پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/04/30 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 4084107 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/05/12 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1579358
کد خبر : 243231 تاریخ ثبت : 1397/11/8 23:03 نظرات تایید شده : 1
مسئولان: بدنه کارت‌های هوشمند گرفتار تحریم‌ها شد

انتظار چندماهه متقاضیان گواهینامه و کارت ملی هوشمند

خلیج فارس: با همه‌گیرشدن ارائه کارت‌ های هوشمند در سازمان‌ های مختلف، از ثبت احوال گرفته تا نظام‌ وظیفه، پلیس راهور و... مدتیست که درخصوص ارائه آن چالش هایی پیش آمده است.

خلیج فارس: متقاضیان کارت های ملی هوشمند، کارت خودرو و گواهینامه رانندگی در استان بوشهر ماههاست در انتظار دریافت اسناد خود می باشند.

به گزارش «خلیج فارس»؛ مسئولان هم می گویند که مشکل پیش آمده از مرکز است و مربوط به آنها نیست، چرا که با تشدید تحریم ها، بدنه کارت های هوشمند می باشد که وارداتی هستند.

با همه‌گیرشدن ارائه کارت‌ های هوشمند در سازمان‌ های مختلف، از ثبت احوال گرفته تا نظام‌ وظیفه، پلیس راهور و... مدتیست که درخصوص ارائه آن چالش هایی پیش آمده است.

برخی از پیام های ارسالی خوانندگان «خلیج فارس» را در این خصوص می خوانید:

  • اگه امکان داره پیگیری کنید چرا گواهینامه های جدید بوشهر  از مهرماه تا حالا صادر نشده یا اگه صادر شده نفرستادن. حداقل برگه ای برای اجازه رانندگی بدهند
  • درباره  صدور کارت گواهینامه رانندگی باید بگویم که مهر قبول شدم ولی هنوز گواهینامه به دستم نرسیده است. یک ماه پیش به پلیس +10 مراجعه کردم و گفتند در حال چاپ است، امروز هم مجددا رفتم دوباره گفتن در حال چاپ است. مگه یه کارت چیه ک نمیتونن بعد از 4 ماه چاپش کنن؟
  • طی چند ماه اخیر که گواهینامه رانندگی صادر نمی شود و با گذشتن تاریخ رسید مدارک که به عنوان گواهینامه به دست مردم داده شده و گواهینامه نرسیده، اکنون نه راهنمایی و رانندگی و نه پلیس +10مسئولیت کار را قبول نمی کنند و حاضر به تمدید همین رسید مدارک تا رسیدن گواهینامه  نیستند. طی صحبتی که امروز با یکی از نیروهای راهور در برازجان داشتم، ایشان ذکر میکنند که به ما هیچ ربطی نداره و شما مدارک را تحویل پلیس+10 داده اید و اگر تاریخ ان گذشته ماموران ما می دانند که گواهینامه فعلا صادر نمی شود و پلیس10+هم می گویید مسئولیت ما همین سه ماهی هست که تاریخ زده ایم و اگر تاریخ گذشت دیگه به ما ارتباطی نداره
  • پسرم یکماه از قبولی اش در امتحان شهری می گذرد و برای دریافت گواهینامه مراجعه کردم، ولی پلیس راهور به من پاسخ دادند که از چاپخانه ناجا در تهران باید چاپ شود و به آدرس شما پست می شود، اما متاسفانه کارت خام موجود نیست و ممکن است تا سه ماه دیگر هم برای صدور گواهینامه ها مشکل ادامه داشته باشد.
  • من خودرو را تعویض پلاک کردم، ولی بعد یکماه هنوز کارت خودرو نیومده. وقتی به پست مراجعه کردم، گفتن تا دو سه ماه دیگه هم نمیاد. ظاهرا کارت خودرو و گواهینامه هم مثل کارت ملی که هوشمند شده که بدنه اش از خارج وارد می شود و با تحریم ها، صدور آن دچار مشکل شده است.

البته از مدت‌ها پیش گفته شده بود که با تولید داخلی کارت‌ های هوشمند، مشکلات جهت صدور آن حل می‌ شود اما پیام هایی که از مخاطبان می رسد و بررسی های خبرنگار «خلیج فارس» نشان می‌ دهد که انتظار برای دریافت کارت‌ های مورد نیاز ادامه دارد.

وعده حل مشکل از سوی دو مقام مسئول

اخیرا مدیرکل ثبت احوال استان با تایید طولانی شدن صدور کارت های ملی هوشمند که بعضا مدارک آن در مهرماه امسال تکمیل شده، گفت: این مشکل ناشی از تحریم ها و دشواری در واردات بدنه کارت ملی هوشمند بوده که به سهم خود عذرخواهی می کنم.

پاسالار در گفتگو با «خلیج فارس» ادامه داد: طبق اعلام مرکز، خط تولید داخلی کارت ملی هوشمند فعال شده و قول داده اند بخش عمده کارت ها تا پایان سال به استان ها ارسال شود.

همچنین رییس پلیس راهنمایی و رانندگی استان با تایید مشکل پیش آمده در صدور گواهینامه و کارت خودرو اظهار داشت: طبق اعلام مرکز، مراحل تولید داخلی این کارت ها فعال شده و امیدواریم به زودی این مسئله مرتفع گردد.

همه کارت‌‌ها نیاز به هوشمندسازی ندارند

بسیاری از کارشناسان معتقدند هوشمندسازی تمام کارت‌ها الزامی ندارد، چون سطح اطلاعاتی که روی هر کارت قرار می‌گیرد، با دیگری متفاوت است.

شهاب جوانمردی، کارشناس این حوزه در گفتگویی که همشهری از قول او منتشر کرده، می گوید: «نگاه غلطی وجود دارد که می‌گویند همه کارت‌ها باید هوشمند باشند درصورتی که لزوما همیشه نیازی به این حجم از هوشمندی وجود ندارد. از بین تمام کارت‌های هوشمند موجود در بازار فقط کارت‌های ملی به این حجم از هوشمندی نیاز دارند؛ درصورتی که در مورد گواهینامه می‌توانستیم با فناوری‌های ساده‌تری موضوع نهایی را پیاده کنیم. در مورد کارت پایان خدمت که به هیچ عنوان به یک کارت هوشمند نیازی وجود نداشت و به‌ نظرم هوشمندسازی کارت پایان خدمت هیچ لزومی ندارد.»

او در عین حال تأکید می‌کند برای اینکه هوشمندسازی واقعا کاربری داشته باشد، باید پذیرنده‌های کاربردی نیز برای آن وجود داشته باشند. این در حالی است که عملا این بخش مهم فراموش شده است.

جوانمردی می‌گوید: «اخیرا بعضی جاها دیده شده کارت هوشمند ملی و کارت بانکی در کنار هم روی دستگاهی قرار می‌گیرند تا احراز هویت دقیق از کاربر صورت بگیرد اما هنوز سامانه پذیرنده جدی در این حوزه وجود ندارد.»