پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 43738800 تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 20986171
کد خبر : 222292 تاریخ ثبت : 1397/7/16 16:56 نظرات تایید شده : 1

روز جهانی کودک و یک یادآوری مهم

خلیج فارس: در پسِ آن شادی‌ها که «تو از همه بهتری»، یک غم بزرگ، نهفته است. ممکن است کودکان، به‌غلط فکر کنند مستحق تمام خوبی‌ها و امتیازهایی هستند ‌که حق دیگران است. بعد آنها می‌ماند و طلبکاری ناتمام‌شان از زمین و زمان.

نگار فیض آبادی | کارشناس ارشد روانشناسی

- «کی از همه خوشگل‌تره؟»
+ من، من، من
- «کی از همه زرنگ‌تره؟»
+من، من، من
- «کی از همه عزیزتره؟»
+ من، من، من

این سوال و جواب‌های ریتمیک و شاد، اولین‌بار در برنامه‌های تلویزیونی کودک و بعد هم در مهدکودک‌ها مد شد. عمو پورنگ و خاله شادونه می‌پرسیدند و بچه‌ها هم با یک شوق وصف‌ناپذیر، فریاد می‌زدند: «من»!

واقعا چه‌کسی گفته کودک شما از همه بهتر، باهوش‌تر و زیباتر است؟ اصلا آیا نیازی به این مقایسه هست؟

متأسفانه مفهوم عزت‌نفس و خودشیفتگی، برای خیلی‌ها جانیفتاده. عزت‌نفس، یعنی احساس ارزشمندی. اما خودشیفتگی همراه با احساس خودبزرگ‌بینی و تمایل شدید به استحقاق و... است. خودشیفته‌ها معمولاً عزت‌نفس بالایی ندارند.

تلقین صفات بهترین‌ها به بچه‌ها، الزاماً آنها را با احساس ارزشمندی بیشتر، بار نمی‌آورد، بلکه می‌تواند خودشیفتگی بیمارگونه را در کودکان، تقویت کند.

لازم نیست بین بچه‌های خودتان و دیگران، یک مرز پررنگ بکشید. طوری‌که انگار، درز آسمان باز شده و فقط کودک شما روی زمین آمده‌. رویای «بچه من یه‌طرف، بچه مردم، یه طرف دیگه»، می‌تواند پیامدهای منفی زیادی داشته باشد.

در پسِ آن شادی‌ها که «تو از همه بهتری»، یک غم بزرگ، نهفته است. ممکن است کودکان، به‌غلط فکر کنند مستحق تمام خوبی‌ها و امتیازهایی هستند ‌که حق دیگران است. بعد آنها می‌ماند و طلبکاری ناتمام‌شان از زمین و زمان.

برای اینکه حال کودک‌تان خوب باشد، لازم است فعالانه به او گوش کنید، نیازهایش را به‌موقع و به‌اندازه برطرف کنید، دردسترس، پذیرنده و پاسخگو باشید. ضمن اینکه مهارت های حضور در اجتماع و فعالیت های جمعی در وی تقویت شود.کلمات کلیدی خبر : روز کودک نگار فیض آبادی