پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/02/21 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 2044475 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/02/14 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 3223847
کد خبر : 227458 تاریخ ثبت : 1397/8/15 11:16 نظرات تایید شده : 1

ظریف: ایران از گفتگو با آمریکا استقبال می‌کند اگر ترامپ تغییر رویه دهد

خلیج فارس: محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در گفتگو با روزنامه آمریکایی یو‌اس‌ای‌تودی اعلام کرده برای انجام گفتگو‌ها میان ایران و آمریکا ضروری نیست که دولت متفاوتی در آمریکا سرکار بیاید بلکه کافی است دولت فعلی رویکرد خود در برابر ایران را تغییر دهد.


به گزارش«خلیج فارس» به نقل از فرارو؛ ظریف تصریح کرده که اگر ترامپ رویکرد خود را تغییر دهد، ایران از گفتگو‌ها با آمریکا استقبال خواهد کرد. رئیس دستگاه دیپلماسی ایران گفت: "ما به یک توافق با آمریکا رسیدیم که توافق دو صفحه‌ای نیست بلکه ۱۵۰ صفحه است. آمریکا تصمیم گرفت از آن خارج شود".
 
ظریف: ایران از گفتگو با آمریکا استقبال می‌کند اگر ترامپ تغییر رویه دهد

ظریف افزود: "تقصیر ما نیست که آمریکا شریک مذاکراتی قابل اعتمادی نیست. این مشکلی است که جامعه بین المللی با آن مواجه است".

ظریف در گفتگو با این روزنامه از لزوم روی کار آمدن یک "رویکرد متفاوت" در آمریکا سخن گفته است. وقتی که یواس‌ای‌‎تودی از او خواست که جزئیاتی در این باره بگوید؛ وی عنوان کرد: "من معتقدم که انسان‌ها می‌توانند تغییر کنند. این دولت (ترامپ) می‌تواند رویکرد متفاوتی داشته باشد. ما مایل هستیم که تا پایان این رویکرد منتظر بمانیم".

ظریف با بیان اینکه آمریکا از همه اعضای جامعه بین المللی می‌خواهد که حقوق بین الملل را نقض کنند، افزود: "ایران به تحریم‌ها عادت کرده است. ما تقریبا برای ۳۹ سال، تحت تحریم بوده‌ایم".
 
ظریف از بدعهدی دولت ترامپ گلایه کرده و با اشاره به توافقاتی که دولت او از آن‌ها خارج شده است؛ خاطرنشان کرد: "احترام متقابل با احترام گذاشتن به خودتان؛ احترام گذاشتن به امضای‌تان و احترام گذاشتن به قول‌تان آغاز می‌شود".
 
وزیر خارجه در این گفتگو، که در شهر آنتالیای ترکیه انجام شده، به مسائل خاورمیانه و تنش‌ها با عربستان هم پرداخته است. از اوایل ماه اکتبر، سعودی‌ها به دلیل کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد، در کنسولگری عربستان در استانبول، با فشار بین المللی سهمگینی مواجه شده‌اند.
 
ظریف ضمن متهم کردن عربستان به دست داشتن در آشوب جهانی، تلویحا به خاشقجی اشاره کرد: "متاسفانه، یک شخص به شکل بسیار وحشیانه‌ای به قتل رسیده است".
 
دپلمات ارشد ایران ادامه داد:" چه کسی طالبان را ایجاد کرد؟ شهروندان چه کسی در حملات ۱۱ سپتامبر نقش داشتند؟ چه کسی از داعش در سوریه حمایت کرد؟ چه کسی غیرنظامیان یمن را بمباران می‌کند؟ چه کسی (نخست‌وزیر لبنان) را ربود و او را برای سه هفته در اسارت نگه داشت؟... به همه این واقعیت‌ها نگاه کنید".
 
به گفته ظریف، آمریکا نه تنها (بوسیله متحد عربستان بودن) گزینه اشتباهی را انتخاب می‌کند، بلکه غرب سیگنال اشتباهی را ارسال می‌کند و به خانواده آل سعود می‌گوید که شما می‌توانید از مسئولیت قتل قسر در بروید.
 
در رابطه با سازوکار ویژه اروپا برای تسهیل تجارت با ایران، ظریف گفت: "سازوکار ویژه، یک اقدامی است که به عنوان گام اول برای تعامل با وضعیت ایران به طور اختصاصی طراحی شده است. اما هدف نهایی آن صرفا محافظت از تجارت بین ایران و اروپا؛ یا میان ایران و شرکای ثالث، نیست بلکه در واقع (هدف آن) محافظت از خودشان (اروپایی‌ها) در برابر فشار آمریکا است".