پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 48232683 تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 25468982
کد خبر : 217175 تاریخ ثبت : 1397/6/17 11:30 نظرات تایید شده : 0

۱۰۰ سال حبس برای ربایندگان مرد طلافروش

خلیج فارس: سارقانی که مرد طلافروشی را ربوده و چندین کیلو طلا و چند هزار دلار از او به سرقت برده بودند جمعا به صد سال زندان، شلاق و رد مال محکوم شدند.

به گزارش«خلیج فارس» به نقل از شرق؛ ربودن مرد طلافروشی در یکی از شهر‌های غربی کشور برنامه‌ریزی شد، اما در بازار تهران اتفاق افتاد.

تیر ماه سال ۹۴ مأموران پلیس باخبر شدند مردی طلافروش از سوی عده‌ای دزدیده شده است. ساعاتی بعد از این خبر مرد ربوده‌شده خود به سراغ مأموران رفت و جزئیات را تعریف کرد. او گفت: چهار مرد به من حمله کردند. آن‌ها به زور مرا سوار ماشین کردند و با خود بردند؛ محلی که آن‌ها من را دزدیدند بازار تهران بود. بعد از اینکه دست و پایم را بستند و من را بردند به شدت کتکم زدند و بعد چهارکیلو‌ونیم طلا و ۲۰ هزار دلار آمریکا و مقداری پول نقد و دو گوشی همراهم را از من گرفتند. آن‌ها دو فقره چک چند‌میلیون‌تومانی را هم از من گرفتند. بعد از اینکه هرچه داشتم گرفتند، رهایم کردند.

با شکایت این مرد و گزارش‌های مردمی پلیس تحقیقات گسترده‌ای را دراین‌باره شروع کرد و با توجه به فیلم‌های ضبط‌شده دوربین مداربسته‌ای که در چهارراه گلو‌بندک نصب بود، موفق شد ماشینی که مرد طلافروش را دزدیده بود، پیدا کند و سپس چهار مردی که او را دزدیده بودند، شناسایی کند.

متهمان بعد از دستگیری یک به یک به سرقت و آدم‌ربایی اعتراف کردند. سه متهم دستگیرشده یکی از متهمان به نام کیوان را عامل اصلی سرقت معرفی کردند.

یکی از متهمان گفت: ما مرد طلافروش را نمی‌شناختیم، فکری هم برای سرقت نداشتیم تا اینکه کیوان به ما گفت: مردی را می‌شناسد که مقدار زیادی طلا و پول دارد و پیشنهاد سرقت داد. به او گفتیم برای چه باید از او سرقت کنیم، گفت: این مرد چندین میلیون تومان به او بدهکار است و می‌توانیم با سرقت از او پول را پس بگیریم. من در ابتدا قبول نکردم، اما با اصرار زیاد از ما خواست کمکش کنیم و گفت: هر اتفاقی هم بیفتد، او گردن می‌گیرد. من هم قبول کردم، چون کارگر پدرش بودم و اینکه در آن کارگاه بمانم یا نه، منوط به این بود که قبول کنم با کیوان همکاری کنم. با خودم گفتم من که طلبی ندارم؛ به کیوان کمک می‌کنم و اگر هم پولی بود خودش برمی‌دارد و پای من گیر نیست. ما سوار ماشین شدیم و به تهران آمدیم. او مرد طلافروش را زیر نظر گرفته بود. در بازار تهران وقتی آن مرد را دیدیم، به زور او را سوار ماشین کردیم و به راه افتادیم. او مقدار زیادی طلا و پول و ارز همراه داشت. کیوان آن‌ها را گرفت و بعد هم که مرد را رها کردیم، پول و طلا را کیوان برداشت و به من یک میلیون تومان داد.

در ادامه متهم دیگر صحبت کرد. او نیز مدعی شد از سوی کیوان تحریک شده است. این فرد گفت: قرار بود کیوان طلبش را از این طریق از مرد طلافروش بگیرد و بعد هم هرچه ماند، ما با هم تقسیم کنیم بااین‌حال پول زیادی به من نرسید.

پلیس در ادامه تحقیقات خود از متهمان خواست درباره ادعای مرد شاکی مبنی بر اینکه مورد ضرب‌وجرح قرار گرفته است، توضیح دهند. هیچ‌کدام از آن‌ها قبول نکردند که مرد شاکی را زده‌اند.

آن‌ها گفتند: کسی که مرد شاکی را زد، ما نبودیم و شاید کیوان این کار را کرده است.

با تکمیل تحقیقات و صدور کیفرخواست مبنی بر آدم‌ربایی، سرقت و ضرب‌وجرح پرونده برای رسیدگی به شعبه ۷ دادگاه کیفری استان تهران رفت. در ابتدای جلسه رسیدگی بعد از اینکه کیفرخواست خوانده شد شاکی یک بار دیگر آنچه اتفاق افتاده بود را توضیح داد و گفت: سه نفر از متهمان از جمله کیوان من را به شدت کتک زدند و آثار جراحت هم روی بدن من هست. یکی از متهمان از اینکه من را بزند امتناع کرد و گفت: او لاغر و ضعیف است و اگر بزنیمش، ممکن است بمیرد.

مرد شاکی همچنین از متهم ردیف پنجم که طلا‌ها را خریداری کرده بود نیز شکایت کرد. وقتی نوبت به متهمان رسید، آن‌ها یک به یک در جایگاه قرار گرفتند و توضیحات خود را ارائه دادند. در ابتدا کیوان در جایگاه قرار گرفت؛ او گفت: من اتهام را قبول ندارم؛ من فقط می‌خواستم پولی که از مرد طلافروش طلب داشتم را بردارم. او به من بدهکار بود؛ چون مدرکی نداشتم پول را به من نمی‌داد. ضمن اینکه ضرب‌وجرحی هم در کار نبود.

وقتی نوبت به متهم ردیف دوم رسید، او نیز یک بار دیگر توضیح داد که چطور مرد طلافروش را دزدیده‌اند و درباره اینکه او را کتک زده است، گفت: بعد از اینکه مرد طلافروش را به زور سوار ماشین کردیم در راه در خیابانی او قصد فرار داشت که ما به زور او را گرفتیم و دوباره سوار ماشین کردیم. شاید در آنجا به او آسیبی وارد شده باشد، اما کتکی در کار نبود؛ فقط کیوان یکی، دو ضربه به او زد.

با پایان جلسه دادگاه هیئت قضات وارد شور شدند و متهمان ردیف یک تا چهار را هرکدام به طور جداگانه به خاطر آدم‌ربایی به ۱۵ سال حبس، به خاطر سرقت به ۱۰ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق و سه متهم ردیف اول را به خاطر ضرب‌وجرح شاکی و آثار تأییدشده از سوی پزشکی قانونی به پرداخت دیه محکوم کردند؛ همچنین متهمان به رد مال به مقدار چهارونیم کیلو طلا، ۲۰ هزار دلار، دو گوشی همراه و پول نقدی که سرقت کرده بودند، متهم شدند.

متهم ردیف پنجم نیز به تحمل یک‌سال‌ونیم حبس و پرداخت جریمه و رد مال محکوم شد.

رأی صادره مورد اعتراض متهمان قرار گرفت، اما شعبه دوم دیوان‌عالی کشور اعتراض را وارد ندانست و حکم را مورد تأیید قرار داد.