پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 40679219 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/02/14 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 3586323
کد خبر : 232274 تاریخ ثبت : 1397/9/12 21:06 نظرات تایید شده : 0

کاهش اعتمادبه‌نفس کودک با عدم آگاهی والدین نسبت به شب اداری

خلیج فارس: متخصص جراح کلیه و مجاری ادراری بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان گفت: شب اداری در کودکان عارضه وخیمی نیست اما عدم آگاهی کافی والدین نسبت به مواجه‌شدن با آن زمینه کاهش اعتمادبه‌نفس کودک را در آینده فراهم سازد.

به گزارش «خلیج فارس»؛ دکتر مصطفی نبی زاده گفت: صبر و حوصله والدین در انجام روش‌های درمانی توسط متخصص مربوطه نکته بسیار مهمی است.

دکتر نبی زاده با بیان اینکه شب‌ادراری عارضه وخیمی نیست، افزود: در تعریف علمی، شب‌ادراری تخلیه مثانه در موقع خواب کودک است که طبق معیارهای dsm_IV دو بار در هفته و حداقل ۳ ماه اتفاق می‌افتد.

وی خاطرنشان کرد: شب‌ادراری شامل دو نوع اولیه و ثانویه است که شب‌ادراری اولیه به شکلی است که از بدو تولد کودک اختیار ادراری نداشته است؛ اما شب‌ادراری ثانویه در طی دوره‌های بعد از ۶ سالگی رخ می‌دهد که کودک حداقل ۶ ماه مشکلی نداشته اما مجدداً دچار شب‌ادراری شده است.

دکتر نبی زاده خاطرنشان کرد: شب‌ادراری کودکان از سن 6 سالگی به بعد نیاز به ارزیابی، بررسی و درمان دارد.

متخصص جراح کلیه و مجاری ادراری بیمارستان امام خمینی(ره) کنگان تصریح کرد: میزان شیوع شب‌ادراری در هفت‌سالگی ۱۰ درصد و دوازده‌سالگی ۳ درصد  است که در پسرها دو برابر دخترها شیوع دارد.

دکتر نبی زاده گفت: این عارضه می‌تواند علل مختلفی همچون ژنتیک، اختلال خواب، تأخیر رشد و تکامل، اختلال ترشح هورمون ADH، عفونت ادراری و اختلالات مجرای ادراری را به همراه داشته باشد.

وی عنوان کرد: شب‌ادراری زمینه خانوادگی نیز دارد و در صورت سابقه شب‌ادراری در هر دو والد، شیوع آن در فرزندان ۷۷ درصد و در صورت سابقه در یک والد شیوع آن در کودک ۴۳ درصد است.

دکتر نبی زاده یادآور شد: داروهایی مانند اسید والپروئیک، کلوزاپین و تئوفیلین نیز می‌تواند علت بروز این عارضه باشد که جهت بررسی و درمان نیاز به ویزیت متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و معاینه کودک و انجام اقدامات تشخیصی درمانی است.

دکتر نبی زاده اضافه کرد: نکته‌ای که در درمان کودک قابل‌توجه است، صبر و حوصله والدین در انجام روش‌های درمانی زیر نظر پزشک است.