پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 34951216 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 41722340
کد خبر : 212038 تاریخ ثبت : 1397/5/18 09:27 نظرات تایید شده : 0

خوشرو: تحریم‌های آمریکا نقض آشکار قوانین بین‌الملل هستند

خلیج فارس: نماینده ایران در سازمان ملل متحد در یادداشتی برای روزنامه گاردین، تحریم‌های آمریکا را نقض آشکار قوانین بین‌الملل خوانده است.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از فارس؛ «غلامعلی خوشرو»، نماینده ایران در سازمان ملل متحد در یادداشتی برای روزنامه گاردین، تحریم‌های آمریکا را نقض آشکار قوانین بین‌الملل خوانده است.

«خوشرو» در این یادداشت با اشاره به هشدار‌های «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا به کشور‌های دیگر درباره تجارت با ایران نوشته این اولین بار است که یک عضو شورای امنیت سازمان ملل دنیا را بابت پایبندی به قطعنامه این شورا و نه نقض آن، تنبیه می‌کند.

متن کامل این یادداشت به شرح زیر است:

برای نخستین بار در تاریخ سازمان ملل متحد، آمریکا اقدام به مجازات ملت‌ها در سراسر جهان کرده است: نه به دلیل نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، بلکه به دلیل پایبندی به آن. قطعنامه ۲۲۳۱ با اجماع در شورای امنیت توسط همه اعضای دائم (از جمله خود آمریکا) به تصویب رسید.

پس از اینکه آمریکا بیش از یک سال برجام را با باج خواهی و تقاضای امتیازات یک جانبه هسته‌ای و غیر هسته‌ای به گروگان گرفته بود، سرانجام در روز ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷، دولت ترامپ از برجام خارج شد. همزمان ترامپ با امضای یک فرمان ریاست جمهوری تحریم‌های معلق شده توسط برجام را مجدداً برقرار کرد. در نتیجه، توافقی که حاصل مذاکرات گسترده و فشرده در بیش از یک دهه گذشته بود و با قطعنامه ۲۲۳۱ مورد تایید جهانی قرار گرفت، اکنون با اجرایی شدن اولین دور از تحریم‌های آمریکا در این هفته، در معرض خطر جدی قرار گرفته است.

قطعنامه ۲۲۳۱ بر «تقویت و تسهیل توسعه روابط تجاری و اقتصادی عادی با ایران» به عنوان بخش اساسی از برجام تاکید می‌کند و از همه دولت‌ها می‌خواهد که آن را اجرا کرده و دسترسی ایران به تجارت، تکنولوژی، تامین مالی و انرژی را تضمین نمایند و از اقداماتی که برجام را تضعیف می‌کند، بپرهیرند. آمریکا به همراه سایر مشارکت کنندگان در برجام، متعهد شده است که از اعمال سیاست‌هایی که قصد آن مزاحمت مستقیم یا غیر مستقیم بر عادی سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران باشد، اجتناب کند. با وجود این اکنون دولت ترامپ کلیه کشور‌هایی را که با ایران بر اساس تعهدات خود همکاری اقتصادی می‌کنند هدف قرار داده است.

خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها، نقض اساسی تعهدات حقوقی این کشور براساس منشور ملل متحد است که مستوجب مسئولیت بین المللی است. جامعه بین المللی باید در مقابله با این تهدیدات و تعرض به نظم حقوقی بین المللی بایستد.

اقدام دولت ترامپ از طریق تهدید به انتقام گیری اقتصادی از کشور‌هایی که به روابط اقتصادی خود با ایران ادامه می‌دهند، به معنای استفاده از اقتصاد این کشوربه عنوان یک سلاح است. این اقدام مقابله با دیپلماسی و چند جانبه گرایی است، یک دعوت اشکار به تقابل و نه همکاری، و یک دعوت عام برای توسل به منطق زور است به جای توسل به قدرت منطق. به دلیل این رفتار تهدید کننده و بی پروا دولت ترامپ، مسئول پیامد‌های مخرب آن خواهد بود، و لذا این دولت باید برای نقض اساسی و آشکار تعهدات خود بر اساس برجام، و نتایج اقدام متخلفانه خود مغایر با منشور ملل متحد و حقوق بین الملل و به دلیل خسارت‌ها و آسیب‌های غیر قابل بازگشت به ایران و روابط تجاری آن مسئول شناخته شود.

در حالی که آژانس انرژی اتمی در ۱۱ گزارش دوره‌ای خود پایبندی ایران را تایید کرده است، عملکرد آمریکا قبل از خروج این کشور از برجام و از آغاز مخرب بوده است. اقدامات آمریکا نقض آشکار و مستمر متن و روح و هدف برجام بوده است. نهاد‌ها و آژانس‌های زیر مجموعه دولت آمریکا فعالانه و به طور مستمر شرکت‌ها را ازانجام هر گونه فعالیت اقصادی با ایران منع می‌کرده و از این کار دلسرد می‌کردند.

خروج دولت ترامپ از برجام یک فاجعه برای دیپلماسی چند جانبه بوده و زخم عمیقی بر اعتبار ابتکارات دیپلماتیک مشابه در آینده خواهد بود. شبح یکجانبه گرایی افراطی، خودکامگی مطلق و عدم مشارکت در نهاد‌های اساسی جهانی، نه تنها ایران بلکه کل ملت‌ها را تهدید می‌کند. در این مقطع زمانی رهیافت راضی کردن ترامپ به امید اینکه این طوفان نیز سپری شود، رهیافتی پایدار محسوب نمی‌شود. بر این باور هستیم که هر یک از اعضای جامعه بین المللی وظیفه دارند که در مقابل بی قانونی و عدم رعایت حاکمیت قانون در روابط بین الملل ایستادگی کند، بویژه از طریق بی اثر کردن چنین اقدامات غیر مسئولانه و مسئول شناختن طرف قانون شکن به دلیل نتایج اقداماتش.کلمات کلیدی خبر : خوشرو تحریم آمریکا