پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 17337092 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 37202433
کد خبر : 218204 تاریخ ثبت : 1397/6/22 13:36 نظرات تایید شده : 0

زمینه‌سازی آمریکا برای ناتوی عربی در کویت؟

خلیج فارس: مقام نظامی آمریکایی در جریان یک کنفرانس با مقامات نظامی برخی از کشور‌های عربی، ایران را جزو نگرانی‌های عمده دانست و خواستار یکپارچه‌سازی توانمندی‌ها شد.

زمینه‌سازی آمریکا برای ناتوی عربی در کویت؟

به گزارش فرارو، ژنرال ژوزف ووتل، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا در خاورمیانه، ایران را به انجام اقدامات بی‌ثبات‌کننده در خاورمیانه متهم کرد و آن را جزو تهدیدات عمده امنیتی دانست.

ووتل در کنفرانس نظامی روز گذشته در کویت با حضور روسای ستاد مشترک ارتش‌های کشور‌های شورای همکاری خلیج فارس، مصر و اردن مدعی شده اقدامات ایران و گروه‌های تندرو، تقویت و ادغام توانمندی‌های آمریکا و متحدانش را ضروری ساخته است.
 
زمینه‌سازی آمریکا برای ناتوی عربی در کویت؟

سپهبد محمد الخضر، رئیس ستاد مشترک ارتش کویت، گفته هدف این کنفرانس، تقویت روابط، یکپارچه‌سازی دیدگاه‌ها و همکاری برای دستیابی به امنیت در منطقه است. او ابراز امیدواری کرده که این جلسه، اولین مرحله از همکاری مشترک و ملموس و تقویت توسعه ظرفیت‌های نظامی شود تا بتوانند با چالش‌های آینده با موفقیت مقابله کنند. این فرمانده کویتی، اعلام کرده تقویت همکاری نظامی برای مواجهه با چالش‌های امنیتی خاورمیانه، بسیار مهم است.

اکثر کشور‌های شورای همکاری خلیج فارس و نیز آمریکا، از ایران به عنوان یک تهدید بزرگ برای منطقه نام برده‌اند. دو کشور از این کشور‌ها - عربستان و بحرین- هیچگونه روابط دیپلماتیکی با ایران ندارند و دیگران هم روابط محدودی دارند. عربستان و بحرین، مکررا ایران را به حمایت از گروه‌های شیعی متهم کرده‌اند.

آمریکا، نیز در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، سیاست بسیار سختگیرانه‌ای در برابر ایران در پیش گرفته است. مقامات آمریکایی به طور پیوسته ایران را به حمایت از تروریسم متهم می‌کنند و حتی در این زمینه تحریم‌هایی هم اعمال کرده‌اند.

کنفرانس دیروز کویت، ایده ناتوی عربی را مجددا مطرح کرده است. همزمان با برگزاری این کنفرانس، روزنامه کویتی "الرای" گزارشی تحت عنوان "آیا کویت شاهد اعلان ‘ناتوی عربی’ خواهد بود؟ "منتشر کرده است.

اگر چه جزئیات چندانی از برنامه‌ها و محتوای دیدار‌های فرماندهان نظامی کنفرانس کویت منتشر نشده است، اما روزنامه الرای، به نقل از منابعی در پنتاگون، هدف این کنفرانس را تقويت همکاری نظامی و توافق بر سر برنامه‌ها برای مقابله با هرگونه جنگ محتمل منطقه‌ای دانست.

منابع پنتاگون به این روزنامه گفتند:"هدف کنفرانس، تقویت همکاری نظامی بین فرماندهی نظامی این کشورهاست. از جمله، توافق کردن درباره برنامه‌ها جهت مقابله با هرگونه شرایط اضطراری یا جنگ‌های منطقه‌ای که ممکن است شعله‌ور شوند".
 
زمینه‌سازی آمریکا برای ناتوی عربی در کویت؟

این منابع افزودند:" ممکن است افسرانی مشخص شوند که ماموریت آن‌ها، پیگیری و بروزرسانی پیوسته این طرح‌های نظامی مشترک باشد. این امر هسته اولیه یک فرماندهی نظامی مشترک را بوجود می‌آورد که می‌تواند با هرگونه تحولات نظامی در آینده تعامل کند".

بنا به ادعای منابع این روزنامه، به رغم اختلافات سیاسی میان دولت‌های این کشورها، هماهنگی نظامی میان آن‌ها "به مراحل پیشرفته‌ای رسیده" است. منابع نظامی آمریکایی در خصوص احتمال تشکیل ناتوی عربی در کنفرانس کویت گفتند:"مهم نیست که اسم ‘ناتوی عربی’ یا اسم دیگری را روی آن بگذاریم. نامگذاری، کار سیاستمداران است. ماموریت نظامی‌ها، آماده شدن برای هرگونه شرایط اضطراری برای دفاع از وطن‌هایشان است".

علاوه بر این، ستاد مشترک ارتش کویت به مناسبت برگزاری این کنفرانس، بیانیه‌ای صادر کرده و گفته کنفرانس، همکاری مشترک را تقویت می‌کند و در آن محور‌های متعددی از جمله مسائل امنیتی و منطقه‌ای بررسی می‌شود.
 


کلمات کلیدی خبر : ناتوی عربی کویت