پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 22006314 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 20370123
کد خبر : 229326 تاریخ ثبت : 1397/8/26 09:32 نظرات تایید شده : 0

جوک‌های خاشقچی از تلویزیون و حقیقتی که پنهان مانده است

مصطفی داننده

یکی از جوک‌های متداول این روزهای فضای مجازی مربوط به قتل خاشقچی و پوشش آن در تلویزیون و رسانه‌های ایران است. بیایید چند مورد آن را مرور کنیم:

* ما تو تلویزیون یه خلاصه اخبار داریم که تیراندازی آمریکاست و قتل خاشقچی، یه مشروح اخبار داریم که جزییات قتل خاشقچی و تیراندازی تو آمریکاست، یه تحلیل و تفسیر خبر داریم که بررسی پیامدهای قتل خاشقچی و تاثیر آن بر تیراندازی آمریکاست.

*الان خانواده خاشقچی زنگ میزنن صداوسیما میگن بخدا ما خودمونم فراموشش کردیم کوتاه بیاید.

*‏زدن در و دیوار استادیوم آزادی رو شیکافتن ۶تا دستشویی جدید و بدون استفاده پیدا کردن! خدا شاهده یکم دیگه به شکافتن ادامه بدن میتونن از اون لا لوا جنازه خاشقچی رو هم پیدا کنن تا دیگه صداوسیما دست از سر ما برداره.

*‏اگه عربستانیا فکر کردن که میتونن با انداختن هواپیمائه بویینگ اندونزی حواس مارو از مرگ خاشقچی دور کنن کور خوندن.

جوک‌های خاشقچی و تلویزیون و حقیقتی که پنهان مانده است

 

شاید این جوک‌ها خنده دار به نظر بیاد اما دنیای سیاست، جوک نیست. ایران و عربستان رسما مقابل هم قرار گرفته‌اند و دوران پر تنشی را سپری می‌کنند. هیچگاه تا این اندازه روابط این دو کشور پر نفوذ در خاورمیانه تیره نبوده است.

همانطور که رییس دفتر مقام معظم رهبری در یکی از سخنرانی‌های خود اشاره کرده بود« بین ما و این‌ها دریای خون است»

در این شرایط نمی‌شود از ایران انتظار داشت در ماجرای قتل خاشقچی ساکت بماند و نظاره گر فعالیت دیگر کشورها باشد. حالت ایران مثل فوتبالیستی است که جلوی یک گل خالی قرار گرفته که باید از آن استفاده کند. گل نکردن این توپ سرزنش دارد نه گل کردن آن.

ایران نباید اجازه دهد این آتش خاموش شود و هرگاه دید ماجرای قتل خاشقچی در حال کم رمق شدن است باید در آن بدمد تا دوباره شعله بگیرد.

عربستان قبل از قتل خاشقچی و بعد از آن را مقایسه کنید تا متوجه منظور این نوشتار شوید. آنها قبل از قتل فجیع این خبرنگار، مست قدرت بودند و خود را سوار بر شتری می‌دیدند که در حال گذر از خاورمیانه است. آنها تصور می‌کردند که دیگر هیچ کشور با توجه به حمایت‌های آمریکا و کشورهای اروپایی توان رویایی با آل سعود را ندارد. ماجرای خاشقچی اما تمام این رویاها را بر باد داد.

عربستان هرچه رشته بود بنبه شد.

آنقدر ماجرای خاشقچی باید داغ بماند تا عربستان مجالی برای کارهای دیگرش نداشته باشد. ترکیه را نگاه کنید. از این ماجرا بیشترین بهره را برد. عربستان رسما یکی از رقبای ترکیه در منطقه بود. اردوغان با اتخاذ یک سیاست درست توانست بهترین و بیشترین بهره را از این موضوع ببرد.

رسانه‌های دنیا را نگاه کنید. اگر در ایران اتفاقی بیفتد، تا ماه‌ها به آن می‌پردازند و آن را در صدر اخبار نگه می‌دارند. حالا نمی‌شود از ایران انتظار داشت که به راحتی از کنار این موضوع بگذرد.

این نکته را هم نباید فراموش کرد که رسانه‌های ایران به خاشقچی به چشم یک همکار نگاه می‌کنند و پوشش اخبار او شاید تنها کاری باشد که از دستان‌شان بر می‌آید.

منبع: عصرایران

کلمات کلیدی خبر : تلویزیون عربستان ایران
-->