پویاسامانه

کد خبر : 239096 تاریخ ثبت : 1397/10/18 11:54 نظرات تایید شده : 0

درخشش به مشت‌های گره کرده!

احسان‌محمدی

یک شروع کوبنده با نمایشی بی‌رحمانه مقابل یمن در جام ملت های 2019 امارات همان چیزی بود که بسیاری از ایرانیان انتظارش را داشتند. تیم‌ملی ایران با 5 گل حریفی را در‌هم کوبید که از دقیقه 25 انتظار سوت پایان بازی را می‌کشید.

بعد از شکست استرالیا مقابل اردن، توقف امارات میزبان در برابر بحرین، پیروزی بالیوودی هند با چهار گل بر تایلند و غافلگیر شدن چین و کره‌جنوبی مقابل مقاومت ستودنی قرقیزستان و فیلیپین همه با اندکی احتیاط منتظر رونمایی از نسخه 2019 ایران بودند.

اما درخشش مستمر بازیکنان ایران و بازی درگیرانه آنها باعث شد بعد از مدت‌ها شاهد نقش بستن عددی مثل پنج مقابل گل‌های زده تیم ملی ایران باشیم. مهدی طارمی(2)، سردار آزمون، سامان قدوس و دروازه بان جوان یمن گل‌های ایران را به ثمر رساندند تا برخی از سایت‌ها تیتر بزنند «پشت آسیا لرزید».

در این دیدار که برخی گمان می‌کردند ممکن است به خاطره مناسبات دوستانه سیاسی ایران- یمن بازیکنان از ارائه بازی با تمام توان پرهیز کنند، آنچه به چشم می‌آمد، جنگندگی بی‌امان ملی‌پوشان بود که از یک پرتاب اوت ساده نمی‌گذشتند و چنان انگیزه داشتند که پس از تکل‌های بی‌محابا بیم مصدومیت و محرومیت‌شان می‌رفت. این بخشی از پروژه‌ای است که با کارلوس کی‌روش در فوتبال ملی از آن رونمایی شد. جنگیدن، جنگیدن و باز هم جنگیدن!

گرچه یمن را نمی‌توان سنگ معیار و محک مناسبی برای اندازه‌گیری کیفیت تیم ملی ایران به شمار آورد اما اشتیاق ملی‌پوشان برای یورش به سمت چهارمین قهرمانی در آسیا-رویایی چهل‌ساله- کاملاً آشکار بود.

درخشش به مشت‌های گره کرده!

یمنی‌ها چند سال است که لیگ داخلی‌شان را به دلیل جنگ از دست داده اند و بازیکنان آنها فرصت دیدار تدارکاتی ندارند و فوتبال در این کشور بوی باروت و موشک گرفته است. گفته می‌شود بعضی از ملی‌پوشان آنها کارمند بانک، معلم، راننده اتوبوس و تاکسی و ... هستند ومدتهاست حقوق نگرفته‌اند.

با آنکه ستیزه میان عربستان- یمن وجود دارد ولی این هم از شگفتی‌های روزگار است که دو تیم با هم دیدار دوستانه برگزار کردند و بخشی از اردوی آمادگی پیش از مسابقات یمنی‌ها در عربستان برگزار شد! رگه‌ای که نشان می دهد کشورهای عربی حتی در بدترین حالت «اخوان» هم می‌مانند.

این شروع خوب در یک تورنمنت رسمی حال بسیاری از ایرانیان که گرفتارهای ریز و درشتی دارند را اندکی خوب کرد اما دقایقی بعد کارلوس کی‌روش باز هم زهر به کام‌ها ریخت و با حمله‌ای بیهوده به برانکو نشان داد؛ تیم ملی ایران شاید نظم خوبی درون زمین داشته باشد اما مدیر ندارد یا اگر دارد توان مهار کی‌روش را ندارند.

«مهم‌ترین بازی، بازی بعد است». بازی با یمن تمام شد، به خاطره‌ها پیوست و حالا باید به مسیر پیش رو نگاه کنیم که هر روز دشوارتر می‌شود. گاهی دلم برای فوتبالیست‌های جوان می‌سوزد که یک تنه بار «شادمان» کردن مردمی که مدتهاست شادی نچشیده اند و غم نان آنها را در خود فرو برده است را بر دوش می‌کشند...

منبع: عصرایران

-->