پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/12/28 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 426473 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 45117049
کد خبر : 226182 تاریخ ثبت : 1397/8/6 22:36 نظرات تایید شده : 13
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر در «خلیج فارس»:

افزایش چندبرابری پرونده‌های تخلفات صنفی بوشهر/ معادن جدید در استان فعال می‌شود

خلیج فارس: رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر به همراه برخی از معاونان خود، ضمن بازدید از هفته نامه و پایگاه اطلاع رسانی «خلیج فارس»، با مدیرمسئول و خبرنگاران این رسانه درخصوص حوزه تحت مسئولیت به گفتگو و تبادل نظر پرداخت.

خلیج فارس: رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر به همراه برخی از معاونان خود، ضمن بازدید از هفته نامه و پایگاه اطلاع رسانی «خلیج فارس»، با مدیرمسئول و خبرنگاران این رسانه درخصوص حوزه تحت مسئولیت به گفتگو و تبادل نظر پرداخت.

به گزارش «خلیج فارس»؛ سید حسین حسینی محمدی که در این دیدار با همراهی معاونان توسعه تجارت، بازرسی، مدیران اصناف و روابط عمومی همراهی می شد، به مدت دو ساعت به طرح مسائل حوزه صنعت، معدن و تجارت در استان پرداخت.

افزایش 231 درصدی ارزش پرونده های تخلفات صنفی در استان

وی در ابتدای این نشست و درخصوص پرسشی پیرامون نوسانات قیمتی در بازار کالاها گفت: تغییرات شدید در نرخ ارز زمینه ساز مشکلاتی در این حوزه شد و در کشور نیز ضرورت فعال شدن بیشتر بازرسی ها مورد توجه قرار گرفت، طوری که طی ماه گذشته از اداره به معاونت ارتقا یافته و به منظور تقویت آن اقداماتی در کشور صورت گرفته است.

حسینی محمدی ادامه داد: براساس گزارش های مستند، حجم فعالیت های بازرسی از تخلفات صنفی در استان افزایش چند برابری داشته، طوری که به موازات نوسانات ماه های گذشته، ارزش پرونده های تشکیل شده طی 7 ماهه امسال از تخلفات صنفی، 231 درصد رشد داشته است.

وی افزود: 25 قلم کالا نظیر لبنیات، کاغذ و... مشمول ارز 4200 تومانی شده، از سویی مابقی نیز از طریق ارز نیمایی که قیمت رقابتی و متعادل تر از بازار آزاد می باشد تامین ارزی می شود که این شناور شدن منابع تامین، شرایط نظارت بر بازار و قیمت ها را دارای حساسیت مضاعف و کنترل قیمت ها را با دشواری هایی همراه ساخته است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یادآور شد: تعداد بازرسان ما محدود و واحدهای صنفی هم بسیار است، از این رو از مردم تقاضا داریم موارد اعتراض خود در زمینه گرانفروشی، کم فروشی و مواردی از این دست را به شماره تلفن 124 که بصورت شبانه روزی فعال می باشد اطلاع دهند. ما نیز به طور میانگین طی کمتر از 40 دقیقه بازرسان خود را برای بررسی به واحد صنفی اعزام خواهیم کرد، هرچند برخی موارد طی 5 دقیقه نیز صورت گرفته است.

معادن جدید در استان

وی در بخش دیگری از این نشست با اشاره به اینکه اغلب معادن استان طی سالهای اخیر به وضعیت اشباع و عدم فعالیت رسیده و ضرورت تنوع بخشی به معادن استان جدی تر شده، گفت: محصولات اصلی معدنی استان شامل گچ، ماسه، سنگ لاشه و مارون به عنوان ماده اصلی تولید سیمان است که 60 درصد این معادن غیرفعال شده اند، ضمن اینکه ساخت و سازها متحول شده و مانند گذشته به مصالح ساختمانی سنتی وابسته نمی باشد.

حسینی محمدی ادامه داد: پس از سالها پیگیری، موضوع اکتشافات معادن جدید بیتومین، فسفات و بوکسید در استان به نتیجه رسید و توانستیم در سال 95 مصوبه هیات دولت در این خصوص اخذ شده و شرکت دولتی ایمیدرو را برای نخستین بار وارد استان کرده تا برای فاز شناخت در این خصوص فعالیت کند.

وی افزود: خوشبختانه پس از دوسال، فاز شناخت این معادن در دشتی و تنگستان به نتیجه رسید و اکنون پیگیر سرمایه گذار جهت اقدامات تکمیلی هستیم، ضمن اینکه در برخی موارد شرکت ایمیدرو برای حضور در فاز بعدی اعلام آمادگی کرده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تصریح کرد: با فعال شدن معادن بیتومین و فسفات در آینده نزدیک، استان بوشهر صاحب معادن طبقه 2 می شود و ضمن تنوع بخشی به معادن استان، اشتغال در این بخش توسعه خواهد یافت.

سختگیرانه ترین نظارت بر کارت های بازرگانی در بوشهر اجرایی می شود

این مقام مسئول در پاسخ به سوالی درباره چالش کارت های بازرگانی یکبار مصرف و نبود نظارت موثر بر فعالیت اتاق بازرگانی استان گفت: اگر در گذشته این کارت های یکبار مصرف برای واردات بیشترین استفاده را داشت، طی ماههای اخیر برای صادرات رونق گرفته تا در صورت های حسابرسی و پرداخت مالیات یا اجرای تعهد برای بازگرداندن ارز اعمال نشود، از این رو حساسیت ها در این خصوص باید وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: یکی از سختگیرانه ترین نظارت ها بر کارت های بازرگانی در بوشهر اجرایی کرده ایم و با گمرک برای شناسایی کارت های صوری هماهنگی هایی انجام شده؛ همچنین بیش از 400 کارت بازرگانی طی ماه گذشته ابطال کرده ایم. با این حال برخی موارد جهت نظارت بهتر بر کارت های بازرگانی از دست ما خارج است و پیشنهادات خود را به وزارتخانه ارائه کرده ایم. مثلا تجاری که متقاضیان کارت بازرگانی را تضمین می کنند، مسئولیت این موضوع را باید بپذیرند. همچنین علاوه بر روال فعلی، برای صدور کارت بازرگانی به شکل مشخصی اهلیت سنجی متقاضیان باید صورت بگیرد.

انتقال فعالیت ال جی از بوشهر حدود 500 فرصت شغلی ازبین برد

در این نشست، ابوالقاسم محمدزاده معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خاطرنشان کرد: تسهیل تجارت به شکل رسمی و قانونی زمینه های قاچاق کالا و تجارت زیرزمینی را کاهش می دهد، از این رو تلاش برای تقویت این مهم ضرورت دارد.

وی افزود: به عنوان مثال زمانی که شرکت ال جی فعالیت های خود را برای ترخیص کالاهایش در بوشهر به نقطه دیگری از کشور انتقال داد و دلیل آن را برخی موانع و سختگیری های فراتر از سایر نقاط برای ترخیص کالاها دانست، حدود 500 فرصت شغلی از بین رفت، درحالی که شرکت های بزرگ قاعده بازار را رعایت کرده و باید زمینه های حضورشان را فراهم کرد.

این مقام مسئول همچنین یکی از اتفاقات در حوزه کسب و کار استان را سهم بالای فعالیت های خدماتی در مقابل تولید دانست و گفت: 70 درصد صنوف استان توزیعی می باشند و فعالیت های دیگر به حاشیه رفته، طوری که در بوشهر با کمبود برخی مشاغل نظیر مکانیکی خصوصا خودروهای جدید مواجه ایم و باید با کمک هنرستان ها، زمینه توجه به مشاغلی از این دست را تقویت کرد.

http://pgnews.ir/gozaresh/uploads/p1cql5j0gg1o5unc9b5gec319vq3.jpghttp://pgnews.ir/gozaresh/uploads/p1cql5j0gg156a181p1c461fk01dkfn.jpg

تصاویر بیشتر اینجا ببینید