پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/04/30 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 504434 تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 26375258
کد خبر : 243942 تاریخ ثبت : 1397/11/12 17:23 نظرات تایید شده : 38
یادداشت خوانندگان؛

اسکله مواد معدنی جزیره نگین، تهدید یا فرصت؟

خلیج فارس: سازمان بنادر که در حوزه مسئولیّت های اجتماعی پیشتاز بوده، چرا باید به این دست اندازی به محیط زیست شهر بوشهر تن بدهد. سازمان اگر نگران درآمدهای شرکت وبال گردن خود است، بهتراست که از محل دیگری برای آن شرکت ایجاد درآمد کند.

مهدی محبی

پنهان شدن در پشت الفاظ و عبارات محترم و متشخص و گرامی و توجیه هر کنشی با همان پنهان شدن، متاسفانه سکّه ی رایج زمانه ما شده است.

یکی از واژگان محترم و عزیز کرده در زمانه ی ما، کلمه زیبای صادرات غیر نفتی است. صادرات در ایران ما، معاف از مالیات و عوارض است. تکریمش می کنند؛ در مقطعی جایزه اش داده اند و در همه جا برایش فرش قرمز گسترده اند. ولی آیا فکر کرده ایم که نگاه مساوی به صادرات مواد خام و صادرات کالاهای فرآوری شده در فرآیند تولید نباید، یکسان و مساوی باشد؟

آیا صادارت مواد خام که با بهره‌برداری های عموماً غیراصولی از منابع طبیعی انجام می شود، شایسته حمایت و تکریم است؟ آیا صادرات مواد خامی که بسیار بیشتر از ارزش افزوده اش، تنها سوبسید سوخت در قالب گازوئیل داخل باک تجهیزات استخراج و کامیون های حمل خود دریافت می کند،اصولی و منطقی است؟

اینها را گفتم تا به این نکته مهم برسم که چنین صادرات بی خیری که حتی در حوزه اشتغالزائی هم، در مقابل هزینه های پیدا و پنهان و ارزش افزوده ی بسیار ناچیزش، اثر قابل توجهی ندارد؛ آیا شایسته ی گرفتن این همه امتیاز هست یا خیر؟

همگان می دانند که کانال دسترسی به بندر بوشهر، به واسطه هزینه های سنگین لایروبی، باید از ریخت و ریزهائی که ناشی از مصالح و مواد معدنی است،صیانت شود.

بررسی های زیست محیطی هم هر گونه احداث و بهره برداری از تاسیسات بارگیری مواد معدنی در این کانال را جداً  منع می کند، حال چگونه است که سازمان محترم بنادر و دریانوردی به یک شرکت تعاونی متعلق به کارکنان خود که عاجز از درآمدزائی معقول و منطقی است، اجازه ی استفاده از تاسیسات بندری موجود در جزیره ی نگین به قیمت کمک در افزایش رسوبات کانال و آلوده سازی محیط زیست از طریق بلند شدن ریزگردهای ناشی از دپوی شن و ماسه و سنگ گچ وکلینکر سیمان و.....در هوای همیشه بادی بندربوشهر را داده است؟

در حالی که اسکله ی خاص بارگیری مواد معدنی در بندر دیر توسط بخش خصوصی ساخته و آماده ی بهره برداریست،افزودن بر ترافیک حمل و نقل به تنها مسیر دسترسی به بندر و ایجاد مشکلات زیست محیطی که در آینده ،حتماً اثرات آن بر حیات مردم ظاهر خواهد شد ،چه مفهومی دارد؟

آیا می شود به قیمت کسب درآمد برای چند تاجر و یک تعاونی کارمندی غیرچابک و زیان ده ،با زندگی مردم بازی کرد؟

چشم بستن اداره کل محیط زیست استان بر این تخلف آشکار و خطرناک،در حالی که ساخت یک فانوس به جای فانوس قدیمی بوشهر با ممانعت آن اداره کل روبرو شده است،چه دلیلی دارد؟

سازمان بنادر و دریانوردی که همواره در حوزه ی مسئولیّت های اجتماعی پیشتاز بوده است چرا باید به این دست اندازی به محیط زیست مردم شهر، تن بدهد. سازمان اگر نگران درآمدهای شرکت وبال گردن خود است،بهترست که از محل دیگری برای آن شرکت غیرخلّاق وابسته به خود ایجاد درآمد کند.

مردم محترم شهر بوشهر هم باید بدانند که کنار آنها در اسکله ی جزیره ی نگین،مواد معدنی تخلیه می شود که استنشاق ریز گردهای آنها،قطعاً موجب مشکلات تنفسی و عروقی برای آنها خواهد شد.در حالی که دولت سالیانه هزینه های بسیاری برای از بین بردن ریزگردها انجام می دهد،چشم بستن بر یک کانون مهم و مضر ریزگرد در کنار گوش مردم شهر بوشهر،غیر قابل توجیه و کاملاً محل سوال است.کوهی از کلینکر و سنگ گچ و شن و ماسه در کنار گوش مردم است و هیچ صدائی هم از کسی بلند نمی شود.

آیا منفعت بردن جمعی محدود بر سلامتی عموم مردم ارجحیّت دارد؟

خوشبختانه با تصویب و ابلاغ "دستورالعمل نظارت و پیگیری حقوق عامّه"توسط ریاست محترم قوه ی قضائیه، تکلیف پیگیری و مجازات تضییع کنندگان حقوق مردم هم روشن شده است. وفق بند الف از ماده یک دستورالعمل مذکور، حقوق زیست محیطی و بهداشت و سلامت عمومی نیز در زمره حقوق عامه تعریف شده و وفق بند 1از ماده 2 آن دستور العمل نیز دادستانان محترم هر حوزه قضائی نیز مسئول تعقیب کیفری متهمان ناقض حقوق عامه معرفی شده اند.وفق بنده 5 از ماده ی2مذکور،دادستان محترم می بایست در چارچوب ماده 114قانون آئین دادرسی کیفری،دستور توقف اقدامات را صادر کند.

همچنین وفق ماده 7 دستورالعمل مذکور،سازمان بازرسی کل کشور و دیوان عدالت اداری نیز به عنوان دیگر مراجع رسیدگی کننده به موارد نقض حقوق عامه معرفی شده اند.

لذا ضروریست که اداره کل حفاظت از محیط زیست استان به همراه دیگر مراجع ذیصلاح قضائی و نظارتی ،از عملیات تخلیه و بارگیری مواد خام معدنی در اسکله های جزیره نگین ممانعت نموده و گزارش موضوع را به اطلاع مردم برسانند.

بدیهی است که نهادهای مردم نهاد علاقمند به حفظ محیط زیست استان بوشهر،منتظر اقدامات سازنده و موثر همه نهادهای محترم ذیربط هستند.

«خلیج فارس» ازز انتشارر جوابیه و توضیحات سازمان بنادر و دستگاههای مسئول استقبال می کند