پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 34678535 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 41449942
کد خبر : 212052 تاریخ ثبت : 1397/5/18 13:43 نظرات تایید شده : 6
فرماندار دشتستان:

مشکلات کم‌آبی دشتستان کاهش یافت/ با اقدامات صورت گرفته سال آینده شرایط بهتر خواهد شد

خلیج فارس: به مناسبت روز خبرنگار، فرماندار دشتستان میزبان اصحاب رسانه و خبرنگاران شهرستان بود تا ضمن تجلیل از آنان، پاسخگوی سوالات باشد.

خلیج فارس: به مناسبت روز خبرنگار، فرماندار دشتستان میزبان اصحاب رسانه و خبرنگاران شهرستان بود تا ضمن تجلیل از آنان، پاسخگوی سوالات باشد.

به گزارش «خلیج فارس»؛ فرماندار دشتستان در ابتدای این نشست ضمن تبریک روز خبرنگار از تلاش های فعالان رسانه ای در عرصه اطلاع رسانی قدردانی کرد و گفت: بدون تردید در عصر حاضر، رسانه ها، به خصوص نشریات، سایت های خبری و کانال های مجازی تار و پود نمادین زندگی را تشکیل می دهند و نقش تسهیل گر و تسریع کننده در جامعه را دارند.

ارسلان زارع در ادامه به موضوع آب شهرستان پرداخت و در پاسخ به سوالات خبرنگاران در این خصوص گفت: چالش جدی نه تنها شهرستان و استان ما، بلکه کشورمان آب به ویژه آب آشامیدنی است، اما کاهش یکباره پنجاه درصدی و در بعضی روزها بیش از شصت درصدی آب دریافتی دشتستان از تاسیسات بوشیگان کازرون، دشتستان را به مراتب بیش از هر شهرستان دیگر دچار مشکل کمبود شدید آب آشامیدنی کرد.

وی افزود: اگرچه شرکت آب منطقه ای و آب و فاضلاب شهری و روستایی در سال های اخیر پیش بینی جبران کمبود ده درصدی سالیانه در برنامه های خود کرده بودند اما بدیهی بود تامینِ مابه التفاوت کاهش حدود 60 درصدی در روز کار آسانی نباشد به همین سبب مردم عزیز دشتستان به ویژه شهرهای برازجان، آبپخش، سعدآباد، وحدتیه، شبانکاره و دالکی و روستاهای در مسیر خط، دچار مشکلات جدی شدند که با بردباری و صبوری خود در این ایام، همکاری شایسته، ستودنی و کم نظیری کردند.

ارسلان زارع در همین خصوص افزود: استاندار، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، نیروی انتظامی، سپاه و بسیج، ائمه جمعه، بخشداران، شهرداران، دهیاران، شوراهای اسلامی، فعالان مدنی ، همگی تلاش وافر و پیگیری مستمر داشتند تا برای گذر از مرحله بحرانی، از همه امکانات و ظرفیت ها استفاده شود تا مشکلات کمتر شود. بخشی از کمبود آب از طریق اتصال به خط دوم، اجاره، حفر و تجهیز چاه  آب آشامیدنی، استقرار پکیج آب شیرین کن دهقائد و تقویت پمپاژ پوزگاه، توزیع آبرسانی سیار و اصلاح خطوط انتقال و شبکه ها در کوتاه مدت مرتفع گردید که با تلاش مستمر و البته با تحمل مردم انجام گرفت.

فرماندار دشتستان افزود: علاوه بر دستگاه تصفیه و آب شیرین کن 2000 مترمکعبی سعدآباد که دو سال پیش احداث گردید، سرمایه گذار و پیمانکار آبشیرین کن 8500 مترمکعبی سعدآباد و آبپخش و 6500 مترمکعبی وحدتیه و دالکی در شهریورماه انتخاب و در فصل بهار آینده به بهره برداری می رسند.

وی همچنین به اقدامات صورت گرفته تامین آب در بخش های بوشکان، ارم، سعدآباد و مرکزی از طریق حفر و تجهیز چاه، خطوط انتقال و احداث سد تنگ ارم با ظرفیت 3.5 میلیون مترمکعب با اعتبار 250 میلیارد ریال اشاره کرد و افزود: با اتمام برنامه های در دست اجرای کوتاه مدت شرکت های آب منطقه ای و آب و فاضلاب شهری و روستایی، در سال آینده وضعیت به مراتب بهتری خواهیم داشت و با اجرای برنامه های میان مدت، وابستگی شهرستان به منابع آب خارج از استان کمتر خواهد شد.

وی در خصوص آب کشاورزی نیز گفت: دشتستان قطب مهم کشاورزی استان است که کشاورزان پرتلاش آن هر ساله بالغ بر 460 هزار تن انواع محصولات کشاورزی را تولید می کنند که از این میزان حدود 120000 هزار تن تولید خرماست. در این راستا 95% آبهای سطحی استان بوشهر در دشتستان است و مصرف سالیانه بخش کشاورزی 485 میلیون مترمکعب می باشد.

فرماندار دشتستان ادامه داد: با توجه به خشکسالی های متوالی سالهای اخیر ضرورت داشت برای صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی و افزایش راندمان، از شیوه مدرن آبیاری تحت فشار به جای آبیاری غرقابی در باغات و اراضی کشاورزی استفاده شود، . به همین خاطر در دولت یازدهم طرح تحول کشاورزی دشتستان به عنوان یکی از طرح های مهم اقتصاد مقاومتی کشور تصویب گردید که اجرای آن بیش از 16000 میلیارد ریال هزینه در بر دارد. احداث سد دالکی و انتقال آب با لوله های جی آر پی و شبکه ها بخشی از این طرح بزرگ است که با اجرای طرح پایلوت 170 هکتاری آبپخش ، زمینه اجرای 2400 هکتاری بخش سعدآباد نیز فراهم شد و بخش متعلق به آب منطقه ای یعنی سامانه انتقال و ایستگاه پمپاژ، 40% پیشرفت فیزیکی دارد.

وی همچنین خبر داد: مجوز فاینانس داخلی انتقال آب با لوله برای 10100 هکتاری در این طرخ برای فاز اول صادر شده و انتخاب سرمایه گذار در قالب فراخوان هم طی ماه جاری انجام می شود.

فرماندار دشتستان در خصوص گازرسانی به شهرستان نیز گفت: در سال 1392 از 9 شهر دشتستان، 5 شهر و 9 روستا گازدار بوده اند که اکنون همه 9 شهر و همه روستاهای شهرستان جز تعداد اندکی از روستاهای مناطق صعب العبور گازدار شده اند که در یک سال اخیر حدود 40 میلیارد تومان در این خصوص هزینه شده است.

زارع به اجرای طرح تحول سلامت و اقدامات عمرانی و احداث خانه های بهداشت، پایگاه های بهداشت، مراکز جامع سلامت، کلینیک های دندانپزشکی و تخصصی و بیمارستان 17 شهریور نیز اشاره کرد و گفت: اسکلت بیمارستان جایگزین 17 شهریور بیش از سی درصد پیشرفت فیزیکی دارد. ضمنا در چهار ماهه اول امسال بیش از هفتاد هزار نفر در مراکز دولتی ویزیت شده اند که نسبت به مدت مشابه رشد داشته است.

در پایان این نشست، از خبرنگاران تقدیر به عمل آمد.