پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 24049046 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/05/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1111571
کد خبر : 212359 تاریخ ثبت : 1397/5/20 12:29 نظرات تایید شده : 0

مخالفت مجدد چین با تحریم‌ها علیه ایران

خلیج فارس:در حالی که به تازگی دور تازه‌ای از تحریم‌های آمریکایی علیه ایران اعمال شده، چین بار دیگر بر مخالفت با این رویکرد واشنگتن تاکید کرد.


به گزارش«خلیج فارس» به نقل از فرارو؛ وزارت خارجه چین اعلام کرد «روابط با ایران در حوزه انرژی و تجارت به منافع کشور دیگری آسیب وارد نمی‌کند.»
 
مخالفت مجدد چین با اعمال تحریم‌ها علیه ایران
 
ترامپ اخیرا اعلام کرد شرکت‌هایی که با ایران در ارتباط هستند از فعالیت با ایالات متحده منع خواهند شد. چین پیشتر نیز به صورت ازاد و شفاف از روابط تجاری خود با ایران دفاع کرده بود؛ آنهم در شرایطی که ایالات متحده بار دیگر تحریم‌هایی علیه ایران اعمال کرده و از متحدان واشنگتن درخواست کرده به این تحریم‌ها عمل کنند.

وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای که در واپسین ساعات روز جمعه منتشر شد بار دیگر مراتب مخالفت خود با تحریم‌های یک جانبه و طولانی مدت علیه ایران را اعلام نمود. در این بیانیه آمده است: ایران و چین برای مدتی طولانی همکاری تجاری باز، شفاف و معمولی در حوزه‌های کسب و کار، معامله و انرژی داشته؛ روابطی قانونمند، منصفانه و منطقی. این روابط نه ناقض قطعنامه شورای امنیت ملی ایالات متحده و تعهدات بین المللی الزام آور چین بوده و نه به منافع کشور دیگری آسیب می‌زند (بنابراین) با ید مورد احترام و محافظت واقع گردد.

در ادامه این بیانیه آمده است: استفاده از تحریم‌های به ظاهر کوچک یا تهدیدعلیه فرددیگر نمی‌تواند راه حلی برای مشکلات باشد. تنها گفتگو و مذاکره می‌تواند رویکردی صحیح برای حل مسائل باشد.

چین به عنوان مشتری اصلی نفت ایران روزانه ۶۵۰ هزار بشکه نفت خام از ایران خریداری می‌کند که در مجموع ۷ درصد از واردات نفت خام پکن را شامل می‌شود. در نرخ‌های کنونی بازار، واردات ارزشی با بهای حدودا ۱۵ میلیارد دلار در سال را دارد. کشور‌های اروپایی با این امیدواری که تهران همچنان به توافق هسته‌ای پایبند بماند وعده داده اند که برای کاهش تاثیر تحریم‌ها تلاش کرده و از شرکت‌های خود بخواهند که از ایران (و انجام تجارت با این کشور) عقب نشینی نکنند.

اما ثابت شده که این اقدام دشواری است. شرکت‌های اروپایی در حال خروج از ایران بوده واستدلال آن‌ها نیز این است که نمی‌توانند تجارت خود با ایالات متحده را در معرض خطر قرار دهند. در سایه این تحریم ها، تنها تعداد اندکی شرکت آمریکایی اجازه معامله و تجارت با ایران را دارند بنابراین تاثیر تحریم‌های آمریکا در توانایی واشنگتن در ممنوع سازی شرکت‌های آسیایی و اروپایی از انجام تجارت در این کشور ریشه دارد.
-->