پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/12/28 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 594601 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 45284922
کد خبر : 227355 تاریخ ثبت : 1397/8/14 18:00 نظرات تایید شده : 0

رهاسازی زنبورهای آفت کش در مزارع دشتستان

خلیج فارس: مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: برای کنترل و مبارزه بیولوژیک با آفات گوجه فرنگی یک میلیون و 500 هزار زنبور براکون و 500 گرم زنبور تریکوگراما در مزارع گوجه فرنگی دشتستان رهاسازی شد.

به گزارش «خلیج فارس»؛ احمد سبحانی بیان کرد: یکی از مهمترین محصولات خارج از فصل در استان بوشهر گوجه فرنگی است که در نواحی مختلف این استان کشت می شود.

وی افزود: کشاورزان برای مبارزه با آفات و جلوگیری از زیان دیدن محصولات خود به سمپاشی روی این محصول روی می آورند که ضررهای زیادی برای طبیعت و انسان دارد.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان اضافه کرد: یکی از روش های مبارزه با آفات استفاده از عوامل کنترل بیولوژیک مانند زنبورهای براکون و تریکوگراما است که به عنوان از بین برنده کرم های برگ و میوه خوار در مزارع گوجه فرنگی مورد استفاده قرار می گیرد.

وی ادامه داد: زنبور براکون بزرگی و قدرت پروازی خیلی خوبی دارد که بار رهاسازی در سطح مزارع  با تخم گذاری روی کرم های آفات باعث از بین رفتن آنها می شود.

سبحانی گفت: زنبور تریکوگراما نیز با اختلال در کار تخم های حشرات و از بین بردن آنها مانع تولید و زاد و ولد آفت ها می شود.

وی با اشاره به مزایای استفاده از این روش بجای استفاده از سم در مزارع افزود: استفاده از این زنبورها علاوه بر کاهش هزینه ها باعث جلوگیری از چندین نوبت سم پاشی متوالی در مزارع و تولید محصولات سالم می شود.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه این طرح ترویجی و طی سه مرحله انجام می شود اضافه کرد: استان بوشهر 12 هزار و 500 هکتار سطح زیر کشت گوجه فرنگی دارد که در 3 هزار هکتار از این اراضی از زنبورهای آفت کش استفاده می شود.

استان بوشهر با تولید 650 هزار تن گوجه فرنگی خارج از فصل رتبه نخست تولید این محصول در کشور را دارد.
منبع:خبرگزاری صداوسیما