پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/04/30 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 4000994 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/05/12 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1496328
کد خبر : 226610 تاریخ ثبت : 1397/8/9 19:46 نظرات تایید شده : 7
به انگیزه اعلام رتبه اول استان بوشهر در میزان بارندگی نرمال

سالی که نکوست، از «پاییز»ش پیداست!

خلیج فارس: تاکنون چند سامانه بارشی موثر بخش هایی از استان خصوصا مناطق ساحلی را تحت پوشش قرار داده که می تواند نوید بخش سال زراعی پرآبی برای کشاورزان استان باشد.

حسن فریدونی‌نیا

همیشه گفته اند سالی که نکوست از بهارش پیداست، اما اینجا در استان بوشهر سال نکو از پائیزش هویداست. فصلی که اگر با بارندگی خوبی همراه شود بهاری دل انگیز و محصولی پربار خواهد داشت.
 
در بررسی تاریخچه نخستین باران پائیزی در استان بوشهر از سال ۹۰ تاکنون، خوشبختانه سال آبی جاری از لحاظ شروع بارندگی رکوردار می باشد.

در زمان مورد اشاره، تنها در ۲۹ مهر ۹۱ شاهد نخستین بارش پائیزی بوده ایم و باران پاییزی سایر سالها در آبان شروع شده، درحالیکه امسال بارش های استان بوشهر از ۸ مهرماه آغاز شد و در مقایسه با سال آبی گذشته، بارندگی ها ۵۰ روز زودتر رخ داد.


 
البته در روزهای نخستین مهر، مدیرکل جدید هواشناسی استان بوشهر پائیز پربارش و بیش از حد نرمال را به هم استانی ها نوید داده بود، موضوعی که صحت آن اکنون با گذشت چهل روز از پاییز بیشتر نمایان می شود.

بنا به گزارش سازمان هواشناسی کشور، میانگین بارش در استان بوشهر در ماه نخست سال زراعی جاری نسبت به میانگین بلندمدت بیش از ۱۰۰ درصد افزایش داشته است.

از سویی دیگر، امسال بیشترین افزایش بارش کشور (در مقایسه با وضعیت نرمال) مربوط به استان بوشهر با ۱۰.۴ میلیمتر بوده است.

اگرچه مراد از بارش در حوزه کشاورزی بارش های موثر است اما خوشبختانه تاکنون چند سامانه بارشی موثر بخش هایی از استان خصوصا مناطق ساحلی را تحت پوشش قرار داده که می تواند نوید بخش سال زراعی پرآبی برای کشاورزان استان باشد.

براساس اطلاعات دریافتی، درصد افزایش بارش ایستگاههای هواشناسی استان تا به امروز در مقایسه با میانگین بلندمدت رشد قابل توجهی داشته است.

مثلا بارندگی در دیلم ۹۲۰۲ درصد، برازجان ۴۹۶۲ درصد، گناوه ۳۶۷۴ درصد، جزیره خارک ۳۶۰۲ درصد، دیر ۱۹۶۴ درصد، عسلویه ۱۵۹۶ درصد، خورموج ۱۳۸۲ درصد، ریگ ۱۳۱۴ درصد، بوشهر ۷۹۲ درصد، جم ۷۶۹ درصد، اهرم ۴۵۰ درصد و کنگان ۴۱۸ درصد از ابتدای مهرماه در مقابسه با دوره درازمدت افزایش داشته است.

علیرغم این حجم از بارش، برخی کارشناسان هواشناسی معتقدند اکنون که در نیمه پائیز هستیم، اعلام این مطلب که بارندگی برای این فصل به مقدار نرمال و یا فرانرمال است، خیلی مطلوب نیست و باید فرصت داد تا پائیز بگذرد.

شکی نیست که این گفتار بر دوراندیشی بنا شده اما نباید فراموش کرد که غالبا بارش های استان در نیمه دوم این فصل اتفاق می افتد و از سویی دیگر مدل های پیش یابی هواشناسی و چشم انداز پیش بینی ها حکایت از عبور سامانه های پربارش بر روی استان طی آبان و آذر دارد.

به هر روی آنچه تاکنون از سال آبی جاری گذشته و می توان با قطعیت راجع به آن نگاشت اینکه تقریبا در همه ایستگاه های هواشناسی استان، مجموع بارش ها به نسبت میانگین بلندمدت بیش از نرمال ثبت شده و ما این را به بهانه داشتن سالی نکو به فال نیک می گیریم.