پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/02/21 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 2283683 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/02/14 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 3462423
کد خبر : 218157 تاریخ ثبت : 1397/6/22 10:48 نظرات تایید شده : 0

آنگ سان سوچی: زندانی شدن دو خبرنگار به آزادی بیان ربطی ندارد

خلیج فارس: آنگ سان سوچی، رهبر حزب حاکم میانمار اعلام کرد زندانی شدن خبرنگاران رویترز به آزادی بیان ربطی ندارد و آنان می‌توانند علیه حکم زندان خود فرجام‌خواهی کنند.

آنگ سان سوچی: زندانی شدن دو خبرنگار به آزادی بیان ربطی ندارد

خانم سوچی روز پنجشنبه گفت: «نمی‌دانم آیا بسیاری واقعا خلاصه حکم این دادگاه را خوانده‌اند یا نه، حکمی که هیچ ارتباطی با آزادی بیان ندارد و به افشای اطلاعات محرمانه رسمی مربوط می‌شود.»

وی که در نشست جهانی اقتصاد در هانوی پایتخت ویتنام سخن می‌گفت افزود:‌ «اگر به حاکمیت قانون اعتقاد داریم، حق مسلم این افراد آن است که درباره حکم خود فرجام‌خواهی کنند و نشان دهند که چرا این حکم به اشتباه صادر شده است.»

دو خبرنگار رویترز به نام‌های وا لون و کیوا سو او که به ترتیب ۳۲ و ۲۸ سال دارند چندی پیش به جرم زیر پا گذاشتن قانون اسرار دولتی در میانمار زندانی شدند، اقدامی که واکنش‌های تند بین‌المللی را علیه دولت این کشور به همراه داشت.

روز گذشته نیز شماری از اعضای سنای ایالات متحده از دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور خواستند تا «با استفاده از هر وسیله ممکن»، از جمله اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه میانمار، موجبات آزادی «فوری و بی‌قید و شرط» این خبرنگاران را فراهم کند.

رهبر اتحادیه ملی برای دموکراسی در میانمار همچنین درباره بحران اقلیت مسلمان روهینگیا گفت: «در بازنگری این مسأله، البته راه‌هایی بود که این وضعیت می‌توانست بهتر از این حل و فصل شود.»

وی افزود:‌ «اما ما اعتقاد داریم که در دراز مدت به منظور داشتن امنیت و ثبات باید نسبت به همه جناح‌ها منصف باشیم. ما نمی‌توانیم انتخاب کنیم که حاکمیت قانون پشتیبان چه کسی باشد.»

بیش از ۷۰۰ هزار تن از اقلیت مسلمان روهینگیا در ایالت راخین میانمار پس از آغاز سرکوب گسترده و خشونت‌بار از سوی ارتش این کشور بی‌خانمان شدند. شمار بسیاری از این آوارگان به کشور همسایه یعنی بنگلادش پناه برده‌اند.

منبع: فرارو