پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 17336475 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 37201817
کد خبر : 218015 تاریخ ثبت : 1397/6/21 11:59 نظرات تایید شده : 66
انفعال و بی تدبیری متولیان استان و مرکزنشین

منطقه آزاد، بازار مسکن بوشهر را به هم ریخت

خلیج فارس: نهایتا مالکان برنده این بازی هستند زیرا مستاجران ناچار هستند سرپناهی برای خود داشته باشند، مگر اینکه در اوضاع فعلی، بسیاری از آنها ناگزیر به مهاجرت از شهر و سکونت در عالیشهر یا روستاهای اطراف شوند.

خلیج فارس: منطقه آزاد بوشهر در شرایطی از سوی مجلس تصویب شد که برخی کارشناسان معتقدند در شرایط فعلی راهگشا نبوده و برخی از مشکلات حاشیه ای آن مثل افزایش ناگهانی قیمت مسکن و اجاره، از اکنون خود را نمایان کرده است.

به گزارش «خلیج فارس»؛ منطقه آزاد مطالبه‌ دیرینه مردم استان بوده و به گواه اسناد اتاق بازرگانی بوشهر، برای اولین بار در سال ۱۳۳۱ توسط مردم بوشهر مطرح و در اسناد اتاق بازرگانی آن زمان ثبت ‌شد.

اما درخواستی که طی هفته های اخیر و بعد از ۶۶ سال در مجلس مصوب شد، با آنچه مردم بوشهر منتظرش بودند متفاوت بوده، طوری که محدودیت های مناطق آزاد جدید (نظیر تردد خودروی خارجی صرفا برای فعالین منطقه و درون فضای آن یا محدودیت برای ورود کالای مسافری)، عملا به معنای برداشتن دو منفعت مناطق آزاد برای بومیان ارزیابی می شود. ضمن اینکه با تاسیس 7 منطقه آزاد دیگر در کشور علاوه بر بوشهر، می توان گفت شرایط و امتیاز خاصی از این نظر به بوشهر داده نشده و اغلب نقاط مرزی از چنین امتیازی بهره مند شده اند.

علاوه بر اینها، به نظر می رسد منطقه آزاد در بدترین هنگام برای استان بوشهر مصوب شده، چرا که نوسانات نرخ ارز و تکان های سیاسی و بین المللی کشورمان، رغبتی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی پیش نمی آورد.

از سویی محدودیت هایی که بر شهر بوشهر از نظر زمین تحمیل شده، باعث گردیده تا خرید یا اجاره مسکن در این شهر از دشوارترین ملزومات زندگی باشد و این دشواری با تصویب منطقه آزاد، چند برابر شده، درحالی که هنوز چند گام دیگر مثل تایید این مصوبه در شورای نگهبان، ابلاغ توسط دولت و اجرایی شدن آن باقی مانده است.

همین مسائل باعث شده تا خبر تصویب منطقه آزاد بوشهر برای مردمی که این روزها بیشتر با گرانی دست و پنجه نرم می کنند، شیرینی چندانی به همراه نیاورده و تصویب آن در مجلس، در حد و اندازه واکنش ها به تحقق یک آرزوی دیرینه نباشد.

در این شرایط، متولیان استان نیز برنامه خاصی برای عبور از تکانه‌ های تحقق این آرزو تدبیر نکرده‌اند و راهکارهایی برای عبور از تبعات اعلام منطقه آزاد دیده نمی شود.

شوربختانه طی هفته های اخیر، کاهش میزان عرضه مسکن برای خرید یا اجاره و همچنین گرانی چند برابری آن باعث شده تا جوانانی که برای شروع زندگی، درآمد قابل توجهی ندارند، این روزها به این فکر بیندازند که حتی اگر منطقه آزاد برای آنان شغلی دست و پا کند، در کدام مسکن می‌توانند رویای خود را شکل دهند؟

بررسی ها نشان می دهد هنوز که منطقه آزاد به صورت کامل ابلاغ نشده و خبری از محدوده آن هم نیست، بازار خرید و اجاره مسکن در بوشهر به هم ریخته و ضمن افزایش لجام گسیخته نرخ های اجاره بها، خریداران نیز عمدتا وقتی پای قرارداد می رسند، با انصراف برخی مالکین مواجه می شوند؛ مالکانی که تصور می کنند شاید هفته و ماههای آینده با روشن شدن ابعاد منطقه آزاد بوشهر، سرمایه شان را بتوانند چند برابر نرخ امروز عرضه کنند.

گرانی اجاره و فروش مسکن پس از تصویب منطقه آزاد

پیگیری میدانی خبرنگار «خلیج فارس» از مشاوران املاک در شهر بوشهر نیز از کاهش سوژه های خرید و اجاره در هفته های اخیر و پس از تصویب منطقه آزاد حکایت دارد و مواردی هم که باقی مانده، با افزایش چندبرابری مواجه شده است.

یکی از مشاوران املاک در خیابان شهید عاشوری بوشهر به خبرنگار «خلیج فارس» می گوید: قید خرید در این شرایط را بزنید، وگرنه باید حتی تا 50 درصد بالاتر از قیمت ماه قبل هزینه کنید، تازه اگر مالک پای قرارداد پشیمان نشود!

به گفته وی، بعد از تصویب منطقه آزاد، ثبات نسبی بازار مسکن در بوشهر به هم ریخته و اغلب کسانی هم که ملک خود را به عنوان فروش می گذارند، بیشتر برای تست شرایط است و وقتی خریداری پیدا می شود، به بهانه های گوناگون از حضور پای قرارداد صرف نظر می کنند.

وی به ماجرایی که اخیرا برای بنگاه وی پیش آمده اشاره می کند و می گوید: یکی از فروشندگان آپارتمان که در انتظار قسط دوم خود از خریدار بوده، خواستار فسخ قرارداد شده و با وجود آمادگی برای پرداخت جریمه اش، ولی مالک جدید زیر بار نرفته و کار به تعزیرات حکومتی کشیده شده است. به هرحال در این شرایط، مردم تصور می کنند سرمایه هایی مثل مسکن را اگر نگه دارند ارزش پیدا می کند، درحالی که فسخ قرارداد به مشاور املاک ارتباطی ندارد و توافق دو طرفه خریدار و فروشنده می باشد.

وی ادامه می دهد: تا ماه قبل با 170 تا 200 میلیون تومان می شد در شهر بوشهر صاحب خانه شد و مالکیت آپارتمانی 10 تا 12 ساله را به دست آورد، اما اکنون با چنین ارقامی نمی توان به نتیجه رسید و البته بسیاری از فروشندگان واقعی هم از بازار عقب نشینی کرده اند تا ببینند در آینده چه می شود.

اما جدا از دشواری های خانه دار شدن در شهر بوشهر، حواشی منطقه آزاد باعث شده تا اجاره سرپناه نیز مشکل ساز شده و اینکه با این وضعیت بسیاری از شهروندان دیگر نمی توانند به سادگی در شهر بوشهر اجاره نشین باشند، بیراه نیست.

بررسی میدانی از بنگاههای املاک نشان می دهد قیمت ها برای رهن و اجاره بین 50 تا 70 درصد رشد نشان می دهد.

در میان سوژه های باقی مانده برای رهن کامل، کف قیمت پیشنهادی برای آپارتمان دوخوابه 60 تا 70 میلیون تومان می باشد که البته این قیمت ها نیز بسیار محدود است و با توجه به قرارداشتن در طبقات، سال ساخت، امکانات معمولی و قرارداشتن آپارتمان در گذرهای فرعی، به نوعی برای بسیاری از مستاجران برگشت به عقب محسوب می شود؛ آن هم در شرایطی که قادر به افزایش پس انداز شان جهت رهن کامل باشند.

اما بخش عمده اجاره آپارتمان های باقی مانده در دست مشاوران املاک یا آگهی های فضای مجازی، به شکل پیش پرداخت و اجاره ماهیانه می باشد که مقایسه ای سطحی نشان می دهد طی هفته های اخیر با افزایش افسارگسیخته قیمت مواجه شده و عملا با درآمد بسیاری از مستاجران همخوانی ندارد و آنها را در فصل جابجایی به دردسر انداخته است.

یک مشاور املاک در این خصوص به خبرنگار ما می گوید: قیمت اجاره های ماهیانه که صاحبان ملک در فایل ها اعلام می کنند، نسبت به چند هفته پیش که بحث منطقه آزاد نبود، حداقل 50 درصد گران تر شده است.

وی در این خصوص به مثال هایی اشاره می کند و می گوید: اواخر پارسال و تا چند ماه پیش، اجاره یک آپارتمان دو خوابه با رهن 40 میلیون تومان و اجاره ماهیانه 500 هزارتومان در دسترس بود، اما اکنون برای همان مورد، مالک گفته دنبال رهن 70 میلیون تومانی به همراه اجاره 900 تا یک میلیون تومانی می باشد، درحالی که امکانات این واحد نیز معمولی است.

وی ادامه داد: در این شرایط اقتصادی مالکان می خواهند با استفاده از درآمد اجاره ملک خود، از عهده هزینه های زندگی برآیند به همین دلیل فایل برای رهن کامل بسیار کم است مگر اینکه فردی به دلیل کمبود بودجه ناشی از خرید خانه یا نظایر آن، مجبور شود ملک خود را به رهن بسپارد.

وی افزود: از طرفی بسیاری از مستاجران توان پرداخت اجاره های ماهیانه که رشد زیادی داشته را ندارند اما در نهایت مالکان برنده این بازی هستند زیرا مستاجران ناچارند سرپناهی برای خود داشته باشند، مگر اینکه در اوضاع فعلی، بسیاری از آنها ناگزیر به مهاجرت از شهر و سکونت در عالیشهر یا روستاهای اطراف هستند.

فعلا مصاحبه نمی کنم!

خبرنگار «خلیج فارس» تلاش کرد تا با رییس اتحادیه مشاوران املاک بوشهر نیز گفتگو کرده و اظهارنظر وی را درخصوص برهم خوردن شرایط خرید و اجاره مسکن جویا شود.

اما عبدالرزاق ریشهری با بیان اینکه خودم هم از شرایط پیش آمده شوکه شده ام گفت: حقیقتا در شرایطی که بازار مسکن در شهر بوشهر وضعیت خاصی پیدا کرده، من راه حلی به ذهنم نمی رسد که بیان کنم و ضمن عذرخواهی، مصاحبه و اظهارنظری نمی کنم!

دست آخر اینکه؛ اگرچه پس از تصویب منطقه آزاد بوشهر، فروشنده و خریدار مسکن در انتظار شفاف تر شدن شرایط بازار هستند و می توان انتظار داشت درصورت حاکم شدن رکود در این بازار، برخی مالکان واکنشی مثبت به خریداران نشان دهند، ولی گرفتارترین گروه در این شرایط مستاجران هستند.

مستاجرانی که برای داشتن سرپناه خود و خانواده شان، ناچار به جنگیدن با این شرایط دشوار و گرانی پیش آمده در بازار بوشهر هستند و البته می توان پیش بینی کرد که ذخیره یکساله بسیاری از آنها تکافوی قیمت های بالای کنونی را نمی دهد و نهایتا ناچار به مهاجرت به شهر و روستاهای اطراف می شوند.

مشکلاتی که ناشی از انفعال و بی تدبیری متولیان استان و مرکزنشینان است که برای مشکلات قابل پیش بینی پس از تصویب منطقه آزاد (نظیر افسارگسیختگی در بازار مسکن) برنامه ای نداشته اند و امروز فشار مضاعفی بر گرده افشار متوسط و ضعیف وارد گردیده است.

به نظر می رسد اگر محدوده منطقه آزاد بوشهر اطلاع رسانی رسمی و دقیقی شود (که قبلا مسئولان وعده داده بودند شامل اراضی خشک، لم یزرع و در مالکیت دولت در خارج از شهر بوشهر است)، بتواند حباب قیمتی که در بازار مسکن شهر بوشهر در پی تصویب منطقه آزاد پیش آمده راهگشا باشد.

در این زمینه
دو منفعت مناطق آزاد که برای بوشهر ممنوع شد!
منطقه آزاد؛ منطقه امید یا نگرانی؟
منطقه آزاد بوشهر تصویب شد
 کلمات کلیدی خبر : اجاره مسکن منطقه آزاد