پویاسامانه

کد خبر : 234838 تاریخ ثبت : 1397/9/26 16:28 نظرات تایید شده : 0

واکنش تند مردم به قیمت‌های جدید خودروهای داخلی+جدول

خلیج فارس: شب گذشته قیمت جدید خودرو که همه منتظر اعلام آن بودند توسط برخی منابع آگاه به بیرون درز کرد. قیمت‌هایی که برق از کله مصرف کننده بخت برگشته پراند. 

به گزارش«خلیج فارس» به نقل از فرارو؛ خبرهای موثق حاکی از آن است که در آخرین جلسه مربوط به تعیین فرمول قیمت‌گذاری خودرو که سازمان حمایت میزبانی آن را بر عهده داشته است، مقرر شده نرخ کارخانه‌ای خودرو‌های تولید داخل حداقل ۵۰ و حداکثر ۱۳۰ درصد بالا برود!

واکنش تند مردم به قیمت‌های جدید خودروهای داخلی

شنیده‌ها از افزایش تا 70 درصدی قیمت برخی خودروهای داخلی حکایت دارد

با این حساب، قیمت خودرو‌ها به‌طور میانگین حدود ۷۰ درصد افزایش خواهد یافت و به احتمال زیاد، لیست قیمت‌ها نیز طی این هفته یا نهایتا هفته آتی، اعلام و ابلاغ خواهد شد. اعلام و ابلاغ قیمت‌ها البته توسط ستاد تنظیم بازار انجام خواهد شد، به نحوی که این ستاد، طبق اختیاراتش می‌تواند در لیست ارسالی از سوی سازمان حمایت، دخل و تصرف انجام دهد.

جرئیات بیشتر را اینجا بخوانید.

قیمت احتمالی برخی خودروهای پرتیراژ داخلی بدین شرح است

نام خودرو قیمت پس از افزایش میانگین ۷۰ درصدی قیمت پس از اعمال درصدهای احتمالی
پراید 131 39.500.000 34.500.000
تیبا معمولی 47.000.000 44.000.000
تیبا 2 53.000.000 50.000.000
پژو 405 56.000.000 49.500.000
پژو 206 تیپ 2 61.000.000 61.000.000
پژو 206 تیپ 5 71.000.000 71.000.000
پژو پارس معمولی 69.000.000 69.000.000
سمند EF7 57.500.000 57.500.000
تندر E290 75.000.000 80.000.000

انتشار قیمت‌های احتمالی مد نظر خودروسازان با واکنش‌های تند مردم مواجه شده است. هر چند تا لحظه تنظم این خبر هنوز مرجع رسمی لیست قیمت جدید دو خودروساز داخلی را تایید نکرده است، اما بررسی جدول نشان می‌دهد، قیمت‌های اعلام شده، دقیقا همان قیمت‌هایی هستند که در محافل رسمی و غیر رسمی از دهان خودروسازها شنیده می‌شد.

واکنش تند مردم به قیمت‌های جدید خودروهای داخلی

واکنش‌ها اما از لحظه انتشار خبر آغاز شده است و همچنان نیز ادامه دارد. واکنش‌هایی که طبق معمول برخی نمک دارند و بعضی نفرین و ناله و عده‌ای هم با نگاهی منطقی قیمت‌های جدید را زیر سوال برده‌اند. برخی از کامنت‌ها نیز متاسفانه به دلیل استفاده از الفاظ رکیک و توهین مستقیم به اشخاص  قابل انتشار نبودند. در میان کامنت‌های منتشر شده برخی را با هم می‌خوانیم:

مخاطبی به نام "مصرف کننده بد بخت و بیچاره" با گلایه از قیمت‌های جدید نوشته است: «دریافتی خالص حقوق ما هم آیا ۷۰ درصد رشد خواهد داشت. مانند همیشه خودرو سازان با انحصار اهدایی دولت ومجلس پیروز شدند و مردم عادی و مصرف کنندگان بازنده اصلی گرانی راستی قراره سال دیگه حقوقها را ۲۰درصد اضافه کنند که با کسر بیمه و مالیات و افزایش طبقاتی فکر کنم۱۵ یا ۱۶ درصد به دریافتیمون البته در سال اینده اضافه بشه .....البته با امدن سال ۹۸ خودروسازان به مناسبت حلول سال جدید فکر کنم یک ده پانزده درصدی هم انموقع اضافه کنند به قیمتها .... از مسئولان وزارت صنایع دولتیها نمایندگان ناظر و خاموش و خلاصه همه انها که کاری از دستشان بر میاید ولی نظاره گرند کمال تشکر را داریم.»

"بازیگر میدان سیاست" با لحنی تند نوشته است: «من یه زمانی میگفتم باید از صنعت خودروسازی در ایران حمایت کرد و به همین دلیل باید مانع واردات خودرو شد. ولی الان واقعاً از صمیم قلب امیدوارم و آرزو میکنم که صنعت خودرو در ایران نابود بشه. خود خودروسازها با کاهش عرضه و ایجاد جو روانی این کارو کردن. حالا میگن قیمت کارخانه باید بر مبنای بازار تعیین بشه! واقعاً امیدوارم این ظلم خودروسازان داخلی هر چه زودتر بر این مردم تموم بشه. من شخصاً ترجیح میدم گاری از چین بخرم ولی از این خودروساز بی انصاف داخلی ماشین نخرم.»

برخی از مخاطبان نیز از مردم درخواست کرده‌اند با ایجاد کمپینی، خودروهای داخلی را تحریم کنند. مخاطبی در همین باره نوشته است: «بیش از شصت درصد از تصادفات منجر به فوت مربوط به پراید می باشد. با این حال چرا باید برای این قاتل مبلغ 35 میلیون تومان پرداخت. باید کمپینی تشکیل شود و به خودروهای داخلی نه گفت و تا زمانی که خودروهای داخلی از لحاظ کیفیت و قیمت به سطح قابل قبولی نسبت به خودرهای خارجی نرسید، خریداری نکنیم.»

در بین واکنش‌های مخاطبان اعتراض به سازمان حمایت از مصرف کننده هم کم نیست. برخی به این نکته اشاره کرده‌اند که اگر سازمان حمایت از مصرف کننده، مستقل و به فکر مردم بود این قیمت‌ها را تایید نمی‌کرد. مخاطبی ناشناس با زبان طنز نوشته است: «از همه ...... كه به خاطر تلاش و فكر زياد برای رفاه حال .... زحمت فراوان می‌كشند و از خواب و خوراك باز مانده اند تشكر می‌نمايم.»

واکنش تند مردم به قیمت‌های جدید خودروهای داخلی

در بین نظرات مخاطبان فرارو، بسیاری به عدم تعهد خودروسازهای داخلی در تحویل خودروهای ثبت‌نامی اشاره کرده‌اند و تعلل در تحویل خودروهای ثبت نامی را اعلام قیمت‌های جدید و سپس گران تر فروختن خودرو به مردم می‌دانند. یکی از مخاطبان در همین رابطه نوشته است: «همه چی مشخص شد الا تعهدات قبلی ایران خودرو و سایپا!! چرا شما گوش شنوا ندارید؟!! اصلا بیایید قیمت پژو ۲۰۶ زو بزارید دویست میلیون؛ مصرف کننده خودش تصمیم میگیره بخره یا نخره! اما ایران خودرو یکسال پیش ماشین ثبت نام کرده با نرخ قبلی؛ شش ماه در انجام تعهدات اش تاخیر داره! قطعات رو دپو کرده تا قیمت رو ببره بالا!! این کار اگه کلاه برداری نیست اسمش چیه؟!!!!! چرا کسی بداد مردم و مشتری بیچاره نمیرسه؟!»

-->