پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 17668524 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 37533558
کد خبر : 238407 تاریخ ثبت : 1397/10/15 11:11 نظرات تایید شده : 0
سرانجام با تصویب شورای سنجش و پذیرش دانشجو قطعی شد

جزئیات ثبت‌نام بدون کنکور دانشگاهها

خلیج فارس: طبق اعلام وزیر آموزش‌وپرورش در کنکور سال آینده، ۸۵ درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه ها براساس سوابق تحصیلی تکمیل می‌شود.

خلیج فارس: طبق اعلام وزیر آموزش‌وپرورش در کنکور سال آینده، ۸۵ درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه ها براساس سوابق تحصیلی تکمیل می‌شود.

به گزارش «خلیج فارس»؛ بر این اساس داوطلبان متقاضی پذیرش رشته محل‌های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی نیازی به شرکت در کنکور ۹۸ ندارند.

بطحایی وزیر آموزش و پرورش چهارشنبه شب در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «امروز چهارشنبه ساعت 6:30 صبح جلسه تعیین تکلیف نهایی کنکور سال آینده برگزار شد. ورود به 85 درصد ظرفیت دانشگاه‌ها نیاز به شرکت در کنکور و تحمل اضطراب‌های طاقت‌فرسا ندارد و صرفاً سوابق تحصیلی ملاک عمل است. از همراهی وزارت علوم برای این موفقیت متشکرم؛ خداحافظ کنکور».

آنگونه که وزیر آموزش‌وپرورش می‌گوید؛ 85 درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها بدون کنکور تکمیل می‌شود اما این مسئله ماجرای جدیدی نیست و سال‌های گذشته نیز 85 درصد ظرفیت دانشگاه‌ها به این شیوه تکمیل می‌شد.

چه خواهد شد؟

طبق اعلام سازمان سنجش، براساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو مصوب 10 شهریور ماه 1392 و مصوبات پانزدهمین و شانزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو، باید پذیرش حداقل 85 درصد از ظرفیت پذیرش دانشجو در کل کشور در تمام زیر نظام‌های آموزش عالی صرفاً براساس سوابق تحصیلی با ملاک معدل کتبی دیپلم داوطلبان و بدون نیاز به شرکت در کنکور انجام ‌شود.

بنابراین با توجه به مصوبات فوق، پذیرش رشته محل‌های صرفا سوابق تحصیلی مستقل از کنکور انجام خواهد شد و آزمون سراسری برای بقیه رشته محل‌هایی که پذیرش آن ها از تلفیق نمره کنکور و سوابق تحصیلی است برگزار می‌شود.

از سال 98 پذیرش صرفا سوابق تحصیلی با توجه به قوانین و مقررات مربوط مستقیما توسط دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی خواهد بود که محورهای مهم این روش عبارتند از:

1- داوطلبان برای دریافت پذیرش باید، طبق فراخوان دانشگاه‌ها و مؤسسات پذیرنده، مدارک لازم را در زمان تعیین شده به دانشگاه‌ها و مؤسسات ارسال کنند.

2- در این روش داوطلبان می‌توانند به چندین دانشگاه یا مؤسسه پذیرنده موجود در اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درخواست پذیرش دهند ولی در نهایت فقط می‌توانند در یکی از رشته محل‌هایی که با پذیرش آن‌ها موافقت شده است، ثبت‌نام  کنند و ادامه تحصیل دهند.

سوابق تحصیلی برای مهر 98

اطلاعیه به انضمام دفترچه راهنمای پذیرش صرفا سوابق تحصیلی برای کنکور سال 1398 در اواسط بهمن ماه 1397 توسط سازمان سنجش آموزش کشور منتشر خواهد شد.

زمان مراجعه داوطلبان برای اخذ پذیرش رشته محل‌های صرفا سوابق تحصیلی از 20 اسفند 97 تا اواخر مرداد 98 خواهد بود.

داوطلبان متقاضی پذیرش رشته محل‌های صرفا سوابق تحصیلی نیازی به شرکت در کنکور سراسری سال 1398 (که ثبت‌نام آن از 24 بهمن تا دوم اسفند 97 است) ندارند و مطابق اطلاعیه مذکور و اطلاعیه‌های بعدی سازمان سنجش آموزش کشور اقدام کنند.

پذیرش رشته محل‌های صرفا سوابق تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی مطابق ضوابط دیگر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و برای پذیرش در بهمن 97 و مهر 98 نیز همزمان با پذیرش دیگر موسسات است که در اطلاعیه‌های بعدی اعلام خواهد شد.

در خصوص نحوه پذیرش صرفا سوابق تحصیلی در دیگر آزمون‌ها (فنی‌و حرفه‌ای، کاردانی به کارشناسی و  جامع علمی کاربردی اعم از کاردانی و کارشناسی ناپیوسته) متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.کلمات کلیدی خبر : کنکور دانشگاه