پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/02/21 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1515387 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/02/14 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 2696208
کد خبر : 222140 تاریخ ثبت : 1397/7/16 09:39 نظرات تایید شده : 75
در پی اعلام نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام:

پرونده مناطق آزاد جدید مختومه شد؟

خلیج فارس: بتا گذشت دو ماه از تصویب لایحه مناطق آزاد، هنوز شورای نگهبان نظر رسمی خود را اعلام نکرده تا به گمانه زنی ها درباره رد آن دامن زده شود.

خلیج فارس: طولانی شدن زمان اعلام نظر شورای نگهبان درباره تاسیس 8 منطقه آزاد تجاری از جمله بوشهر، گمانه زنی ها درباره ایرادات این شورا یا عدم تایید آن را بیشتر کرده است.

به گزارش «خلیج فارس»؛ پس از کش و قوس چندین ساله، 8 مردادماه مجلس با لایحه پیشنهادی دولت برای تصویب 8 منطقه آزاد تجاری در کشور موافقت کرد که یکی از آنها بوشهر بود.

براساس قانون، «شورای نگهبان موظف‏ است‏ حداكثر ظرف‏ ده‏ روز از تاريخ‏ وصول‏ مصوبه مجلس، آن را از نظر انطباق‏ بر موازين‏ اسلام‏ و قانون‏ اساسي‏ مورد بررسي‏ قرار دهد و چنانچه‏ مصوبه را مغاير ببيند براي‏ تجديدنظر به‏ مجلس‏ بازگرداند. در غير اين‏ صورت،‏ مصوبه‏ قابل‏ اجرا است‏.»

اما بیش از دو ماه از این مصوبه می گذرد و خبری از اعلام نظر شورای نگهبان نیست.

از طرفی، 2 مهرماه نیز کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در توئیتی خبر داد که لایحه مذکور فردا در دستور بررسی شورای نگهبان قرار دارد و از صاحبنظران خواست درصورت تمایل دیدگاههای خود را ارسال کنند.

در همین شرایط، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در اظهاراتی، تلویحا پرونده مناطق آزاد جدید کشور را مختومه دانسته است.

علی اکبر کریمی گفته: مجمع تشخیص مصلحت نظام در نامه ای به شورای نگهبان ایجاد ۸ منطقه آزاد را مغایر با سیاست های کلی نظام اعلام کرده است.

علی اکبر کریمی در گفتگو با مهر در خصوص جلسه امروز کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: امروز جلسه ای با آقایان مصباحی مقدم و دانش جعفری دو نفر از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد لایحه ایجاد ۸ منطقه آزاد تجاری و مناطق ویژه اقتصادی داشتیم. این لایحه در صحن مجلس تصویب و به شورای نگهبان ارسال شده بود.

نماینده اراک در مجلس اظهارداشت: اما شورای نگهبان نظریه ای را از سوی کمیسیون نظارت مجمع تشخیص دریافت کرده و به مجلس ارائه داده که بر اساس این نظریه، مجمع تشخیص مفاد لایحه ایجاد ۸ منطقه آزاد و ویژه تجاری را مغایر سیاست های کلی نظام اعلام کرده است.

وی گفته که این جلسه در راستای همفکری بوده و انتظار می رود نظر نهایی از سوی شورای نگهبان به شکل رسمی به مجلس اعلام تا تصمیم گیری صورت بگیرد.

برخی منتقدان ایجاد مناطق آزاد می گویند: کارکرد عمده این مناطق واردات می باشد و با سیاست های نظام در راستای اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید منافات دارد. با این وجود، مجلسی ها با بیش از دو سوم آراء، به ایجاد 8 منطقه آزاد جدید شامل بوشهر، اینچه برون، مهران، اردبیل، سیستان، بانه-مریوان، جاسک و قصر شیرین رای مثبت دادند.

درصورت مخالفت شورای نگهبان با این لایحه (که هنوز رسما اعلام نشده)، اگر نمایندگان به مصوبه خود اصرار کنند، موضوع به مجمع تشخیص مصلحت نظام خواهد رفت که براساس آنچه به تازگی نماینده مجلس اعلام کرده، مجمع نیز مناطق آزاد جدید را مغایر سیاست های نظام دانسته و اگر اتفاق دیگری در این زمینه رخ ندهد، عملا پرونده مناطق آزاد جدید مختومه می شود.

باید منتظر ماند و دید فرجام این لایحه خبرساز چه خواهد بود؟

در این زمینه
منطقه آزاد بوشهر ناقص‌الخلقه متولد می‌شود؟ + تصاویر
هیچ نقطه‌ای از شهر بوشهر در محدوده منطقه آزاد نیست
بوشهری‌ها فعلا برای خرید مسکن دست نگه دارند!
منطقه آزاد در شرایط کنونی به سود مردم بوشهر نیست/ عده‌ای زمین‌ها را پیش خرید کردند
منطقه آزاد، بازار مسکن بوشهر را به هم ریخت
اما و اگرهای تاسیس منطقه آزاد در بوشهر
منطقه آزاد بوشهر در انتظار اعلام نظر شورای نگهبان
منطقه آزاد بوشهر؛ بیم‌ها وامیدها
منطقه آزاد بوشهر تصویب شد