پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 43997791 تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 21244463
کد خبر : 236307 تاریخ ثبت : 1397/10/4 12:30 نظرات تایید شده : 13
اهالی پایتخت انرژی ایران اسیر تصمیم مرکزنشینان

دردسر نفتی‌ها برای مردم بوشهر در سرمای زمستان

خلیج فارس: اکنون که نفتی ها کمی از مواضع سفت و سخت خود عقب نشینی کرده و برای توزیع نفت سفید بین مردم نرم تر شده اند، فرآیند ثبت نام خانوار، باعث نارضایتی مردمی شده است.

خلیج فارس: استان بوشهر اگرچه میزبان مهمترین تاسیسات صنعت نفت و گاز می باشد و به پایتخت انرژی مشهور شده، اما شوربختانه بسیاری از خانوار این استان برای تهیه چند لیتر نفت سفید و گرم کردن محل زندگی شان با مشکل مواجه اند!

به گزارش «خلیج فارس»؛ از اوایل آبان ماه امسال بود که شرکت پخش فرآورده های نفتی استان بر اجرای بخشنامه ارسالی مرکزنشینان مبنی بر عدم اختصاص نفت سفید به شهر و روستاهای دارای لوله کشی گاز اصرار داشت، اما با رسانه ای شدن مشکلات شهروندان فاقد لوله کشی گاز و اینکه نفتی ها تاکنون در زمینه محدودیت جدیدشان، اطلاع رسانی دقیقی به مردم نکرده اند، این موضوع به تریبون نمازجمعه مرکز استان نیز کشیده شده و هفته قبل نماینده ولی فقیه در استان در خطبه های نمازجمعه تصریح کرد: «به صرف ارسال بخشنامه ای از کشور، نباید مشکلات مردم که توان لوله کشی گاز نداشته اند، نادیده گرفت و از نفت سفید محروم کرد. از این رو امیدواریم شرکت نفت تا جمعه آینده نفت موردنیاز مردم را تامین کند.»

بررسی های «خلیج فارس» نشان می دهد؛ از ابتدای هفته جاری، شرکت پخش فرآورده های نفتی استان از اصرار اولیه اش بر اجرای بخشنامه ارسالی مرکز کشور تا حدود زیادی عقب نشینی کرده و اکنون مقرر شده افرادی که فاقد لوله کشی گاز خانگی هستند، از سهمیه نفت سفید بهره مند شوند.

با این حال، فرآیند زمانبر ثبت مشخصات خانوار در سامانه اینترنتی شرکت نفت و سپس پیگیری از طریق شرکت گاز و جایگاههای سوخت با اعتراضات و گلایه های شهروندان مواجه شده است.

همچنین بررسی های «خلیج فارس» نشان می دهد علاوه بر هزینه های مضاعفی که به مردم بخاطر مراجعه به کافی نت ها بابت ثبت نام نفت سفید تحمیل شده، تردد چندباره بین کافی نت یا دفاتر پیشخوان، شرکت نفت، شرکت گاز (جهت گرفتن تاییدیه عدم اشتراک گاز خانگی) و نهایتا جایگاه معرفی شده برای دریافت سوخت، هزینه های دیگری را بر مردم تحمیل می کند.

برخی شهروندان نیز می گویند: وقتی این مراحل را طی کرده شرکت نفت به آنها گفته به فلان جایگاه سوخت برای دریافت سهمیه نفت سفید مراجعه کنید، مشخص شده که اغلب جایگاه به سامانه شرکت نفت متصل نبوده و باید لیست ها بصورت دستی به جایگاه منتقل شود که معطلی چند ساعته و مراجعه مجدد را برای مردم در پی دارد.

به گفته هم استانی ها، شرایط پیش بینی شده برای دریافت نفت سفید از طریق سامانه اینترنتی عملا مردم را گرفتار کاغذبازی اداری و پرداخت هزینه اضافی کرده، طوری که در کافی نت ها بابت هر عضو خانوار 4 هزارتومان برای ثبت نام در سایت تجارت آسان به کافی نت ها باید پرداخت نموده و چندین بار نیز در مسیر شرکت نفت، شرکت گاز و جایگاه عرضه نفت سفید در تردد باشند.

به گفته آنها، به دلیل اینکه لیست نفرات جدید دارای سهمیه نفت سفید بصورت دستی و تجمیعی به جایگاههای سوخت ارسال می شود، بسیاری از مردم در مراجعات اولیه متوجه می شوتد که نام سرپرست خانوار در لیست مسئول جایگاه برای دریافت نفت سفید وجود ندارد.

ما تنها استانی بودیم که دریافت نفت سفید را تسهیل کردیم!

با همه مشکلاتی که پیش آمده، مدیر شرکت پخش فرآورده های نفتی استان معتقد است که شرایط ارائه نفت سفید به خانوار استان مناسب تر از سایر استان های کشور می باشد.

نیک تاج در تماس تلفنی خبرنگار ما اظهار داشت: ما با پیگیری هایی که داشتیم، تنها استانی بودیم که از مرکز مجوز گرفتیم که افراد فاقد لوله کشی گاز خانگی، سهمیه نفت سفید دریافت کنند، ولی در سایر استان ها ملاک توزیع نفت سفید این است که اگر عملک به درب منزل رفته، خانوار ساکن در آن مشمول نفت سفید نمی شود.

وی درباره مشکلاتی که پیرامون ثبت نام اینترنتی و هزینه های تحمیل شده به مردم وجود دارد گفت: اختلال در سایت تجارت آسان به تهران انتقال داده ایم و قرار است طی امروز تا فردا برطرف شود؛ همچنین افرادی که توان پرداخت هزینه ثبت نام اینترنتی نداشته یا امکان چنین کاری ندارند، می توانند به شرکت نفت منطقه بوشهر و سایر نمایندگی های ما در شهرستان ها مراجعه و فرم های کاغذی را تکمیل کنند تا اطلاعات شان وارد سامانه شده و مجوز سهمیه نفت سفید برای آنها بگیریم.

دردسر نفت برای مردم بوشهر

به نظر می رسد دردسری که مردم بوشهر امسال جهت دریافت نفت سفید متحمل شده اند، نتیجه مدیرانی است که واقعیت های زندگی در استان هایی نظیر بوشهر را به مرکز انتقال نداده یا توان تاثیرگذاری در این خصوص نداشته و نتیجه اش ابلاغ و اجرای بخشنامه هایی می شود که تا اعتراض مردم و برخی تریبون ها شکل نگیرد، امکان اصلاحش فراهم نمی شود.

در ابتدای آبان ماه که برای نخستین بار «خلیج فارس» از بخشنامه شرکت فرآورده های نفتی کشور مبنی بر عدم اختصاص نفت سفید به شهر و روستاهای دارای لوله کشی گاز خبر داد و طی گزارشی این تصمیم را غیرکارشناسی و منجر به نارضایتی بین مردم دانست، توقع بود که مدیریت شرکت نفت استان، استاندار و نمایندگان مجلس با حساسیت بیشتری واقعیت ها را به مرکز انتقال داده تا تصمیمات بهتری در این زمینه گرفته می شد.

به هر روی بسیاری از خانوار اگرچه علمک گاز به منزلشان هم رسیده، ولی توان پرداخت هزینه لوله کشی ندارند، یا ساکن منازل اجاره ای یا سازمانی بوده که اختیار لوله کشی گاز با آنها نیست و محروم کردن شان از دریافت نفت سفید اجحافی آشکار در سرمای زمستان است.

اکنون هم که نفتی ها کمی از مواضع سفت و سخت ماههای گذشته خود عقب نشینی کرده و برای توزیع نفت سفید بین مردم نرم تر شده اند، انتظار می رود فرآیند ثبت نام خانوار محروم از لوله کشی گاز سریع تر و با زمان بسیار کوتاه تری انجام شود، نه اینکه پس از اتمام کاغذبازی های اداری بین شرکت نفت و شرکت گاز، باید 48 ساعت بعد ! به جایگاه عرضه نفت سفید مراجعه کرد.

دست آخر اینکه امیدواریم اتفاق پیش آمده پیرامون نفت سفید تلنگری به مدیران و نمایندگان استان باشد تا در زمان ابلاغ بخشنامه های مرکزنشینان، بیش از آنکه به فکر اجرایی کردن بی نقص آن و ماندن در منصب شان باشند، واقعیت های زندگی مردم را درک کرده و به مرکز انتقال دهند.

در این زمینه
مشکل نفت مردم استان حل شد
بی‌خیالی مسئولان استانی در نبود نفت سفید
گروکشی از بوشهری‌ها همزمان با سرما/ عدم توزیع نفت سفید بدون اطلاع قبلی!