پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 32087080 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 51380639
کد خبر : 226332 تاریخ ثبت : 1397/8/7 16:34 نظرات تایید شده : 0

پلمب فروشندگان ویزای ٦٠٠هزار تومانی عراق

خلیج فارس: سازمان حج و زیارت از مراجع قانونی درخواست کرد شرکت‌هایی که در اربعین ویزای عراق را گران فروخته‌اند، پلمب شوند.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از ایسنا؛ یک ماه از آغاز فروش ویزای عراق با نرخ دولتی می‌گذرد؛ قیمت این ویزا که به انگیزه پیاده‌روی اربعین صادر می‌شود با خدماتی چون بیمه، امداد و هلال احمر و حق کارگزار ترکیب شده و ٢٣٤ هزار و ۸۷۵ تومان است. با این حال برخی شرکت‌ها این ویزا را با این ترفند که فوری ارائه می‌شود، به سه برابر نرخ دولتی می‌فروشند.

کانون فعالیت این شرکت‌ها در اطراف سفارت عراق در تهران است و معمولا خود را با عنوان ارائه‌دهنده خدمات کنسولی این سفارتخانه معرفی می‌کنند. نرخ متعارف ویزا در این دفاتر بیش از ۶۰۰ هزار تومان است، با این حال ازدحام جمعیت در اطراف این دفاتر که فاصله‌ای هم با سفارت عراق ندارند، زیاد است. خیلی‌ها با این واهمه که ممکن است دیگر نتوانند ویزای عراق را تهیه کنند، حاضر شده‌اند این مبلغ را بپردازند.

مجتبی کریمی ـ رییس اداره روادید و گذرنامه وزارت خارجه ـ پیش از آغاز ثبت نام اربعین گفته بود: «قرار است این شرکت‌ها از طریق سامانه «سماح» برای گرفتن ویزا اقدام کنند.» این اظهارات گویای آن است که شرکت‌های حاشیه سفارت عراق هم امکان دریافت ویزای عراق به نرخ دولتی و با ارز نیما را داشته‌اند. با این حال بررسی‌ها و مشاهدات ایسنا نشان می‌دهد این شرکت‌ها از همان ابتدا، ویزا را با وعده «صدور فوری» به نرخ ۶۰۰ هزار تومان فروخته‌اند.

این درحالی است که کریمی اظهار کرده بود: «روادید فوری معمولا در فاصله یک تا ۲۴ ساعت صادر می‌شود، بنابراین سفارت عراق به همه متقاضیان خود روادید فوری می‌دهد، در نتیجه تفاوتی بین دفاتر زیارتی ایران و شرکت‌های وابسته به سفارت عراق در ارائه خدمات ویزا وجود ندارد.»

حمید محمدی ـ رییس سازمان حج و زیارت ـ نیز در یک نوبت اظهارنظر درباره فعالیت این شرکت‌ها و فروش ویزای ۶۰۰ هزار تومانی اربعین، نخست منکر چنین مساله‌ای شده و بعد هم گفته بود:‌ «این اتفاق در دفاتر غیرمجاز رخ می‌دهد.»

با این حال این شرکت‌ها در یک ماه گذشته بدون هیچ مزاحمت و مانعی به فعالیت خود ادامه داده‌اند و حالا در آستانه اربعین، مرتضی آقایی ـ‌ مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و نظارت بر امور عتبات سازمان حج و زیارت ـ  اطلاع داد که سازمان حج و زیارت به مراجع ذی‌ربط درخواست داده است این شرکت‌ها را که به فروش ویزا با نرخی خارج از مصوب اقدام کرده‌اند پلمب کنند.کلمات کلیدی خبر : ویزای عراق اربعین پلمپ