پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 40681342 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/02/14 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 3588441
کد خبر : 232350 تاریخ ثبت : 1397/9/12 16:41 نظرات تایید شده : 8
در انفعال و سکوت شیلات بوشهر

وعده معاون استاندار: ماهی ارزان می‌شود

خلیج فارس: شیلات استان بوشهر درقبال اعتراضات پیرامون گرانی ماهی در انفعال کامل به سر برده و مدیرکل آن با بیان اینکه ماهی جزو کالاههای اساسی نیست که امکان تعیین قیمت مصوب برای آن باشد، گفته منعی در خصوص جابجایی ماهی بین استان ها نداریم.

خلیج فارس: افزایش قیمت ماهی، خرید این آبزی را برای ساحل نشینان بوشهری دشوار کرده و مصرف آن را در سبد غذایی اهالی استان کاهش داده است.

به گزارش «خلیج فارس»؛ این موضوع در شرایطی می باشد مردم انتظار دارند با همه دشواری های زندگی در مرز و تحمل رطوبت و گرمای بالا، دست کم آبزیان با قیمت مناسب به دست آنها برسد، نه اینکه این ماده پروتئینی روز به روز گرانتر شده و از سفره آنها حذف شود.

از سوی دیگر، مالکان شناورهای صیادی با اشاره به گرانی ادوات صید خصوصا در پی نوسانات ارزی ماههای اخیر، می گویند: در این شرایط ناچار به عرضه ماهی با قیمت گرانتر یا صادرات آن به کشورهای همسایه می باشند تا درآمد بالاتری کسب کنند.

اما پرسش اینجاست که در ازای سوخت یارانه ای که به شناورهای صیادی داده می شود، انتظار می رود دست کم نیمی از صید در بازار استان عرضه شود تا عرضه آن با قیمت مناسب، کمکی به اقتصاد خانوار و حفظ این ماده پروتئینی در سفره مردن استان نماید.

با این همه، شیلات استان بوشهر درقبال اعتراضات پیرامون گرانی ماهی در انفعال کامل به سر برده و مدیرکل آن با بیان اینکه ماهی جزو کالاههای اساسی نیست که امکان تعیین قیمت مصوب برای آن باشد، درخصوص صادرات ماهی صید شده در استان به خوزستان و صادرات آن به عراق گفته منعی در خصوص جابجایی ماهی بین استان ها نداریم.

زنده بودی درخصوص اینکه با توجه به گرانی ماهی، بوشهری ها چگونه به ماهی ارزان دسترسی پیدا کنند، آدرس پروژه های پرورش ماهی در قفس را می دهد که بررسی ها نشان می دهد پروژه سد رئیسعلی دلواری مربوط به شرکت پلیمر امسال به نتیجه نرسید و پروژه ای دیگر در تنگستان هم گزارشی پیرامون عرضه تولیدات ماهی در قفس آن در بازار استان منتشر نشده است.

حالا معاون سیاسی امنیتی استاندار بوشهر وعده ارزان شدن ماهی را داده که باید دید چه ضمانت هایی برای تحقق این مهم وجود دارد؟

گرانی ماهی اجحاف در حق بوشهری ها است

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر با اشاره به اینکه کاهش عرضه ماهی در بازار استان باعث افزایش قیمت آن شده گفت: با توجه به طول مرزدریایی این استان با خلیج فارس خالی بودن بازار ماهی فروشان از این محصولات و تعطیلی بیشتر مغازه ها زیبنده استان نیست.

مجید خورشیدی در نشست با مسئولان شیلات و جمعی از تعاونی های صیادی استان بوشهر بیان کرد: وقتی حقوق بگیران و کارگران افزایش حقوقی نداشته اند، گررانی روز به روز ماهی قابل توجیه نیست، ضمن اینکه افزایش قیمت ماهی در مقایسه با گوشت توجیه پذیر نیست زیرا گوشت از خارج استان بوشهر تامین و تنها در این استان کشتار می شود ولی اینکه دریا درکنار مردم باشد ولی ماهی آن وارد بازار نشود، پذیرفتنی نیست.

وی با بیان اینکه بالا بودن نرخ برخی ماهی ها اجحاف و ظلم به مردم استان است خطاب به تعاونی های صیادی بوشهر گفت: در صورتیکه قیمت ماهی تنظیم نشود، مصوبه ممنوعیت صادرات صید و محدودیت روزهای صید در استان با قدرت اجرا می شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر اضافه کرد: با توجه به اینکه 25 تا 30 درصد از ذخایر گوشت و مرغ در اختیار دولت است و در زمان کمبود به عنوان تنظیم بازار از این ذخایر استفاده می شود انتظار می رود بخشی از صید به وسیله تعاون روستایی به صورت تعادلی خرید و در زمان کمبود از این ظرفیت استفاده شود.

وی همچنین برضرورت کنترل گلوگاه شهید موسوی دیلم و جلوگیری از انتقال هرگونه محموله ماهی به سمت خوزستان تاکید کرد.

وی خطاب به شرکت پخش فرآورده های نفتی استان بوشهر اظهار داشت: در صورتیکه تحویل در زمینه سهمیه سوخت یارانه ای به شناورهای صیادی تبعیضی بین صیادان استان و استان های دیگر وجود دارد بررسی و مشکل را برطرف کند.

«خلیج فارس» امیدوار است وعده معاون استاندار برای کاهش قیمت ماهی عملی شده و این آبزی به سفره هم استانی ها برگردد؛ قطعا این رسانه پیگیر عملی شدن این مهم خواهد بود.

در این زمینه
کمبود و گرانی ماهی در بوشهر/ سفره کشورهای همسایه رنگین از ماهیان جنوب
گرانی قیمت ها، ساحل نشینان بوشهری را در حسرت ماهی قرار دادکلمات کلیدی خبر : ماهی گرانی مجید خورشیدی