پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/04/30 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 4083772 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/05/12 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1579023
کد خبر : 245612 تاریخ ثبت : 1397/11/21 16:39 نظرات تایید شده : 0

چرا فلسطینی‌ها از مشارکت در کنفرانس ورشو خودداری کردند؟

خلیج فارس: مقامات فلسطینی به صراحت تاکید کرده‌اند در کنفرانس ورشو، که چهارشنبه آینده برگزار می‌شود، شرکت نخواهند کرد. این موضع دولت خودگردان فلسطین، ممکن است با نگرانی فلسطینی‌ها از نزدیک شدن کشور‌های عربی با اسرائیل در نشست ورشو مرتبط باشد.


به گزارش«خلیج فارس» به نقل از فرارو؛ کنفرانس ورشو، که آمریکا و لهستان به طور مشترک از آن میزبانی می‌کنند، آشکارا بر ایران متمرکز است. برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که نمایندگان بیش از ۷۰ کشور در این کنفرانس شرکت خواهند کرد و در جریان آن شش کمیته برای مقابله با ایران تشکیل خواهد شد.
 
چرا فلسطینی‌ها از مشارکت در کنفرانس ورشو خودداری کردند؟

یک مقام آمریکایی گفته مقامات فلسطینی هم برای حضور در این کنفرانس دعوت شده‌اند، اما یک مقام فلسطینی این دعوت را نپذیرفت. حسین الشیخ، عضو کمیته مرکزی جنبش فتح، در توئیتی گفت: «در پاسخ به اظهارات یک مقام آمریکایی مبنی بر اینکه مقامات فلسطینی برای حضور در کفنرانس ورشو دعوت شده‌اند، بر عدم حضور در این کنفرانس تاکید می‌کنیم و هیچکس هم ملت فلسطین را نمایندگی نمی‌کند.»

صائب عریقات، دبیرکل کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین، بر اظهارات الشیخ تاکید کرد و گفت: «ما به هیچکس در مذاکره از جانب کشور فلسطین نمایندگی نداده‌ایم و سازمان آزادی‌بخش فلسطین تنها نماینده مشروع ما است.»

چندین کشور عربی بعلاوه اسرائیل قرار است در کنفرانس ورشو شرکت کنند. به نظر می‌رسد که دولت خودگردان فلسطین به شدت از امکان دیدار یا توسعه روابط کشور‌های عربی با اسرائیل در ورشو نگران است. عریقات هرگونه دیدار مقامات کشور‌های عربی با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، را رد کرده و آن «هدر دادن خون فلسطینی و خنجری به پشت ملت فلسطین» دانست.

دولت آمریکا طرحی برای سازش در فلسطین آماده کرده که در رسانه‌ها به «معامله قرن» معروف شده است. هنوز جزئیات زیادی از این طرح منتشر نشده، اما گفته می‌شود که بسیاری از حقوق فلسطینی‌ها در آن ضایع شده است. به همین دلیل، دولت خودگردان، با آن مخالفت کرده است.

جارید کوشنر، داماد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، مسئول اصلی معامله قرن است. او تلاش می‌کند کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس را به حمایت اقتصادی از معامله یادشده تشویق کند. بر این اساس، واشنگتن و تل‌آویو سعی می‌کنند امتیازاتی اقتصادی به فلسطینی‌ها بدهند تا آن‌ها را به رها کردن برخی از حقوق تاریخی خود، مانند پایتخت بودن بیت المقدس شرقی برای کشور فلسطین، ترغیب کنند.

مقامات فلسطین معتقدند که کنفرانس ورشو، صحنه‌ای برای عادی‌سازی روابط کشور‌های عربی با اسرائیل خواهد بود. احمد مجدلانی، عضو کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین، گفت: «سازمان آزادی‌بخش فلسطین، کنفرانس (ورشو) را نوعی عادی‌سازی علنی و مستقیم (روابط میان عرب‌ها و اسرائیل) می‌داند. این (کنفرانس)، تلاشی برای تغییر دادن اولویت‌ها در خاورمیانه است به طوری که به جای پایان دادن به اشغالگری (اسرائیل)، مقابله با ایران موضوع اصلی بشود.» این مقام فلسطینی از کشور‌های عربی درخواست کرده که در این کنفرانس شرکت نکنند.

عریقات نیز نگرانی‌های مشابهی ابراز کرده است. او گفته کنفرانس ورشو «تلاشی جدی برای نابود کردن طرح صلح عربی» است. این طرح در سال ۲۰۰۲ توسط اتحادیه عرب برای حل مسئله فلسطین پیشنهاد شد و هم اکنون بسیاری از کشور‌های عربی آن را مبنایی برای حل مسئله یادشده می‌دانند. طبق این طرح، در ازای عقب‌نشینی اسرائیل به مرز‌های سال ۱۹۶۷ –از جمله عقب نشینی اسرائیل از بیت المقدس شرقی- و حل عادلانه مسئله آوارگان فلسطینی بر اساس قطعنامه ۱۹۴ سازمان ملل، کشور‌های عربی روابط‌شان با اسرائیل را عادی می‌کنند. اما اسرائیل با بازگشت آوارگان فلسطینی مخالفت می‌کند. چرا که اگر میلیون‌ها تن از این آوارگان به وطن خودشان بازگردند، یهودی‌ها در اسرائیل به اقلیت تبدیل خواهند شد.

عریقات و سایر مقامات فلسطینی، نگران هستند که حضور کشور‌های عربی در کنفرانس ورشو به کنار گذاشتن طرح صلح عربی منجر شود. آن‌ها از این مسئله نگران‌اند که کشور‌های عربی مسئله فلسطین را رها کنند و بر مقابله با ایران متمرکز شوند. عریقات در اظهاراتی که بیانگر نگرانی فلسطینی‌ها از بی‌تفاوتی کشور‌های عربی نسبت آرمان فلسطین است، ضمن تاکید بر والا بودن آرمان مزبور، گفت: «ما به هیچ کس اجازه نداده‌ایم از جانب فلسطینی‌ها مذاکره کند. آمریکا از طریق کنفرانس ورشو، برنامه‌ریزی می‌کند که قبل از حصول صلح (میان اسرائیل و فلسطین)، اول عادی‌سازی (روابط) میان عرب‌ها و اسرائیل را رقم بزند.»