پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 28692919
کد خبر : 227820 تاریخ ثبت : 1397/8/17 18:22 نظرات تایید شده : 0

‌وزیر ارشاد در جم: ‌«تعزیه» تنها هنر ایرانی ‌‌بی‌مانند در جهان است+عکس

خلیج فارس: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه همه هنرها در نوع خودش نمایه‌هایی در جهان دارد گفت: هنر تعزیه تنها هنر ایرانی است که در جهان بی مانند است.

‌وزیر ارشاد در جم: ‌«تعزیه» تنها هنر ایرانی ‌‌بی‌مانند در جهان است

به گزارش«خلیج فارس» به نقل از تسنیم؛ سید‌عباس صالحی عصر امروز در مراسم اختتامیه دومین سوگواره تعزیه‌خوانی کشوری در جم با تسلیت ایام دهه آخر ماه صفر، یکی از شاخص‌های ایرانی را مهر و محبت داشتن به اهل بیت(ع) دانست و اظهار داشت: مهر و محبت اهل بیت(ع) در جان و وجود همه ایرانیان ریشه دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برگزاری پیمایش در خصوص عشق و علاقه مردم به اهل بیت(ع) افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این پیمایش را در هر دوره برگزار می‌‌کند که در جمع بندی آخرین پیمایش در سال 1395 بیش از 77 درصد مردم ایران عنوان علاقه خیلی زیاد به اهل بیت(ع) دارند اعلام کرده‌اند و این پیمایش در همه ادیان و مذاهب در ایران مورد توجه قرار گرفته است.

وی، با اشاره به این موضوع که  مردم برخی از استان‌ها علاقه‌مندی آنان به خاندان ائمه اطهار(ع) بیش از میانگین کشوری است خاطر نشان کرد: بر اساس بررسی‌های انجام شده در پیمایش یاد شده بیش از 97.4 درصد مردم استان بوشهر علاقمندی خود را به ائمه اطهار(ع) اعلام کردند که 20 درصد از میانگین کشوری بالاتر است.

صالحی،  با بیان اینکه صددرصد مردم استان بوشهر مهر و محبت اهل بیت(ع) در جانش به عنوان یک نمایه و شاخصه مطرح شده گفت: صددرصد بوشهری‌ها مهر و محبت به ائمه اطهار(ع) در جانشان به عنوان یک مشخصه ، نماد و هویت جا گرفته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: ایرانیان با این نگاه اهل بیت(ع) پیوند خورده‌اند و در ایام ماه محرم و صفر با این دیدگاه با ائمه اطهار(ع) پیوند می‌خوردند.

وی، یکی از این نمایه‌ها در پیوند ایرانیان با اهل بیت(ع) را هنر تغزیه خوانی دانست و تصریح کرد: تعزیه به عنوان سنت هنری، دینی، آیینی قرن‌ها در کشور دوام دارد و نمایشی از مهر به اهل بیت(ع) است.

صالحی تصویرسازی و تجسم‌سازی  مهر محبت اهل بیت(ع) در یک فضایی که بیننده و تماشاگر را به تاریخ وصل کند را  هنر تعزیه دانست و گفت: این هنر تماشاگر را به تاریخ پیوند می‌زند و اهل بیت(ع) را در زمان معاصر نشان دهد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، هنر تعزیه را بی‌مثال و بی‌مانند دانست و تصریح کرد: همه هنرها در نوع خودش نمایه‌هایی و مشابهی در جهان دارد ولی هنر تعزیه تنها هنر ایرانی است که در جهان بی مانند است.

وی‌ با بیان اینکه هنرهای تجسمی، موسیقیایی، آوایی و نمایشی مشابهی در نوع خودش در هنرهای بشری دارد گفت: هنر تعزیه که مختص ایرانی است نشان دهنده مهر و محبت ایرانیان به اهل بیت(ع) است.

صالحی با بیان اینکه  هنر تغزیه با مردم پیوند و ریشه دارد و در کنار مردم حرکت می‌کند افزود: شهرستان جم یکی از قطب‌های تعزیه در ایران است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: هر چند شهرستان جم با عنوان مختلفی شناخته می‌شود ولی یکی از عناوین درخشان آن هنر تعزیه شهرستان جم است.

 وی قدمت تعزیه‌خوانی در شهرستان جم را بیش از 2 قرن دانست و افزود: هر‌کس در این مسیر گام برمی‌دارد با شهدای دشت کربلا پیوند می‌خورد.

صالحی با تاکید بر توجه به حل مشکلات فرهنگی و هنری استان بوشهر گفت: با بررسی مشکلات گوناگون هنری و فرهنگی امید می‌رود زیرساخت‌های این حوزه در مناطق مختلف استان بوشهر از جمله شهرستان‌های جنوبی تامین شود.کلمات کلیدی خبر : عباس صالحی تعزیه جم