پویاسامانه

کد خبر : 220317 تاریخ ثبت : 1397/7/5 09:01 نظرات تایید شده : 0

گاز فلرهای پارس‌جنوبی شیرین می‌شود

خلیج فارس: معاون وزیر نفت گفت: با اجرای سیاست کاهش فلرسوزی که مدتی است در پالایشگاه های پارس جنوبی آغاز شده گازهای مشعل ها شیرین سازی آلایندگی در این منطقه کاهش می یابد.

به گزارش «خلیج فارس»؛ حمیدرضا عراقی روز چهارشنبه در حاشیه آیین آغاز عملیات اجرایی اسکله صادرات میعانات گازی و افتتاح ساختمان های پایانه بندر سیراف درگفت و گو با ایرنا افزود: در این ارتباط طرح ضد فلرینگ برای به حداقل رساندن فلرها و استفاده بهینه از آنها برای تبدیل به گاز شیرین به مناقصه گذاشته شده است.

وی اضافه کرد: یکی از شرکت های بخش خصوصی در این مناقصه برنده شده که قرار است با عقد قرارداد این فلرها را خریداری و به گاز شیرین تبدیل و به جایگاه عرضه سوخت تحویل دهد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در باره آلایندگی در شهرستان های کنگان و عسلویه یادآورشد: طرح ضد فلرینگ در پارس جنوبی مدتی است شروع شده و نتایج خوبی نیز تاکنون حاصل شده است طوریکه در آغاز اجرای این طرح میزان آلایندگی در منطقه سیر نزولی پیدا کرد.

معاون وزیر نفت گفت: اما بدلیل افتتاح فازهای پالایشگاهی جدید دوباره آلایندگی در منطقه سیر صعودی داشته که اجرایی شدن طرح شیرین سازی گاز فلرها و مشعل ها بدنبال کنترل و به حداقل رساندن آلایندگی هستیم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران بیان کرد: استان بوشهر مهد تولید سرمایه ملی و انتقال گاز و دیگر منابع انرژی در کشور است و توسعه این استان رویکرد مجموعه نفت است.

عراقی به احداث اسکله سیراف اشاره کرد و ادامه داد: اجرای این پروژه گامی در راستای مسئولیت های اجتماعی وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران برای منفعت رسانی به مناطق پیرامونی صنعت است.

وی تاکید کرد: توانمندسازی مردم رویکرد مهم شرکت ملی گاز ایران است و با راه اندازی این اسکله این هدف نیز محقق و در آینده امکان واردات و صادرات از طریق اسکله میعانات گازی سیراف فراهم می شود.

در این آیین ساختمان های پایانه میعانات گازی سیراف که در زمینی به مساحت پنج هزار متر مربع و در 2 طبقه ساخته شده، شامل بخش های اداری، رستوران، کلینیک، ورزشی و 35 واحد مسکونی افتتاح شد.

برای احداث ساختمان های اداری پایانه صادرات میعانات گازی سیراف 130میلیارد ریال اعتبار اولیه در نظر شده بود درحالی که تاکنون افزون بر 180 میلیارد ریال در این زمینه هزینه شده است.

همچنین بهره برداری رسمی از پست برق 132 کیلو ولت پشتیبان فازهای 1 تا 3 پارس جنوبی با 320 میلیارد ریال اعتبار و عملیات اجرایی اسکله سیراف صادرات میعانات گازی بندر سیراف با اعتبار 220 میلیارد ریال آغاز شد.

-->