنون در ایران و در اختیار دستگاه قضائی کشور است.»،

بنابر ادعای بسیاری از فعالان رسانه‌ای در فضای مجازی، «م. ش» در دهه۸۰، در برخی رسانه‌های داخلی فعالیت داشته و در دو نوبت نیز برای ورود به پارلمان نیم‌خیز شده است. «م. ش» که در جریان انتخابات مجلس ششم خود را اصلاح‌طلب معرفی می‌کرد، در آستانه انتخابات مجلس هشتم، ترجیح داد اصولگرا شناخته شود. هرچند او در هیچ کدام از این دو تلاش موفق به ورود به پارلمان نشد. گفته می‌شود مهدی خلجی از فعالان رسانه‌ای خارج از کشور که سوابق نامطلوبی دارد، همسر «م. ش» است.کلمات کلیدی خبر : پتروشیمی مریم شیخ الاسلامی