پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 43522806 تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 20770648
کد خبر : 227344 تاریخ ثبت : 1397/8/14 13:50 نظرات تایید شده : 1

اقامتگاه «کپر» در مناطق ساحلی بوشهر ایجاد می‌شود

خلیج فارس: سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر با اشاره به تبدیل توانمندی‌های روستاها به ظرفیت اشتغال‌زایی و گردشگری گفت: اقامتگاه «کپر» در مناطق ساحلی بوشهر ایجاد می‌شود.

به گزارش«خلیج فارس»؛ ارغوان مهدی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با تاکید بر شناسایی ظرفیت‌های مهم روستایی اظهار داشت: استان بوشهر دارای روستاهای توانمندی در بخش‌‌‌های جلگه ای ، ﮐﻮﻫﭙﺎﯾﻪ‌ای و ﮐﻮﻫﺴﺘﺎﻧﯽ، عشایری و ساحلی است که بر اساس قابلیت‌های آنها طرح‌‌های گردشگری و اشتغال‌زایی تدوین و اجرایی می‌شود.

وی از اجرای طرح بوم گردی و گردشگری در 24 روستای استان بوشهر خبرداد و افزود: امسال 24 روستا به عنوان هدف گردشگری انتخاب شده که در آنها با همکاری بخش خصوصی طرح‌های بوم گردی سنتی و محلی اجرا می‌شود.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر با اشاره به اینکه با همکاری مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری بوشهر پایش در این روستاها انجام می‌شود گفت: در این راستا توانمندی‌های روستاهای استان بوشهر به ظرفیت گردشگری و اشتغال‌زایی تبدیل می‌شود.

مهدی‌زاده با اشاره به آسیب‌شنایی در عرصه‌های مختلف به ویژه تولیدات صنایع دستی افزود: کارگاه‌های آموزشی ویژه دهیاران در طرح‌های بوم‌گردی روستایی در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه براساس ظرفیت‌‌های روستایی باید طرح بوم‌گردی اجراء شود خاطر نشان کرد: برخی روستاها در کوهستان، بخشی جلگه‌ای، کوهپایه‌‌ای و برخی هم در ساحل قرار دارند که بر اساس استقرار روستاها باید طرح بوم‌گردی اجراء شود.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر تاکید کرد: اقامتگاه‌های روستایی که در کوهستان و مناطق جلگه‌ای قرار دارند با اقامتگاه روستاهای ساحلی بسیار متفاوت است چراکه در مناطق ساحلی اقامتگاه «کپر» ایجاد می‌شود که با  اقامتگاه‌های دیگر روستاها متفاوت است.

مهدی‌زاده به جایگاه و اهمیت اجرای طرح بوم‌گردی پرداخت و افزود: ایجاد واحدهای بوم گردی در روستاها سبب می‌شود علاوه بر حفظ بافت سنتی و ماندگاری خرده‌فرهنگ‌ها، تمایل گردشگران به حضور در این مکان‌ها افزایش و زمینه رونق اقتصادی و معیشتی در روستاها فراهم شود.

وی، به اجرای طرح اقامتگاه بوم گردی در فقیه حسنان دشتی پرداخت و گفت: وجود مناظر طبیعی، نزدیکی به پدیده‌ها و آثاری مانند گنبد نمکی، محرابه و کلوت‌های مند و از جمله ویژگی‌های دهکده گردشگری فقیه حسنان است که گردشگران بسیاری از آن دیدن کردند.