پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/13 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1637294 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 2629650
کد خبر : 241521 تاریخ ثبت : 1397/11/1 09:01 نظرات تایید شده : 2
مصطفی ارجمند

5 نکته درباره سخنان خبرساز رییس جمهور

خبری منتشر شد که رئیس جمهور روحانی در یک سخنرانی گفته ابرها بر کویر نمی بارند و ...! سخنانی که به سوژه اول طنز فضای مجازی تبدیل شد و سیل انتقادات به سوی رئیس جمهور روانه شد. هر چند سخنان روحانی بیشتر به جنبه های معنوی و واکنش طبیعت به رفتار انسان ها اشاره داشت تا بیان نظریه علمی... .

البته از این دست سخنان در کشور کم نمی شنویم... قبلا هم رئیس جمهور سابق سخنانی از این دست را زیاد بیان می فرمود! و اگر کسی نمی دانست او کیست هرگز تصور نمی کرد گوینده این سخنان رئیس جمهور کشوری بزرگ و پر جمعیت باشد!

این سبک سخنوری! البته در ایران فراگیر است و در هر پست و مقام و لباسی گاه و بیگاه رویت می شود و البته هم دستمایه طنز شده و هم تبعات سیاسی و اجتماعی و تحریم به همراه داشته است!

اما چند نکته در این خصوص:

اول: شنیدن برخی سخنان اگر از عوام الناس هم عجیب نباشد از مسئولان ارشد کشور به عنوان نخبگان سیاسی اجتماعی بعید و غیر قابل قبول است. چه آنکه مسئولان انتخاب شده اند تا ویترین کاملی از خوبی های یک ملت باشند نه اینکه خود به دام پوپولیسم گرفتار شوند و چنان سخن گویند که در کوچه و بازار هم کمتر شنیده می شود.

دوم: مسئولان به عنوان الگوهای جامعه، بر لبه تیغ حرکت می کنند و هر رفتار و گفتارشان می تواند تاثیرات بزرگی در سطح ملی و بین المللی بر جا بگذارد. پس باید بدانند که چرا، کی، کجا و چگونه سخن بگویند تا بهترین برای ملک و مملکت باشند.

سوم: هیچ کس در دنیای امروز، متخصص همه علوم و دانش ها نیست و مسئولان هم از این قضیه مستثنی نیستند. اگر در موضوعی اطلاعات کافی و دقیق نداریم چه اصراری داریم حتما سخنرانی کنیم. امروز دیگر هر حرف و سخن که از دهان درآید به یمن وجود رسانه و فضای مجازی در کسری از ثانیه به گوش همه می رسد. پس این مسئولان هستند که باید دقیق و حساب شده سخن بگویند که کار به طنز و نقد و تبعات بعدی نکشد.

چهارم: چه اصراری است به سخنرانی کردن مسئولان! نشست نانوتکنولوژی برگزار می شود فلان مدیر با مدرک علوم سیاسی سخنرانی می کند! خب سخنرانی نکنند! مطمئن باشند اگر سخنرانی نکنند هیچ اتفاقی نخواهد افتاد! بگذاریم در هر حوزه ای، اهلش سخن بگویند و نظریه صادر کنند.

پنجم: آماده کردن متن، قبل از سخنرانی کار بسیار خوبی است. اگر اصراری به سخنرانی مسئولی وجود دارد تا اهمیت یک موضوع را نشان دهد چرا مسئولان از مشاوران و اهل آن حوزه برای تنظیم متن سخنرانی‌ یاری نگیرند. روی کاغذ خواندن بسیار  بهتر از آن است به بیهوده گویی دچار شویم. اینهمه مشاور در حوزه های مدیریتی که زینت المجالس نیستند؟! هستند؟!کلمات کلیدی خبر : مصطفی ارجمند رییس جمهور