پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 21812891 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 20176993
کد خبر : 227586 تاریخ ثبت : 1397/8/15 19:27 نظرات تایید شده : 2

میرسلیم در دانشگاه خلیج فارس: دولتمردان به توان داخلی اعتقادی ندارند

خلیج فارس: مراسم گرامیداشت 13 آبان در دانشگاه خلیج فارس بوشهر برگزار شد.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از دانشجونیوز؛ این برنامه که در سالن دانشکده مهندسی نفت دانشگاه خلیج فارس شروع شد همراه با حضور و سخنرانی سید مصطفی میرسلیم کاندیدای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بود.

سید مصطفی میر سلیم در این نشست گفت: انقلاب ما تودهنی به استکبار جهانی بود و این برای جبهه استکبار غیر قابل تحمل بود بخاطر همین برنامه ریزی جهت سرکوب یا انحراف انقلاب کردند. پس از تسخیر لانه جاسوسی از اسناد کشف شده مشخص شد چه برنامه هایی برای سرنگونی و دفن این انقلاب داشتند به همین خاطر امام آن را انقلاب دوم نامیدند. بزرگان ما وظیفه خود را با پرچم داری امام خوب انجام دادند و حالا نوبت شما نسل سوم انقلاب است که با کوشش خود این انقلاب را به اهداف خود برسانید.

کاندید دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در مورد اقدامات استکبار ستیزانه جمهوری اسلامی افزود: باید منظور از استکبار مشخص شود . وقتی می گوییم استکبار منظور فقط آمریکا نیست . بلکه نظامی است که می خواهد سلطه خود را بر دنیا حفظ کند و نماینده ارشد آن آمریکاست. رییس جمهورهای آمریکا مجریان این نظام استکباری هستند. آن ها برای کل دنیا نقشه و برنامه دارند و همینطور برای خاورمیانه که نقش ایران در این قسمت برجسته است. وقتی ایران نخواهد در نقشه آن ها بازی کند مشخص است که مشکل سازی می کنند.

مردم ما نیز این مسیر را با اکثریت آرا در 12 فروردین 58 انتخاب کردند. جمهوری اسلامی یعنی مردم سالاری دینی . اما این مسیر برای استکبار دلچسب نبود و به شگردهای مختلف که طی سالیان متمادی دنبال شده تا رسیده به امروز، به دنبال مشکل تراشی برای این انقلاب بوده اند. این انقلاب مردمی با مدیریت رهبری به اسم خمینی که از لحاظ عرفان و خداشناسی و اعتقاد سرآمد بوده به ثمر نشسته و خداوند حافظ و حامی این نظام است. تا زمانی که ما پرچم خداپرستی و آزادگی و نفی سرسپردگی را به دست داریم معلوم است که استکبار برای ما مشکل می آفریند. این آیه قرآن است که اگر شما خدا را یاری دهید خداوند شما را یاری می دهد و اگر شما را یاری دهد ظالمان بر شما تسلط نخواهند یافت. این وعده خداوند است.

استاد دانشگاه امیرکبیر در مورد امکان برقراری رابطه با آمریکا به عنوان سردمدار استکبار جهانی بیان کرد: نه فقط ایران که دنیا گرفتار شر آمریکاست و اگر نتوانند خود را از دست آمریکا نجات دهند باید مصیبت های زیادی را تحمل کنند. مصداق آن تراکنش بسیار عظیم تجارت اسلحه در دنیاست. در سال قبل 1700 میلیارد دلار هزینه تجارت اسلحه در دنیا بوده که آمریکا یک تنه با 34 درصد این تراکنش بزرگترین تاجر این صنعت در دنیاست. در حالی که بودجه ایران حدود 100 میلیارد دلار است. این صنعتی اشتغالزا برای آمریکاست که کارخانه های آنها شبانه روزی فعالیت دارند. اسلحه ها برای زنده نگه داشتن صحنه جنگ در دنیاست. مناطقی در دنیا هستند که به صورت سنتی همیشه درگیر نزاع هستند و تا اختلاف نباشد این درگیری ها بوجود نمی آید. در خاورمیانه به طور کلی همیشه محل درگیری است و اسرائیل برای ایفای همین نقش در خاورمیانه بوجود آمده است. بین هندوستان و پاکستان و چین ، در آفریقا هم همینطور، نکته جالب این که در این صحنه های درگیری فروشنده اسلحه آمریکاست و به دو طرف نزاع اسلحه می فروشد. آمریکا اختلاف را بوجود می آورد و صحنه نزاع را گرم نگه می دارد. در همین سال های اخیر در منطقه خودمان ، در ایران ، افغانستان ، عراق ، سوریه ، بحرین ، یمن . درآمد و ماندگاری آمریکا در ایجاد اختلاف و درگیری و زنده نگه داشتن نزاع و فروش اسلحه است . با این حال آیا دنیا می تواند از دست آمریکا در امان باشد؟ 50 درصد سلاح های آمریکا در خاورمیانه به فروش می رسد بنابراین باید در خاورمیانه جنگ باشد. آن ها ما را به جان هم می اندازند که ذخایر نفتی و گاز را بیشتر استخراج کنیم و از فروش آن اسلحه بخریم که به جان هم بیفتیم . آیا ما میتوانیم با چنین کسانی به تفاهم برسیم که ذاتا به دنبال نابودی ما هستند. مذاکره و تفاهم باید در شرایط مساوی باشد و آزادگی طرف ها پذیرفته شود. کسانی که فکر می کنند می شود با آمریکا سر میز مذاکره نشست و سود برد در اشتباهند. اوباما و ترامپ فرقی ندارند . همه مجری نقشه استکبارند برای به ذلت کشاندن ملت ما.

ما وقتی به قدرت لایزال الهی ایمان داشته باشیم از اسلحه و تجهیزات دشمن هراسی نخواهیم داشت و مادامی که به این باور اعتقاد داشته باشیم شاخ آمریکا را خواهیم شکست.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد درباره برجام و خروج آمریکا از آن گفت: نکته اول اینکه اگر دموکرات ها هم رای می آوردند نتیجه برجام همین می شد . چون دست های استکبار پشت پرده است ، فرقی بین دموکرات ها و جمهوری خواهان نیست.

نکته دوم این که بوق تبلیغاتی غرب بسیار قوی عمل میکند و بر اذهان مردم دنیا تسلط دارد . ما در رسانه های آن ها محکوم به بی منطقی و خشونت طلبی بودیم . در طول مذاکرات مظلومیت این نظام و بی منطق و مستکبر و زورگو بودن آمریکا برای دنیا ثابت شد. با این مذاکرات به دنیا ثابت شد که ما با معیارهای اسلامی دنبال بمب اتم نیستیم و به فتوای رهبرمان تولید سلاح های کشتار جمعی حرام است. آن ها نمی گذاشتند دنیا این را بفهمد لذا با این رفت و آمد ها و این مذاکرات حقانیت ما و قلدری آمریکا ثابت شد و از این منظر مذاکرات نتیجه مثبت داشت. الآن هم که آمریکا از برجام خارج شده و ما به دنبال گرفتن حق خودمان هستیم دنیا این را می فهمد که حق با جمهوری اسلامی است.

نکته سوم این که آمریکا از ما کینه دارد و یک تنه خواهان اجرای تحریم هاست . به دنبال این است که بقیه کشورها را هم مجبور به اجرای تحریم ها کند. کشورهای اروپایی هم به دنبال نفع اقتصادی خودشان هستند ولو به حقانیت ما اعتقاد داشته باشند . خدای آن ها دلار است. شرکت های اروپایی مثل رنو ، توتال ، پژو و بقیه در حالی از ایران خارج می شوند که می گویند حق با ایران است و به دنبال راه حل هستیم ولی منافع ما در آمریکا بیشتر از ایران است . سیاسیون اروپایی به همین حد از برجام هم راضی هستند و نمی خواهند ایران از برجام خارج شود ولی نمی خواهند ایران بیشتر از این در برجام توفیق کسب کند.

میرسلیم در باره علت اصرار دولتمردان به ماندن در برجام گفت: علت این امر به عدم باور دولتمران بر توانایی داخلی و خودکفایی برمی گردد. این همه جوان و دانشجوی با استعداد و مخترع  در کشور داریم اما دولتمردان معتقدند که اگر این توافق به هم بخورد ما توان انجام هیچ کاری را نداریم. کسی که به ابتکار و نوآوری اعتقادی نداشته باشد نمی تواند با تکیه به داخل کار را پیش ببرد. مسئولی که باور و تجربه نداشته باشد در این شرایط جنگ اقتصادی کاری به پیش نخواهد برد.

ما در کشور حدود 75 درصد خودکفا هستیم و با تکیه بر دانش داخلی می توانیم این کمبود را هم جبران کنیم . در صنعت 30 درصد وابستگی داریم که آن هم در فناوری است نه دانش. ما در اوایل انقلاب درصد بالایی وابستگی داشتیم حتی در مواد خوراکی. ولی تلاش کردیم ، حمایت کردیم ، تولید انبوه کردیم تا به این حد از خودکفایی رسیده ایم. ما توانستیم پس می شود. بدون آمریکا هم می شود چون توانستیم و تجربه کردیم.

مهندس میرسلیم علت شرایط بد اقتصادی را ناشی از سیاست های دولت دانست و افزود: من این کار دولت را به عمد و خیانت نمی دانم. سیاست دولت کنترل تورم از راه انقباض بود. کاهش توان خرید مردم که در نهایت یا منجر به انباشته شدن کالاها در انبارها می شود و یا سرعت افزایش تولید کاهش می یابد. در سال 93 تا 95 تورم مهار شد ولی به قیمت تعطیلی کارخانه ها و بیکار شدن کارگران . مهار تورم به قیمت رکود و از کار افتادن اقتصاد بود. این راه را نباید می رفتیم . به کار افتادن این 70 درصد کارخانه های تعطیل شده و رونق تولید و بازگشت به شرایط سال 92 به این سادگی نیست. سال 97 شاهد رکود و تورم با هم هستیم و باید منتظر تورم 50 درصدی باشیم.

راه چاره در رسیدن به بنگاه های اقتصادی است که در حال از پا در آمدن هستند و این از پخش کردن یارانه ها بین مردم مهم تر است. ما در هدفمندی یارانه ها فقط بند پرداخت یارانه را اجرا کرده ایم که این خود تورم زاست.

در این شرایط جنگ اقتصادی تنها راه مبارزه رونق تولید و رسیدن به خودکفایی است. راحت ترین راه فروختن نفت خام است که در زمان تحریم نفت به مشکل برمی خوریم. به نظر من اشتباه در انتخاب مسیر درست اقتصادی عامل این وضعیت بد اقتصادی است. سیاستی که منجر به رکود و بیکاری شود مهلک است و باید جلوی آن گرفته شود.

در پایان به علت کمبود زمان فقط به سوال دو نفر از دانشجویان پاسخ داده شد:

آیا در دوره بعد کاندید می شوید؟

افتخار ما این است که تا آخرین نفس خدمتگذار مردم باشیم ولی به نظر من فرصت باید در اختیار جوانان قرار بگیرد.

از نظر شما شرایط مطلوب مذاکره منوط به شکستن شاخ آمریکا و استکبار است . آیا در این شرایط سیاسی و اقتصادی چنین امری امکان پذیر است؟

ما با دنیا که قطع رابطه نکردیم . با همسایگان و دیگر کشورها مراودات سیاسی و اقتصادی داریم. اما شرط مذاکره این است که در شرایط مساوی باشد و غیر از این به جایی نمیرسد. در سال 54 ما هم فکر میکردیم آیا می شود انقلاب بشود با این قدرت طاغوت و آمریکا. اما شد. شما ناامید نباشید.

در آخر هم از طرف مسئولین دانشگاه و دانشجویان هدیه ای به رسم یادبود به مهندس میرسلیم اهدا شد.

-->