پویاسامانه

کد خبر : 224388 تاریخ ثبت : 1397/7/28 09:26 نظرات تایید شده : 10
محمدصادق حاجیانی

جهش استان در تسهيلات اشتغال پايدار روستايی و عشايری

محمد صادق حاجيانی | كارشناس مسائل اقتصادی

اولين جلسات اقتصادی استاندار در حوزه اشتغال روستايي و عشايري در اسفند ٩٦ فرصتی برای مسئولان دستگاههاي اجرايي و ٤ بانک عامل بود که تلاش‌ها و همت خود را برای گره‌گشایی از مشکلات واحدهای تولیدی و حل معظل بيكاري بسيج نمايند.

کمک به رونق واحدهای مشکل دار که چرخ تولیدشان به خاطر کمبود نقدینگی رو به توقف بود سبب شد تا هم رونق تولید به به روستاها ‌ها برگردد و هم دامنه اشتغال جوانان و بانوان روستايي فراهم ‌تر شود. پيگيري ها و جلسات دستگاههاي اجرايي و ٤ بانك عامل پرداخت و خصوصا كميته فني بیشتر و آنها موظف به ارائه گزارش گردیده تا اين مهم منجر به این شود که برخی دستگاهها كه فعاليتشان  کمرنگ‌تر بود نمایان و برخی دیگر در خدمت رسانی سنگ تمام بگذارند و به نوعي رقابت سالم در اين حوزه بين دستگاهها خصوصا بانكها ايجاد شود.

این فرصت به نوعي پنجره واحدِ غير رسمي بين دستگاهها و متقاضيان بود و باعث حذف بروکراسی های زاید موجود جهت حصول نتیجه مطلوب در اشتغال شد، لذا همين ارزيابي هاي مستمر توسط استاندار و تيم اقتصادي ايشان موجب بهبود شاخص ها در حوزه روستايي و عشايري شد، بطوري كه در آمارها مشاهده  مي گردد استان بوشهر در رنكينگ كشوري از نظر جذب اعتبارات توسعه روستايي از محل صندوق توسعه ملي رشد چشمگیری داشته و تا رتبه سوم  كشور بالا بیاید.

مضاف بر آن، دستور استاندار در تشكيل و فعال نمودن كميته نظارت بر طرح هاي پرداختي با هدف جلوگيري از انحراف پرداخت ها با نظارت مستقيم وی، يكي از موارديست كه قابل توجه مي باشد، به طوريكه هر  هفته يك شهرستان جهت نظارت انتخاب و بازديدها با حضور اعضاء كميته فني صورت می گیرد و همه اين بسترها فضاي استان را براي فاز دوم پرداخت تسهیلات اشتغال زایی  با گامهاي استوارتر را فراهم كرده و اين مي تواند نويد خوبي براي فاز دوم كسب و كارهاي روستايي باشد.
 

-->