پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/05/12 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1649638
کد خبر : 242905 تاریخ ثبت : 1397/11/7 23:10 نظرات تایید شده : 20
استانداری، جهادکشاورزی و صنعت و تجارت در سکوت!

کورس قیمت گوشت و مرغ در بوشهر با ناتوانی مدیران تنظیم بازار

خلیج فارس: وقتی وضعیت مرکز استان از نظر توزیع اقلام تنظیم بازار اینگونه است، باید شرایط بغرنج و رقت بار حاکم بر سایر شهرستان ها را تا آخر پیش بینی کرد.

خلیج فارس: با گرانی روز افزون قیمت های گوشت قرمز و مرغ، توزیع این اقلام با نرخ دولتی یکی از راهکارهای کمک به قشر متوسط و پایین جامعه است، اما عملکرد نامناسب متولیان تنظیم بازار در استان بوشهر، نارضایتی زیادی در این خصوص ایجاد کرده است.

به گزارش «خلیج فارس»؛ توزیع گوشت های قرمز وارداتی و مرغ گرم با نرخ مصوب در حالی به منظور تنظیم بازار و تامین نیاز پروتئینی مردم در استان انجام می شود که به اذعان فروشندگان و شهروندان، این اقدامات نتوانسته قیمت ها را بشکند و آن را از تب و تاب صعود بیندازند.

به عبارتی، چون توزیع گوشت نامنظم بوده و تاثیری بر کاهش قیمت نداشته است.

علاوه بر این، به دلیل ضعف نظارت و محدود بودن مراکز توزیع، بسیاری از مردم موفق به خرید گوشت موردنیاز خود با قیمت مصوب نشده، در عوض برخی برای چندبار گوشت و مرغ خریداری کرده و انبار می کنند یا روانه آشپزخانه ها می کنند.

گوشت هایی که سر از رستوران ها در می آورد!

یکی از شهروندان که انتظار طولانی در صف مرغ گرم با نرخ هرکیلو 10800 تومان در بازار روز بوشهر وی را گلایه مند کرده، گفت: در شرایط اقتصادی کنونی این طرح باید به گونه ای اجرا شود که شهروندان متضرر نشوند نه اینکه توزیع فقط در یک محل باشد که مردم را ناگزیر به صف های طولانی می کند و بعضا دست خالی به خانه برمی گردند.

وی اظهار کرد: در مرحله قبل از آن جایی که در جریان صف های طولانی نبودم صبح از اداره مرخصی گرفته و مراجعه کردم ولی متأسفانه گوشت تمام شد و  دست خالی برگشتم. وقتی هم درباره زمان بعدی توزیع این اقلام سوال می کنیم، متصدی بدون اعلام ساعت دقیق، می گوید فردا مراجعه کنید.

 یکی دیگر از شهروندان هم می گوید: گوشت قرمز برزیلی با قیمت 29 هزار تومان برای اقشار کم درآمد مناسب است اما مدیریت و نظارت مناسبی روی توزیع آن نیست

وی اضافه  کرد: فردی که از صبح در بازارچه شیلات نام نویسی می کند، ساعت 2 بعدازظهر باید دوباره مراجعه و در یک صف طولانی و شلوغ به دنبال خرید سهمییه خود باشد که این وضعیت در شان مردم نیست.

پیگیری «خلیج فارس» از توزیع نامنظم و بی برنامه گوشت و مرغ در بوشهر حکایت دارد، طوری که زمان دقیقی برای توزیع آنها در اختیار مردم قرار نمی گیرد و متصدیان نیز با بیان اینکه شماره تلفنی برای پیگیری نمی دهند، از مردم می خواهند صبح یا عصر مراجعه کرده و اگر محموله شان رسیده، خریداری کنند.

از طرفی، اکنون در شهر بوشهر تنها یک مغازه در بازارچه روز و بازارچه شیلات گوشت گرم گوساله و بصورت نامنظم مرغ گرم توزیع می کند.

همچنین پیگیری از فروشگاههای زنجیره ای رفاه، اتکا و کوروش در بوشهر نشان می دهد متصدیان آن برنامه مشخصی درباره توزیع احتمالی گوشت و مرغ دولتی ارائه نمی کنند و بعضا پاسخ داده می شود: «به شانس شما بستگی دارد که وقتی محموله را می آورند، اینجا باشید!»

شرایطی که باعث شده تا در زمان توزیع گوشت قرمز و مرغ در دو واحد رسمی شهر بوشهر، شاهد صف های طولانی باشیم.

وقتی مرکز استان اینگونه است، خدا به شهرستان ها رحم کند!

وقتی وضعیت مرکز استان از نظر توزیع اقلام تنظیم بازار اینگونه است، باید شرایط بغرنج و رقت بار حاکم بر سایر شهرستان ها را تا آخر پیش بینی کرد؛ موضوعی که ناتوانی متولیان اصلی تنظیم بازار بوشهر نظیر استانداری، جهادکشاورزی و صنعت و تجارت را نمایان می سازد.

در این بین، یکی از ایرادات جدی پیرامون توزیع گوشت و مرغ با نرخ دولتی این است که ساختاری برای رسیدن آن به سفره خانوار وجود ندارد، اتفاقی که فروشندگان و برخی شهروندان نیز تایید می کنند که بعضا کارگران رستوران و غذافروشی هایی را در صف این اقلام دیده اند.

حتی گفته می شود تبانی میان برخی فروشگاههای زنجیره ای با رستوران ها برای انحراف در توزیع گوشت و مرغ دولتی وجود دارد.

موضوعی که ارائه کاررت ملی در ازای خرید گوشت و مرغ با نرخ تنظیم بازار را ضروری می سازد تا هم از صف های طولانی کم کرد، هم این اقلام که با ارز 4200 تومانی تامین می شود، به خانوار برسد، نه سر از رستوران و غذافروشی ها درآورد.

خبری از توزیع گوشت گوسفندی نیست

در این بین مدتهاست از توزیع گوشت گوسفندی با نرخ تنظیم بازار هم در استان بوشهر خبری نیست و بررسی ها نشان می دهد آخرین بار در اوایل دی ماه گوشت گوسفندی عرضه شده و امروز قیمت آن در بازار آزاد به 90 هزارتومان رسیده است.

پاسخگویی جهادکشاورزی استان؛ شاید وقتی دیگر

«خلیج فارس» درخصوص عدم توزیع گوشت گوسفندی با نرخ مصوب و توزیع نامنظم گوشت گوساله و مرغ که نتوانسته به کاهش قیمت ها در بازار منجر شود تلاش کرد توضیحات مدیرکل جهادکشاورزی استان را جویا شود، ولی منوچهری به تماس ها در این خصوص پاسخ نداد.

در ادامه با جهانگیرلو مسئول تنظیم بازار سازمان جهادکشاورزی استان بوشهر تماس گرفتیم که وی با بیان اینکه در جلسه است، گفت: برای مصاحبه باید با رییس سازمان هماهنگی کنم.

وی سپس در تماسی با خبرنگار ما، گفت: با مدیرکل هماهنگ کردم و برای دریافت سوالات فردا (دوشنبه) منتظر شما هستم.

در این زمینه
صف برای گوشت منجمد/ بار بی تدبیری مسئولان بر دوش مردم