پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 32125781 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 51419279
کد خبر : 236768 تاریخ ثبت : 1397/10/6 21:32 نظرات تایید شده : 0

ترکیه: انتظار داریم آمریکا معافیت از تحریم‌ ایران را تمدید کند

خلیج فارس: یک وزیر دولت ترکیه روز پنجشنبه گفت انتظار دارد واشنگتن معافیت آنکارا از تحریم‌ها علیه ایران را تمدید کند.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از فارس؛ ترکیه انتظار دارد یکبار دیگر از تحریم‌های یکجانبه دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا علیه ایران معاف شود.

خبرگزاری بلومبرگ امروز پنجشنبه (۶ دی‌‌ماه/۲۷ اکتبر) به نقل از یک وزیر دولت ترکیه نوشت آنکارا انتظار دارد دولت آمریکا معافیت این کشور از تحریم‌های واردات نفت ایران را تمدید کند.

طبق این گزارش، «روشار پکان»، وزیر تجارت ترکیه در گفت‌وگو با شبکه NTV در آنکارا گفت: «انتظار داریم معافیت ترکیه از تحریم‌ها تمدید شود.» اشاره وی به معافیت موقتی است که دولت آمریکا آبان‌ماه سال جاری، همزمان با از سرگیری تحریم‌های بخش انرژی علیه ایران برای ترکیه صادر کرد.

ترکیه، همانند بسیاری از دیگر کشورها با تحریم‌های آمریکا علیه ایران مخالفت کرده است. «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه پنجشنبه هفته گذشته در یک کنفرانس خبری با «حسن روحانی»، رئیس‌جمهور ایران گفت: «تحریم‌های آمریکا امنیت و ثبات منطقه را به خطر انداخته است.»

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا ۱۸ اردیبهشت‌ماه به طور یکجانبه با نقض تعهدات آمریکا ذیل توافق هسته‌ای برجام کشورش را از این توافق خارج کرد. خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد تحریم‌های هسته‌ای که ذیل این توافق رفع شده بودند در دوره‌های ۹۰ و ۱۸۰ روزه احیا خواهند شد.

ترامپ شامگاه دوشنبه ۱۵ مردادماه با امضای فرمانی رسماً دستور اجرای اولین بسته تحریم‌ها علیه ایران را صادر کرد. دومین بسته تحریم‌ها که بخش‌های کشتی‌رانی، مالی و انرژی ایران را هدف قرار می‌دهند هم از روز ۱۴ آبان‌ماه از سر گرفته شده‌اند.

دولت ترامپ، در این بسته تحریم‌ها از تلاش‌های اولیه برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران عقب‌نشینی کرده و برای چند کشور معافیت از تحریم‌های نفتی صادر کرد.

تصمیم ترامپ در اعمال تحریم‌ها با مخالفت‌های زیادی در سراسر جهان رو به شده است و غیر از رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی، جامعه جهانی با آن مخالفت کرده‌اند.