پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/08/16 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 9412701 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/10/09 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 2663106
کد خبر : 232518 تاریخ ثبت : 1397/9/13 11:32 نظرات تایید شده : 40
توسط عضو شورای شهر مطرح شد؛

گزارش عجیب از ساخت و سازهای غیرمجاز بوشهر/ عملکرد ضعیف شهربان+تصاویر

خلیج فارس: یکی از اعضای شورای شهر بوشهر با ارائه فیلم هوایی و مستنداتی از ساخت و سازهای غیرمجاز در محلات تنگک ها تصریح کرد: عملکرد پیمانکار شهربان رضایت بخش نیست.

خلیج فارس: یکی از اعضای شورای شهر بوشهر با ارائه فیلم هوایی و مستنداتی از ساخت و سازهای غیرمجاز در محلات تنگک ها تصریح کرد: عملکرد پیمانکار شهربان رضایت بخش نیست.

به گزارش «خلیج فارس»؛ اکبر توسلی در نطق پیش از دستور خود که شهردار نیز حضور داشت، با اشاره به پرداخت ماهیانه 200 میلیون تومان و سالانه حدود 2.5 میلیارد تومان به پیمانکار شهربان برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز اظهار داشت: عملکرد این مجموعه در مقایسه به چندسال پیش که پرسنل شهرداری نسبت به نظارت بر ساخت و سازها مسئولیت داشتند ضعیف تر شده و عملا فرصتی جهت متخلفات بزرگ ساخت و ساز فراهم گردیده است.

وی یکی از دلایل این اتفاق را نبود نظارت موثر بر پیمان ها در شهرداری بوشهر دانست و گفت: صرفا به پیمانکار اعتراض نیست، بلکه ضعف مجموعه شهرداری درخصوص نظارت بر پیمانکار نیز باعث ضرر به زیرساخت های شهری مرکز استان شده است.

عضو کمیسیون عمران و معماری شورای شهر بوشهر با ارائه تصاویر هوایی و مقایسه ساخت و سازهای بدون مجوز در محلات تنگک ها در فاصله اردیبهشت و آبان امسال، تصریح کرد: این اتفاقات طبیعی و عادی نبوده و یک تلنگر است بابت فشاری که در حال حاضر برای تمدید و یا انعقاد قرارداد جدید شهربان به وجود آمده است. من به جد عرض می کنم که فسادهای عجیب و غریبی هم در طول این یکسال چه زمان انعقاد قرارداد و چه در طول مدت قرارداد شهربان رخ داده است.

وی ادامه داد: آیا ما و مردم از معاونت معماری و شهرسازی شهرداری بندر بوشهر غیر از صدور پروانه ساختمانی چیز دیگری می بینیم؟ آیا این معاونت هم فقط همین وظیفه را دارد یا نظم و هماهنگ سازی سیما و منظر شهری هم در ماموریت هایش است که نادیده می گیرند و ما تا حالا چیزی از این معاونت ندیده ایم. اگر قرار بر صدور پروانه باشد که شهرداری ها رده پایین تر مرکز استان هم مثل بوشهر پروانه ساختمانی صادر می کنند ولی آیا ما هم همین را می خواهیم؟

وی در ادامه کلیپی پخش کرد که بصورت مقایسه ای، تصویربرداری هوایی آبان ماه از طریق هلی شات با تغییرات روی داده با تصاویر گوگل ارت در فاصله زمستان گذشته و ابتدای امسال تطبیق داده شده بود.

از حاشیه های این گزارش، درخواست دهدار رییس شورای شهر از شهردار بوشهر جهت رسیدگی به این تخلفات و رسیدگی به عملکرد شهربان بود.

وی همچنین نسبت به صدور سند از سوی اداره ثبت اسناد استان برای املاک فاقد پایان کار شهرداری انتقاد کرد و خواستار پیگیری این مشکل توسط شهردار شد.

خورشیدیان معاون شهرسازی شهرداری نیز که در جلسه حضور داشت، گفت: همه این تخلفات را به کمیسیون ماده 100 می بریم، ولی از اعضای شورا خواهش داریم اگر آماده اجرای حکم تخریب شدیم، سفارشی به ما صورت نگیرد و همراهی کنند.

عبدالخالق برزگرزاده عضو شورا در واکنش به این اظهارات گفت: چرا شهرداری اجازه ساخت و سازهای خلاف و بدون اصول را می دهد و بعد می خواهد با رای کمیسیون ماده 100 و مشکلات اجتماعی به سراغ حکم تخریب برود و مردم را با شورای شهر درگیر کند؟ پس گشت نظارت ساختمانی چه می کند؟

خورشیدیان معاون شهردار بوشهر هم پاسخ داد: پلیس در جاده ها هم حضور دارد، آیا تخلفی از سوی رانندگان رخ نمی دهد که انتظار دارید با حضور شهربان، تخلف ساختمانی نداشته باشیم؟ شما در انبار شهرداری ببنید چقدر فرغون و بیل بابت تخلفات ساختمانی جمع شده است.

با این حال برزگرزاده تصریح کرد: عملکرد شهربان سلیقه ای بوده و ممکن است یک کوچه را چند بار بررسی کرده و محله ای دیگر رها کرده اند که ممکن است نیت خاصی پشت آن باشد. درحالی که می توان بجای گشت های بدون برنامه شهربان، به شکل هدفمند و مشخص تر تخلفات را رصد کرد و مثلا در ورودی تنگک ها نیروهایی داشت که خودروهای مصالح ساختمانی را رصد کنند.

توسلی عضو شورا هم خطاب به معاون شهرسازی شهرداری اظهار داشت: در کنار گوش شهرداری و روبروی رستوران میداف 4 دهنه مغازه ایجاد شده که مطابق نقشه تفصیلی شهر نیست، آن وقت می خواهید بجای پیشگیری، پرونده را به کمیسیون ماده 100 بفرستید که رای تخریب به جریمه نقدی مبدل شده و آن جریمه هم مشخص نیست جه زمانی واریز می شود.

نهایتا شهردار بوشهر دستور رسیدگی به گزارش ارائه شده از سوی این عضو شورا و عملکرد شهربان را داد.

از حواشی این جلسه اظهارات روح الله نصرتی نایب رییس شورا بود که در حین گزارش توسلی معتقد بود افرادی که در رکود پیش آمده، در تنگک ها ساخت و ساز می کنند به شهر کمک کرده اند.

این درحالی بود که توسلی یادآور شد طی ماههای اخیر پروانه های صادر شده از سوی شهرداری کمتر از تعداد انگشتان دو دست بوده و این تغییرات بصورت غیرمجاز رخ داده که ناشی از ضعف عملکرد پیمانکار شهربان بوده است.

-->