پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/04/30 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 507995 تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 26378811
کد خبر : 225816 تاریخ ثبت : 1397/8/5 08:53 نظرات تایید شده : 5
غلامعلی زارعی

هواداران تدبیر و امید محدود می‌شوند؟

شهامت و جسارت و خطر کردن‌های جوانان برای ساختن آینده ای بهتر، خانه نشینان پا به سن گذاشته و منفعل نسل پیش را یک بار دیگر با پرچم تدبیر و امید به اتاق راهبری اجرایی کشور بازگرداند.

دولت تدبیر و امید اما بدون برنامه راهبردی مشخص برای اداره کشور و تنها با تکیه بر توان ذاتی یکی دو وزیر امتحان پس داده، کرسی های اجرایی را با افراد و احزاب نزدیک و دور خود به اشتراک گذاشت، بلکه بتواند به اندکی از وعده‌هایی که داده بود عمل کند.

سیاستهای لحظه ای و ضد و نقیض و ناهماهنگی در اتاق فرمان دولت هر چند در چهار ساله اول چندان عیان نشد اما با شروع دولت دوازدهم رخ نمود و تبعات آن دامنگیر جامعه شد.

سیاست گماردن استانداران غیر بومی در استانها با شروع به کار دولت دوازدهم از اولین برنامه‌هایی بود که در کنار ناهماهنگی و ضعف تیم اقتصادی دولت، زمینه را برای چیرگی منتقدان و ایجاد تفرقه در بدنه اجتماعی هوادار دولت، مهیا کرد.

ناآشنایی برخی از استانداران با جو سیاسی و اجتماعی استانها و مشاوره نگرفتن از نیروهای مورد اعتماد و وفادار به آرمان دولت، به سرعت کرسی های اجرایی در پهنه کشور را از دلسوزان دولت و مردم گرفت.

عافیت طلبی و اتخاذ سیاست حفظ خویشتن از سوی برخی از کارگزاران دولت و عدم پافشاری دولت بر آرمانهای ترسیمی خود باعث شده کمتر کسی پای آرمان تدبیر و امید باقی بماند و در نتیجه هزینه ها بر فعالان اجتماعی و سیاسی آوار شود.

برخی از مدیران کم تجربه نیز که با لابی های عمو و دایی به سمتهای اجرایی سطح بالا رسیده بودند، آرمانی برای حفظ نداشتند تا سپر عدم تحمیل هزینه ها بر فعالان مردم شوند.

در بوشهر نیز با انفعال و بی برنامگی سه تن از نمایندگان استان که تحت عنوان لیست امید به کرسی مجلس رسیدند، سکان استانداری بوشهر از بین تمامی گزینه های مطرح شده به گراوند رسید.

او هر چند در کارنامه اجرائیش سوابق فرمانداری ایلام، مدیر کل سیاسی انتظامی استانداری ایلام، فرمانداری دهلران، فرمانداری ایوان، معاونت مدیرکل سیاسی وزارت کشور و معاونت سیاسی و فرهنگی استانداری بوشهر را داشت و توقع می رفت با کمک گرفتن از نمایندگان احزاب اصلاح طلب و فعالان اجتماعی و سیاسی بوشهر سکان اجرایی استان را حداقل تا سالیان پایانی دولت در دست هوادارن آرمان و اندیشه دولت نگه دارد اما با انتخاب های عجولانه در بدنه اجرایی استانداری و شهرستانها عملا راه را برای حذف امیدواران باز گذاشت.

خروج وزیران در پایتخت از کابینه دولت، در استان بوشهر نیز معادل داشت و برخی از مدیران کل و مدیران شهرستانی هوادار دولت از شورای مدیران خارج شدند تا مدیریت استان بیش از پیش به سمت جریان غالب احتمالی در سالهای پیش رو غش کند.

در مباحث اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی نیز استانداری بوشهر کارنامه پر و پیمانی برای دفاع ندارد.

انبوه طرح های عقب مانده از برنامه، رکود و ایستایی طرح های زیرساختی و عدم تامین اعتبارات لازم برای شروع یا ادامه پروژه ها، عمران شهری و روستایی را در استان بوشهر با چالش جدی مواجه کرده است.

ضعف استان در تعامل با نفت و مواجهه با مولفه های توسعه بومی، رشد شاخص های توسعه را کند کرده و علاجی برای بیکاری نیروی کار در استان بوشهر تدارک ندیده است.

با وجود باقی ماندن زمانی بیش از یک سال تا انتخابات مجلس یازدهم، رقابتهای منطقه ای و بده و بستان های پیش از موعد انتخابات، انسجام  و تمرکز نمایندگان بر موضوعات ضروری استان را به هم زده است.

در این هنگامه کرسی های موثر استان یکی پس از دیگری از نیروهای موثر دولت پس گرفته می شود و مدیران ناآشنا با احوال استان در حال استقرار هستند.

سکوت رسانه ها و روشن نشدن چراغهای هشدار برای اداره کنندگان استان از سوی نخبگان و فعالان، ادامه این راه بی سرانجام را بدون مانع کرده است.

خالی شدن بدنه اجرایی استان از هواداران دولت یکی از مهمترین استانهای حامی تفکر اصلاح طلبی در جنوب کشور را بدون پرداخت هزینه عمده به فتح جریان منتقد دولت در می آورد.

سکاندار استان اگر در روزهای پیش رو به عواقب این نوع مواجهه با موضوعات استان نیندیشد، خودش و تمامی بدنه اجتماعی هوادار دولت را با آینده ای نامعلوم رویاروی خواهد کرد.کلمات کلیدی خبر : غلامعلی زارعی