پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 32527623 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 51820437
کد خبر : 225456 تاریخ ثبت : 1397/8/2 12:30 نظرات تایید شده : 0

"هشدار رهبری جلوی سروصدا‌ها و اقدامات را گرفت"

خلیج فارس: موازی‌کاری با دولت حالا به بحثی جدی حتی در میان اصولگرایان و اعضای خبرگان تبدیل شده است. بعد از آنکه عزت‌الله ضرغامی دراین‌باره توضیح داد و گفت: رهبری مخالف هستند که برخی بنیاد‌های اقتصادی خارج از دولت به‌جای دولت بنشینند و مدیریت کنند، آیت‌الله سیدهاشم بطحایی، نماینده تهران در مجلس خبرگان، نیز بر این موضوع صحه گذاشته و گفته است هشدار رهبر انقلاب اسلامی درباره تشکیل نهاد‌های موازی با دولت، ناظر بر سخنان افرادی مانند محمود احمدی‌نژاد و برخی اصولگرایان در داخل و خارج از بهارستان مانند سردار رحیم‌صفوی بوده است.

به گزارش«خلیج فارس» به نقل از شرق؛ عزت‌الله ضرغامی چندی پیش در گفتگو با ایرناپلاس درباره صحبت‌های مقام رهبری در دیدار با اعضای خبرگان گفته بود: «صحبت رهبری (در جلسه با خبرگان رهبری و هشدار به نهاد‌های موازی با دولت) ناظر به این بود که برخی از آقایان هم ‏در آن جلسه و هم در بیرون در فضای رسانه‌ای، پیشنهاد دادند، چون دولت توان اداره کشور را ندارد، در برخی از عرصه‌ها ‏این نهاد‌های بزرگ اقتصادی بیایند کار را در خیلی از حوزه‌ها به دست بگیرند و به‌جای دولت مدیریت کنند؛ این نهادها، ‏نهاد‌های اقتصادی مانند ستاد اجرائی فرمان امام (ره)، بنیاد مستضعفان و همه این‌ها که البته الان هم فعال هستند، رهبری با این ‏دیدگاه مخالفت کردند. ‎
 
نگاه رهبری این نیست که اگر یک بنیاد اقتصادی مثل بنیاد مستضعفان در حال فعالیت است، محصولی تولید و کارخانه‌ای ‏را اداره می‌کند، پس کارش موازی است و باید تعطیل شود، بلکه مخالفتشان با این است که بخواهند کل مدیریت را بر عهده ‏بگیرند و جای دولت بنشینند؛ بنابراین تذکر رهبری درست است و همه باید عمل کنند. ‎سردار یحیی رحیم‌صفوی، دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا، قبلا در جمع پیش‌کسوتان و رزمندگان دفاع مقدس استان فارس در حسینیه ثارالله گفته بود: ما در دولت‌سازی مشکل داریم، گاهی به نظر می‌رسد که اگر دولت نباشد، کشور بهتر اداره خواهد شد».
 
این صحبت‌ها البته از سوی نوبخت بی‌واکنش باقی نماند: «اینکه عده‌ای اصرار دارند دولت را ناکارآمد نشان دهند، به دوره اخیر محدود نمی‌شود و در دوره قبلی هم همه تلاش آنان بر همین بود؛ اما مردم در انتخابات نه دیدگاه جناح مقابل دولت، بلکه دیدگاه خود دولت را تأیید کردند. باید گفت که هنوز برای عده‌ای انتخابات تمام نشده و برخی تلاش دارند ناامنی در کشور ایجاد شود و انتظارات تورمی در مردم به وجود آید». حالا هم ضرغامی درباره این سخنان، موضع گرفته و هم عضوی از خبرگان.
 
هاشمی بطحایی در‌همین‌باره و در پاسخ به این سؤال که آقای ضرغامی گفته برخی آقایان داخل و بیرون خبرگان خواسته اند مدیریت امور را به‌جای دولت بر عهده بگیرند، به ایرناپلاس گفته است: «چنین پیشنهادی از سوی اعضای خبرگان مطرح نشده است. من در هر دو جلسه آخری که اعضای خبرگان با رهبر معظم انقلاب داشتند، حاضر بودم. این پیشنهاد نه در جلسه خبرگان با رهبری و نه در اجلاسیه خبرگان مطرح نشد. البته گلایه‌هایی درباره نارسایی و ناکارآمدی برخی از اعضای دولت بیان و تذکر‌هایی هم داده شد؛ اما اینکه بگویند حالا که دولت کارایی ندارد، نهاد‌های موازی وارد میدان شوند، خیر چنین پیشنهادی مطرح نشد». او در توضیح هشدار رهبری در آن جلسه گفت: «این هشدار بعد از برخی اظهارات بود که فردی پیشنهاد کرده بود دولت باید برود و دیگران باید اقدام کنند».
 
این عضو خبرگان این فرد را احمدی‌نژاد نام برده و گفته است: «آقای احمدی‌نژاد گفته بود دولت باید کنار برود. منظور رهبری به احمدی‌نژاد و همفکران او بود؛ آن‌هایی که از این موقعیت به نفع خود استفاده می‌کنند و دلشان برای نظام، کشور و مردم نسوخته است. در واقع رهبری جواب این‌ها را دادند».
 
او همچنین در پاسخ به این پرسش که قبل از احمدی‌نژاد، سردار رحیم‌صفوی هم چنین مسائلی را مطرح کرده بود، گفت: «هشدار ایشان به همه بود. دولت آش نیست که وقتی از این آش بدمان آمده، آش دیگری بخوریم. دولت یعنی برخاسته از انتخاب ملت. به این سادگی نیست که آن را برداریم. با این تفاسیر انتخابات و آرای مردم چه معنی دارد؟ این قبیل حرف‌هایی که زدند، حرف‌هایی بی‌مبنا و بی‌معنی است. مگر دولت با دستور رحیم‌صفوی، احمدی‌نژاد و برخی اصولگرایان آمده که با دستور آنان برود. من نمی‌گویم دولت موفق بوده و طرفدار دولت نیستم؛ اما دولت با رأی ملت آمده، با انتخابات آمده است و اگر هم قرار است جا‌به‌جا شود، باید مجلس وارد شود. حرف را باید طوری زد که دنیا نگوید در ایران سلیقه شخصی اعمال می‌شود. امام (ره) هم با آن قدرتش این‌طور نبود که بگوید بنی‌صدر تو برو و رجایی تو بیا جای او».
 
بطحایی در ادامه در پاسخ به اینکه «یعنی رهبری خطر ایجاد تشکیلات موازی با دولت و تلاش آنان برای دراختیارگرفتن قدرت را آن‌قدر جدی دیده بودند که در یک دیدار علنی، آن تذکر را بیان کردند؟» گفته: «قبل از انقلاب کسی جرئت نمی‌کرد حتی در ذهنش هم چنین فکری بکند که دولت برود، چه برسد به اینکه بر زبان جاری کند؛ اما امروز فضا باز است و حتی با کمال بی‌ادبی به حریم ولی امر هم جسارت می‌کنند. بنابراین ایشان لازم بود این تذکر را بدهد که اگر این تذکر را نمی‌داد، کم‌کم ناله‌ها فریاد می‌شد و به یک اقدام قیامی تبدیل می‌شد.
 
بنابراین ایشان قبل از وقوع فاجعه علاج کردند. امروز فضای کشور ما غیر از فضای کشور‌های دیگر و قبل از انقلاب است. قبل از انقلاب بسیار فضا بسته بود. ولی امروز فضا باز است که یکی می‌گوید دولت باید برود. مگر سابق کسی جرئت می‌کرد بگوید هویدا باید برود. اگر می‌گفت: بر دهانش می‌زدند و می‌گفتند از کجا آب می‌خوری و به کجا وابسته هستی. به‌هرحال رهبری علاج واقعه کردند».
 
بطحایی در پاسخ به اینکه «آیا تذکر و هشدار رهبری توانست جلوی کارشکنی و اقداماتی که این گروه‌ها در ذهن داشتند را بگیرد؟» گفت: «حداقل مقداری جلوی سروصدا‌ها و اقدامات را گرفت؛ اما آن‌ها که در ذهنشان بوده، هنوز هم هست. متأسفانه در مملکت ما برخی کسانی که سنگ دین به سینه می‌زنند، برای خودشان است نه برای دین».