پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/04/30 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 429206 تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 26300299
کد خبر : 241155 تاریخ ثبت : 1397/10/29 12:24 نظرات تایید شده : 0

انتقال گاز از سکوی ۱۳B به پالایشگاه خشکی کنگان آغاز شد

خلیج فارس: مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی از آغاز انتقال گاز از نخستین سکوی فاز ۱۳ پارس جنوبی به پالایشگاه خشکی کنگان خبر داد و گفت: گاز ترش استحصال شده از سکوی ۱۳B پارس جنوبی به چهارمین ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه فاز ۱۳ تزریق شد.

به گزارش «خلیج فارس» به تسنیم؛ پیام معتمد صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به نصب سکوهای گازی در میدان مشترک پارس جنوبی در خلیج فارس اظهار داشت: همزمان دو سکوی گازی فاز 13 پارس جنوبی در کمتر از 4 روز نصب و با راه‌اندازی این دو سکو و وارد مدار شدن آنها برداشت روزانه 28 میلیون مترمکعب گاز ترش از فاز 13 پارس جنوبی فراهم شده است.

بوشهر| انتقال گاز از سکوی 13B پارس جنوبی به پالایشگاه خشکی کنگان آغاز شد

وی از انتقال گاز ترش از طریق خطوط لوله زیردریایی به پالایشگاه کنگان خبرداد و تصریح کرد: پس از انجام آخرین عملیات باقیمانده در راه‌اندازی خط لوله دریایی این سکو، با تلاش بی‌وقفه کارکنان عملیاتی فاز 13 پارس جنوبی، پس از 10 روز کاری از شروع عملیات انتقال و راه‌اندازی سکوی 13B، گاز ترش استحصال شده از موقعیت مخزنی این سکو با طی مسیر 90 کیلومتری خط، پس از دو ساعت در پالایشگاه دریافت شد.

مجری طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی با بیان اینکه گاز ترش استحصال شده از سکوی 13B به چهارمین ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه فاز 13 تزریق شد خاطرنشان کرد: با توجه به تمهیدات لحاظ شده گاز در چهارمین ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه فاز 13 پس از فراوری به شبکه سراسری گاز ارسال می‌شود.

معتمد با بیان اینکه نصب و تولید گاز از سکوهای یاد شده در طرح توسعه فاز 13، نقطه قوتی در کارنامه درخشان پارس جنوبی محسوب می‌شود تصریح کرد: در اجرای طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی، ارسال گاز از دومین عرشه دریایی این طرح به پالایشگاه خشکی  به‌زودی آغاز می‌شود.

وی با اشاره به افزایش حجم فعالیت‌های این طرح برای رسیدن هر چه سریع‌تر به اهداف توسعه آن افزود: مطابق با برنامه‌ریزی انجام شده تا پایان بهمن‌ماه روزانه یک‌میلیارد فوت مکعب گاز غنی از مخزن مشترک پارس جنوبی به پالایشگاه کنگان منتقل می‌شود.

مجری طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی از حفر چاه‌های گاز پارس جنوبی خبر داد و بیان کرد: فاز 13 پارس جنوبی دارای 38 حلقه چاه گاز در خلیج فارس است که گاز فرآوری در پالایشگاه خشکی فاز 13 پارس جنوبی در کنگان بخشی از نیاز مصرفی بخش‌های مختلف خانگی و صنعتی را تامین می‌کند.