پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 43545772 تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 20793558
کد خبر : 222042 تاریخ ثبت : 1397/7/15 09:48 نظرات تایید شده : 0
حامد آبزن

وقتی بی‌آبی جدی گرفته نمی‌شود

تابستان سختي در پيش بود. چنان سخت که همه در جستجوي تانکرهاي آبرساني و خريد پمپ هاي قوي تر و گاها زدن چاه هاي غيرمجاز که نبايد پنهان بماند.

شرکت آبفا در اين تابستان مشکلات زيادي داشت و شايد گفت تدبيري که انديشيده شد از بي تدبيري مسئولين گرفته تا وعده هايي که گاها سرانجامي نداشت. در بسياري از موارد نيز روزه سکوت اختيار شد و جوابي به وضعيت بحراني که گريبان گير مردم شده بود، داده نشد.

در برخي موارد نيز براي ترميم لوله هاي فرسوده که بیشتر از ضعف مدیریتی بود، خواستند از مردم با افزايش آب بها اعتباري دريافت کنند و اعتبارات ملي را ناديده بگيرند که تير آن در شورای شهر به سنگ خورد. حتي در اوج سهميه بندي ها مدیر وقت آبفا راهي سفر زيارتي شد که گويي از مشکلات مردم استان واجب تر بود.

تابستان به سختي تمام و با بي خوابي و ناراحتي و دعوا و درگيري ها بر سر آب گذشت تا به پاييز رسيديم. التهابات سهميه بندي آب مقداري فروکش کرد، اما آيا اين آرامش قبل از يک طوفان ديگر است یا همیشگی می باشد؟

منابع تامين آب بسيار محدود و روندي محدودتر نيز به خود گرفته است. از خشک شدن چاه هاي آب مناطق و برخي چشمه ها گرفته تا کم شدن ميزان آب پشت سدها علی الخصوص سد رييسعلي دلواري.

با توجه به تحريم هاي پيش رو و روند افزایش نرخ ارزهای خارجی و به دنبال آن عدم دسترسي لازم به تجهيزات، روند توسعه آبشيرنکن ها را مختل کرده است. خريد اين تجهيزات نيازمند مبادلات تجاري با کشورهاي اروپايي است که امروز آنها نيز با آمريکا در تحريم عليه ايران شريک شده و دست ما را خالي گذاشته اند و از اين رو پيمانکاران نيز با توجه به بی ثباتی ارز ميل و رغبتي براي توسعه اين آبشيرين کن ها ندارند.

استان بوشهر در وضعيت وخيمي براي تهيه آب شرب ساکنين خود قرار گرفته و هيچگونه برنامه ريزي منسجمی براي سال کم آبي دیده نمی شود.

در شرايط فعلي تمام هزینه و انرژی ها برای تبلیغات جهت هوشیار شدن مردم از کم آبی می شود، اما به موضوع تامین آب توجه کافی صورت نمی گیرد. نباید دست روی دست گذاشت و به دلیل آرامش ایجاد شده از بستر همین تبلیغات، بی خیال موضوع کم آبی شد بلکه بايد از نخبگان و صاحب نظران در اين زمينه دعوت به عمل آید و کمک گرفته شود نه اینکه بخواهیم منتظر معجزه باشیم. معجزه هم اکنون در مغزهاست.

 کلمات کلیدی خبر : آب کم آبی حامد آبزن