پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 21103877 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 19469210
کد خبر : 230527 تاریخ ثبت : 1397/9/2 14:50 نظرات تایید شده : 0

مجلس درگیرکارهای هیچ و پوچ شده است

خلیج فارس: مشکلات اقتصادی و از سوی دیگر گسترش فساد اقتصادی در جامعه مشکلات عدیده ای را خصوصا برای اقشار ضعیف بوجود آورده است و البته این فرصت را برای بخشی از مسوولین و کارشناسان فراهم کرده است که با توجه به جایگاه و تخصص خود به ارزیابی وضعیت فعلی و ارایه راهکار برای خروج از آن بپردازند. مثلا تعدادی از نمایندگان مجلس از نبود برنامه و نظارت درست توسط دولت انتقاد دارند و آن را عامل بسیاری از مشکلات فعلی عنوان می‌کنند؛ اما از سوی دیگر بخشی از نمایندگان به عملکرد خودشان هم انتقاد داشته و معتقدند علاوه بر نبود برنامه توسط دولت مجلس هم درگیر کارهای هیچ و پوچ شده است تا با این حرف مصداق ضرب المثل “یک سوزن به خودت بزن و یه جوالدوز به بقیه” باشند.

به گزارش«خلیج فارس»؛ محمد حسن نژاد در گفت و گو با شفقنا در انتقاد به نوع عملکرد دولت و مجلس در وضعیت فعلی اظهار کرد: دولت متاسفانه کمی بیخیال وضعیت اقتصادی شده است که در آن شکی نیست و متاسفانه برای اقتصاد مملکت اصلا برنامه‌ای ندارد و از سوی دیگر مجلس هم آنقدر درگیر کارهای هیچ و پوچ شده است که کار مهمش که باید در رأس امور و ریل گذاری باشد را انجام نمی دهد.

مجلس درگیر کارهای هیچ و پوچ شده است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: ما یک کاری کردیم که همه فکر می‌کنند نماینده مجلس مسوول این است که فلان چاله و خرابی را درست کند. در نتیجه، نماینده ای که بشود پادوی درست کردن لوله و چاله، وضعیت مملکت همین می شود.

نماینده ای که بشود پادوی درست کردن لوله و چاله، وضعیت مملکت همین می شود

احمد انارکی محمدی دیگر عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در این زمینه گفت: یکی از اشکالات کار این بود که ما سال ها تجربه ‌ی تحریم را داشتیم و می دانستیم چه اتفاقی می افتد اما آمادگی لازم را برای دور جدید تحریم ها نداشتیم و وقتی که حتی اسم تحریم‌ها آمد یک جو روانی اتفاق افتاد و کشور بسیار از آن صدمه دید.

مملکت از اسم تحریم بسیار صدمه دید

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه بی تدبیری عامل بسیاری از اتفاقات اخیر بود، اظهار کرد: حتی تلویزیون ملی خودمان نتوانست این را تبیین کنند که قرار است چه اتفاق بیفتد و همواره شعارهای کلیشه ای دادیم درحالی که هیچ راهبردی نداشتیم و به نوعی دچار خود تحریمی شدیم. اما صحبت مستقیم رییس جمهور در ثبات اخیر تاثیر زیادی داشت. اگر این ثبات ادامه داشته باشد و تدبیر دولت، مجلس و قوه قضاییه به خوبی انجام شود می‌توان شرایط را تغییر داد. اما نباید خودسری وجود داشته باشد چون ما در بعضی از بخش ها شاهد خودسری هستیم که به این مشکلات دامن می زند.

در بعضی از بخش ها شاهد خودسری هستیم

نماینده مردم انار و رفسنجان نظارت را راهکار مهم خروج از وضعیت فعلی دانست و اظهار کرد: من فکر می‌کنم نظارت راهکار درستی است و نباید این فرصت را بدهیم که سوء استفاده صورت بگیرد و برخورد سلبی هم نمی تواند نتیجه دلخواه را داشته باشد. زیرا اگر سیستم درست باشد نیازی به این برخوردها نیست. اشکال کار ما این است که سیستم نداریم و خودمان هر طوری دلمان می خواهد دستور می دهیم و تصمیم گیرنده هستیم.

برخورد سلبی هم نمی تواند نتیجه دلخواه را داشته باشد

علی بختیار دیگر نماینده مجلس و نماینده مردم گلپایگان در مجلس با بیان اینکه دستگاه قضایی در مبارزه با فساد باید جدیت داشته باشند گفت: قطعا باید با فساد برخورد جدی صورت بگیرد اما برخوردهای مقطعی قطعا اثرات سوء خودش را خواهد داشت. تا زمانی که ما در کشور به سمت یک نظام شفاف حرکت نکنیم و شفافیت در لایه های مختلف مدیریتی، اجرایی و سامانه هایی که امروز در اختیار داریم اتفاق نیفتد شاهد کاهش فساد نخواهیم بود.

برخوردهای مقطعی قطعا اثرات سوء خودش را خواهد داشت

عضو کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: تقریبا در همه کشورهای دنیا همچون ما که دچار معضل بزرگی به نام مفاسد اقتصادی بودند شفافیت راهکار اساسی این کشورها بوده که توانستند آن را مدیریت کنند. مردم از کارگزاران نظام انتظار دارند که در این زمینه برخورد جدی صورت بگیرد و حتی برخوردی که مردم می‌خواهند نسبت به کارگزارانی است که به اموال عمومی دست اندازی می کنند.

مردم خواستار برخورد با کارگزارانی هستند که به اموال عمومی دست اندازی کردند

بختیار تعدد دستگاه‌های نظارتی را مانعی بر سر راه کاهش فساد دانست و خاطر نشان کرد: هر چه بودجه دستگاه های نظارتی را افزایش دهیم و دستگاه های نظارتی را غول پیکرتر کنیم آثار مطلوبی در کاهش فساد نخواهد داشت. این را در چند نوبت تجربه کردیم که تعدد دستگاه‌های نظارتی و بزرگ تر شدن آنها باعث کُند شدن چرخ حرکت نظام اجرایی کشور خواهد شد.

-->